Betonování ztraceného bednění

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
20. 7. 2015
3 komentáře
Příspěvek stavebníka
Po rozmístění všech tvárnic ztraceného bednění přichází na řadu betonování. Podle projektu jsme od firmy CEMEX objednali dva mixy betonu C12/15 X0 S3 a betonování realizovali pomocí pumpy.

Přesné množství betonu jsme zjistili podle tabulek výrobce ztraceného bednění, které udávají výplňové množství betonu pro jeden kus tvárnice. Po vynásobení množstvím použitých tvarovek nám vyšlo, že budeme potřebovat 13m3 betonu. V místech, kde by pro doříznutí mezery mezi tvarovkami vycházelo pouze několik centimetrů, jsem místo ztraceného bednění použil dvě prkna, která byla proti vyvalení betonem zajištěna pomocí vázacího drátu. Ten stačí mezi dřevěnými deskami protáhnout předvrtaným otvorem a párkrát obtočit, například šroubovákem, a tím se dřevěné bednění dokonale stáhne.

Betonování ztraceného bednění

Dále, jsme si v rámci přípravy před betonováním připravili kusy polystyrenu na místa, kde bude v bednění zakončena ležatá kanalizace. Po vybetonování tvarovky jsem beton zednickou lžící odstranil a zatlačil na místo připravený kus polystyrenu. Při následné pokládce kanalizace, tak odpadne zbytečné bourání a odsekávání betonu. Aby beton při čerpání z hadice tolik nestříkal, požádali jsme pumpaře o nasazení zpomalovacího kolena. Po vybetonování ztraceného bednění jsem beton ještě pomocí dřevěné násady v každé tvarovce trochu zhutnil. Betonování z mixu a za pomoci pumpy bylo snadné a rychlé. Vybetonováno jsme měli zhruba za hodinu a stavba, tak byla připravena na pokládku ležaté kanalizace a zavážení prostoru desky.

Reklama

TIP: V předchozím videu najdete záznam z workshopu, na kterém jsme si ukazovali zakládání ztraceného bednění. V příštím videu se podíváme na pokládku ležaté kanalizace.

Otázka

Plánujete míchat beton do ztraceného bednění ručně, nebo použijete namíchaný beton z betonárky? Pište prosím do komentářů. 

Náklady

Název položky Cena
Ostatní materiál (dráty, polystyren,…)
1 000 Kč
Čerpání betonu
5 760 Kč
Doprava betonu (435 Kč/m3)
5 655 Kč
Beton do ztraceného bednění 13m3 (1420 Kč/m3)
18 460 Kč
Celkem 30 875 Kč
Reklama

Galerie

Betonování ztraceného bednění
Betonování ztraceného bednění
Betonování ztraceného bednění
Betonování ztraceného bednění
a 20 dalších

Přílohy

Přehled objemových výplní jednotlivých tvárnic – pomůcka pro výpočet množství betonu
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Svist

  Svist 29. 9. 2015 8:33:48

  Necháváme si vozit zavadlý beton z místní betonárky na vícekrát. Máme základy 7x12 m a ve čtyřech lidech to roznášíme do ztraceného bednění. Je to fuška, ale jak sám říkáte - šetříme peníze na jiné důležité věci :-) Například na nádrž na dešťovou vodu...

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 29. 9. 2015 8:16:00

  Finančně to bude značná úspora a ušetřené peníze se budou hodit v dalších etapách. Domíchávat beton budete na stavbě v míchačce?

  Svist

  Svist 28. 9. 2015 19:59:04

  Použijeme zavadlý beton z betonárky, protože nechceme utrácet za pumpu...

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama