Nákup a pokládka zemnícího pásku

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
15. 6. 2015
10 komentářů
Příspěvek stavebníka
V projektové dokumentaci máme zakresleno umístění zemnícího pásku, včetně všech vývodů, na povrch pro budoucí napojení hromosvodu i uzemnění elektro rozvaděče v domě. 

K dispozici jsme měli i potřebný výpis materiálu pro zemnění, který jsme odeslali do společnosti K&V Elektro, ve které jsem již kupoval materiál na svou předchozí stavbu. Materiál jsme si po odsouhlasení cenové nabídky nechali předem připravit a dojeli si ho vyzvednout na pražskou pobočku Štěrboholy, kterou máme po cestě na stavbu. Do začištěného výkopu jsem položil kolo zemnícího pásku a postupným odmotáváním jej rozvinul po celém obvodu základů. Spotřeboval jsem bezmála 3 balení pásku, který je pomocí spojek pásek-pásek spojen v jeden kus. Dále bylo třeba spojkami pásek-drát provést vývody na povrch a to ve všech rozích domu a také v místě, kde bude v domě instalován elektro rozvaděč. Zemnící drát jsme rozdělili na 5 stejných kusů a pevně jej spojili k uloženému pásku. Pomocí kusů betonové dlažby byl pásek po celém obvodu podložen tak, aby nikde neležel na zemi a beton tak mohl dokonale zatéci ze všech stran a pásek obalit. Před betonáží jsme všechny spoje opatřili dostatečnou vrstvou gumoasfaltu.

TIP: V předchozím videu jsme se věnovali bagrování základových pásů. V příštím videu se podíváme na přípravu a betonování základových pásů.

Otázka

Pokládali jste zemnící pásek přímo na dno výkopu, nebo jste jej podložili, aby byl ve vzduchu a následně obalen ze všech stran betonem? Pište prosím do komentářů.

Reklama

Náklady

Název položky Cena
GUMOASFALT SA 12
147 Kč
Zemnící páska
2 470 Kč
Celkem 2 617 Kč

Galerie

Nákup a pokládka zemnícího pásku
Nákup a pokládka zemnícího pásku
Nákup a pokládka zemnícího pásku
Nákup a pokládka zemnícího pásku
a 10 dalších

Přílohy

Cenová nabídka zemnění
Výkres zemnění
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 21. 2. 2016 18:02:56

  Zdravím Ondro a Barčo. Zemnící drát jsme kupovali na metry a zemnící pásek na celá balení. Myslím, že se drát prodává i v eshopu s možností objednat po metrech http://www.e1.cz/produkty/drat-fezn-10-A00000004820

  Ondra a Barča

  Ondra a Barča 21. 2. 2016 15:20:00

  Ahoj, jak jste kupovali zemnící drát? Na stránkách KV Elektro lze koupit pouze celé 50kg balení.

  Karel

  Karel 31. 12. 2015 12:16:27

  cinan: Tahá se skrz desku přímo k místu rozvaděče. Drát jsem neřešil - zbylo mi hodně pásku, tak jsem ho natáhnul až k rozvaděči.

  cinan 31. 12. 2015 9:27:30

  Chtěl bych se zeptat, jakou tloušťku drátu jste zvolili? Drát který je určen pro připojení rozvaděče jde stejnou cestou jako drát pro hromosvod, tedy se ohýbá směrem od bednění ven, nebo jde rovnou vnitřkem skrz desku do místa plánovaného rozvaděče?

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 25. 8. 2015 14:48:22

  Dobrý den Bořku,

  natřít spoje gumoasfaltem nám poradil elektrikář.

  Bořek 25. 8. 2015 14:11:42

  Zdravím, chci se zeptat, jaký má význam natírat gumoasfaltem (nebo čímkoliv jiným) spoje, které budou kompletně zality betonem?

  Karel

  Karel 17. 6. 2015 9:18:26

  Jestli leží tak nebo tak je podle mě jedno. My ho taky dali na výšku, je to jednodušší a styčnou plochu to má stejnou. O propojení s armaturou jsem taky uvažoval - co si pamatuju, že jsem četl, tak:
  - musí se použít silnější armatura (např. moje 6 nestačí)
  - veškeré části armatury by se měly pořádně provařit, jinak hrozí, že se budou špatně propojené spoje při úderu blesku žhavit (a potenciálně odpařovat a tím trhat své okolí)

  Já to nakonec nedělal, protože je to hodně práce/materiálu navíc a bonus v podobě lepšího zemnění mě nepřesvědčil.

  Honza a Simča

  Honza a Simča 17. 6. 2015 9:05:30

  chystáme se právě na základové pásy, možná se zeptám hloupě, ale pásek je jedno, zda jej budu dávat na ležato či svislo, protože když ho dám na svislo, bude se mi krásně ohýbat v rozích domu atd.

  a druhý můj dotaz, mám v úmyslu z pásku ve všech stranách vyvézt zemnící drát, který potom provážu s roxory ve ztraceném bednění a protější strany drátu spojím přes kari sítě, má tohle vůbec význam kvůli lepší ochraně zemnění? četl jsem hodně názorů a tam, kde je aktivní hromosvod mimo dům uvádějí, že nepropojovat, tam, kde se dává pásek do základů doporučují propojit s veškerým železem co je v desce
  díky za rady

  popka182

  popka182 16. 6. 2015 11:21:37

  Pokládal jsem přímo na dno. Spoje přetíral základovou barvou.
  50m zemnícího pásku, 13,5 m zemnícího drátu, dvě spojky pásek-pásek, 8 spojek pásek-drát vyšlo na 2500 Kč. Barvu jsem našel doma.

  Homzík a Domísek

  Homzík a Domísek 16. 6. 2015 7:43:12

  My dávali pásek do ztraceného bednění, tedy obalili komplet betonem

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama


  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů