1. Svépomocí ŽIVĚ /
  2. Základy a deska /
  3. Postup stavby krok za krokem /
  4. Nákup a pokládka zemnícího pásku

Nákup a pokládka zemnícího pásku

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
15. 6. 2015
Inspirace
10 komentářů
V projektové dokumentaci máme zakresleno umístění zemnícího pásku, včetně všech vývodů, na povrch pro budoucí napojení hromosvodu i uzemnění elektro rozvaděče v domě. 

K dispozici jsme měli i potřebný výpis materiálu pro zemnění, který jsme odeslali do společnosti K&V Elektro, ve které jsem již kupoval materiál na svou předchozí stavbu. Materiál jsme si po odsouhlasení cenové nabídky nechali předem připravit a dojeli si ho vyzvednout na pražskou pobočku Štěrboholy, kterou máme po cestě na stavbu. Do začištěného výkopu jsem položil kolo zemnícího pásku a postupným odmotáváním jej rozvinul po celém obvodu základů. Spotřeboval jsem bezmála 3 balení pásku, který je pomocí spojek pásek-pásek spojen v jeden kus. Dále bylo třeba spojkami pásek-drát provést vývody na povrch a to ve všech rozích domu a také v místě, kde bude v domě instalován elektro rozvaděč. Zemnící drát jsme rozdělili na 5 stejných kusů a pevně jej spojili k uloženému pásku. Pomocí kusů betonové dlažby byl pásek po celém obvodu podložen tak, aby nikde neležel na zemi a beton tak mohl dokonale zatéci ze všech stran a pásek obalit. Před betonáží jsme všechny spoje opatřili dostatečnou vrstvou gumoasfaltu.

TIP: V předchozím videu jsme se věnovali bagrování základových pásů. V příštím videu se podíváme na přípravu a betonování základových pásů.

Otázka

Pokládali jste zemnící pásek přímo na dno výkopu, nebo jste jej podložili, aby byl ve vzduchu a následně obalen ze všech stran betonem? Pište prosím do komentářů.

Náklady

Název položky Cena

GUMOASFALT SA 12

147 Kč

Zemnící páska

2 470 Kč

Celkem 2 617 Kč

Galerie

Přílohy

Cenová nabídka zemnění

Výkres zemnění

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 21. 2. 2016 18:02:56

Zdravím Ondro a Barčo. Zemnící drát jsme kupovali na metry a zemnící pásek na celá balení. Myslím, že se drát prodává i v eshopu s možností objednat po metrech http://www.e1.cz/produkty/drat-fezn-10-A00000004820

Ondra a Barča

Ondra a Barča 21. 2. 2016 15:20:00

Ahoj, jak jste kupovali zemnící drát? Na stránkách KV Elektro lze koupit pouze celé 50kg balení.

Karel

Karel 31. 12. 2015 12:16:27

cinan: Tahá se skrz desku přímo k místu rozvaděče. Drát jsem neřešil - zbylo mi hodně pásku, tak jsem ho natáhnul až k rozvaděči.

cinan 31. 12. 2015 9:27:30

Chtěl bych se zeptat, jakou tloušťku drátu jste zvolili? Drát který je určen pro připojení rozvaděče jde stejnou cestou jako drát pro hromosvod, tedy se ohýbá směrem od bednění ven, nebo jde rovnou vnitřkem skrz desku do místa plánovaného rozvaděče?

Pavel Tesárek

Pavel Tesárek 25. 8. 2015 14:48:22

Dobrý den Bořku,

natřít spoje gumoasfaltem nám poradil elektrikář.

Bořek 25. 8. 2015 14:11:42

Zdravím, chci se zeptat, jaký má význam natírat gumoasfaltem (nebo čímkoliv jiným) spoje, které budou kompletně zality betonem?

Karel

Karel 17. 6. 2015 9:18:26

Jestli leží tak nebo tak je podle mě jedno. My ho taky dali na výšku, je to jednodušší a styčnou plochu to má stejnou. O propojení s armaturou jsem taky uvažoval - co si pamatuju, že jsem četl, tak:
- musí se použít silnější armatura (např. moje 6 nestačí)
- veškeré části armatury by se měly pořádně provařit, jinak hrozí, že se budou špatně propojené spoje při úderu blesku žhavit (a potenciálně odpařovat a tím trhat své okolí)

Já to nakonec nedělal, protože je to hodně práce/materiálu navíc a bonus v podobě lepšího zemnění mě nepřesvědčil.

Honza a Simča

Honza a Simča 17. 6. 2015 9:05:30

chystáme se právě na základové pásy, možná se zeptám hloupě, ale pásek je jedno, zda jej budu dávat na ležato či svislo, protože když ho dám na svislo, bude se mi krásně ohýbat v rozích domu atd.

a druhý můj dotaz, mám v úmyslu z pásku ve všech stranách vyvézt zemnící drát, který potom provážu s roxory ve ztraceném bednění a protější strany drátu spojím přes kari sítě, má tohle vůbec význam kvůli lepší ochraně zemnění? četl jsem hodně názorů a tam, kde je aktivní hromosvod mimo dům uvádějí, že nepropojovat, tam, kde se dává pásek do základů doporučují propojit s veškerým železem co je v desce
díky za rady

popka182

popka182 16. 6. 2015 11:21:37

Pokládal jsem přímo na dno. Spoje přetíral základovou barvou.
50m zemnícího pásku, 13,5 m zemnícího drátu, dvě spojky pásek-pásek, 8 spojek pásek-drát vyšlo na 2500 Kč. Barvu jsem našel doma.

Homzík a Domísek

Homzík a Domísek 16. 6. 2015 7:43:12

My dávali pásek do ztraceného bednění, tedy obalili komplet betonem

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji