1. Svépomocí ŽIVĚ /
  2. Základy a deska /
  3. Postup stavby krok za krokem /
  4. Betonování ztraceného bednění

Betonování ztraceného bednění

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
20. 7. 2015
Inspirace
3 komentáře
Po rozmístění všech tvárnic ztraceného bednění přichází na řadu betonování. Podle projektu jsme od firmy CEMEX objednali dva mixy betonu C12/15 X0 S3 a betonování realizovali pomocí pumpy.

Přesné množství betonu jsme zjistili podle tabulek výrobce ztraceného bednění, které udávají výplňové množství betonu pro jeden kus tvárnice. Po vynásobení množstvím použitých tvarovek nám vyšlo, že budeme potřebovat 13m3 betonu. V místech, kde by pro doříznutí mezery mezi tvarovkami vycházelo pouze několik centimetrů, jsem místo ztraceného bednění použil dvě prkna, která byla proti vyvalení betonem zajištěna pomocí vázacího drátu. Ten stačí mezi dřevěnými deskami protáhnout předvrtaným otvorem a párkrát obtočit, například šroubovákem, a tím se dřevěné bednění dokonale stáhne.

Betonování ztraceného bednění

Dále, jsme si v rámci přípravy před betonováním připravili kusy polystyrenu na místa, kde bude v bednění zakončena ležatá kanalizace. Po vybetonování tvarovky jsem beton zednickou lžící odstranil a zatlačil na místo připravený kus polystyrenu. Při následné pokládce kanalizace, tak odpadne zbytečné bourání a odsekávání betonu. Aby beton při čerpání z hadice tolik nestříkal, požádali jsme pumpaře o nasazení zpomalovacího kolena. Po vybetonování ztraceného bednění jsem beton ještě pomocí dřevěné násady v každé tvarovce trochu zhutnil. Betonování z mixu a za pomoci pumpy bylo snadné a rychlé. Vybetonováno jsme měli zhruba za hodinu a stavba, tak byla připravena na pokládku ležaté kanalizace a zavážení prostoru desky.

TIP: V předchozím videu najdete záznam z workshopu, na kterém jsme si ukazovali zakládání ztraceného bednění. V příštím videu se podíváme na pokládku ležaté kanalizace.

Otázka

Plánujete míchat beton do ztraceného bednění ručně, nebo použijete namíchaný beton z betonárky? Pište prosím do komentářů. 

Náklady

Název položky Cena

Ostatní materiál (dráty, polystyren,…)

1 000 Kč

Čerpání betonu

5 760 Kč

Doprava betonu (435 Kč/m3)

5 655 Kč

Beton do ztraceného bednění 13m3 (1420 Kč/m3)

18 460 Kč

Celkem 30 875 Kč

Galerie

Přílohy

Přehled objemových výplní jednotlivých tvárnic – pomůcka pro výpočet množství betonu

Svist

Svist 29. 9. 2015 8:33:48

Necháváme si vozit zavadlý beton z místní betonárky na vícekrát. Máme základy 7x12 m a ve čtyřech lidech to roznášíme do ztraceného bednění. Je to fuška, ale jak sám říkáte - šetříme peníze na jiné důležité věci :-) Například na nádrž na dešťovou vodu...

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 29. 9. 2015 8:16:00

Finančně to bude značná úspora a ušetřené peníze se budou hodit v dalších etapách. Domíchávat beton budete na stavbě v míchačce?

Svist

Svist 28. 9. 2015 19:59:04

Použijeme zavadlý beton z betonárky, protože nechceme utrácet za pumpu...

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji