1. Svépomocí ŽIVĚ /
  2. Základy a deska /
  3. Akce a další zajímavosti /
  4. Workshop – ukládání kari sítí a stavba šalovacích prken kolem desky

Workshop – ukládání kari sítí a stavba šalovacích prken kolem desky

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
13. 9. 2015
Inspirace
1 komentář
Pro dokončení přípravy desky před její betonáží byl na stavbě v Rostoklatech uspořádán speciální workshop. Cílem workshopu byla pokládka a vázání kari sítí a následná stavba šalování kolem ztraceného bednění.

Prvním krokem byla pokládka kari sítí. Po desce jsme nejprve rozmístili kostky betonové zámkové dlažby vysoké 6cm, které jsme pořídili ve stavebninách za přibližně 3Kč/kus. Velkou palicí a jednou přesnou ranou jsme kostky rozpůlili, abychom mohli podepřít kari sítě na co nejvíce místech. Díky nim bude později zajištěno, že se beton dostane nad i pod kari sítě, přičemž celková vrstva betonu desky má být dle projektu 15cm. Kari sítě o průměru drátu 6mm a velikostí oka 15x15cm (označení KH-20) byly ukládány vždy s přesahem o dvě oka a následně vázány k sobě pomocí vázacího drátu. Pro šalování jsme objednali OSB desky bez pera a drážky s tloušťkou stěny 22mm veliké 250x125cm. Podle dlouhé latě jsme desky upravili maflem na šířku přibližně  30cm. Aby deska na bednění snadno držela, natloukli jsme do desky delší hřebík ve vzdálenosti 15cm od horní hrany a OSB desky poté zapřeli pomocí prken a kolíků. Zapření jsme provedli pomocí smrkových střešních latí, které jsme opřeli o prkna upevněná na OSB deskách. Z fotek v galerii je patrné, že prkna zapřená o OSB desky nejsou příliš dlouhá (nejsou přes celou výšku OSB desky), a bylo by vhodnější je nařezat raději na delší rozměry. Finální dokončení šalovacích prken bylo provedeno za pomoci nivelačního přístroje, kterým byla prkna srovnána do maximální roviny, a poté definitivně zapřena a sešroubována k sobě. Děkujeme všem přítomným stavebníkům za skvělou pomoc a věříme, že zkušenost z workshopu využijí následně při stavbě svého domu.

TIP: V předchozím videu najdete, jak jsme zaváželi a hutnili prostor desky. V příštím videu se podíváme na vybetonování desky a sečteme celkové náklady od prvního kopnutí po dokončení desky

Otázka Jaký materiál jste použili pro šalování desky? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Náklady

Název položky Cena

Ostatní

700 Kč

Smrkové latě a prkna pro zapření šalování

1 200 Kč

OSB desky (později využitelné pro šalování věnců)

3 650 Kč

Kari sítě 6x15 - 42 ks

12 180 Kč

Celkem 17 730 Kč

Galerie

Honza a Nikol 4. 10. 2017 8:17:46

Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o stavebním postupu, kdy namísto např. OSB deskového bednění před vylitím desky využiji rovnou soklové zateplení tl. 160mm XPS.
Děkuji za názor

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji