Ohlášení? Ne, stavební povolení!

Ohlášení? Ne, stavební povolení!
Super User
Super User
4. 6. 2015
Inspirace
1 komentář
I když jsem studoval, co všechno budu potřebovat k ohlášení stavby, když jsem donesl PD na SÚ, byl jsem překvapen, co mi ještě chybí.

Zajistil jsem si vyjádření vodařů, eonu, a plynařů. Pak jsem mazal za sousedama. Tři sousedi a obec naprosto bez problémů. Jeden soused byl pracovně vytížený tak, že jsme se nebyli schopni domluvit a navíc se mi zdál lhostejný mému problému. Po prosbách a urgování po telefonu jsem to asi po 3 týdnech vzdal. Mezitím se mi šprajcl ještě jeden soused, který byl tak zabedněný, že na něj nezabralo nic. Bohužel mi ani nechtěl sdělit z jakého důvodu mu moje stavba vadí. 

Na stavební úřad jsem skočil hned v říjnu. myslel jsem že mám tedy vše, opak byl pravdou. ještě jsem musel na životní prostředí, přestože SÚ a ŽP sídlí v jedné budově a doufal jsem, že si projekty a vyjádření předají. Bohužel další čekačka. Pak jsem ještě přišel na o, že musím mít zajištěného stavbyvedoucího. Takže jsem zaplatil 3500,- za razítko a hurá na SÚ.

Žádost o ohlášení stavby jsem podal a zaplatil 18. listopadu. Vzhledem k tomu, že jsem neměl všechny podpisy, čekalo mne klasické stavební řízení. Paní na SÚ mně ujistila, že když půjde vše dobře, tak to zvládneme za 4 měsíce. Byl jsem spokojený.

Před Vánocemi mi přišlo psaní, že ohláška se překlopuje do stavebního řízení a hned oznamení o zahájení územního řízení. No většinou to znáte. 10 denní lhůty, 15 denní lhůty, 30 denní lhůty stavebního úřadu. Úřad všechny lhůty pečlivě dodržel, hlavně 30 denní lhůtu pro každý svůj krok! Do toho mi podal k územnímu řízení podal soused námitky naštěstí je SÚ zamítl jako neopodstatněné a soused to nehnal až ke krajskému úřadu.

Dnes je 25.5.2015 a doručení pravomocného stavebního povolení očekávám do konce tohoto týdne. Nevím, proč jsem tak dlouho čekal. Pro jistotu jsem volal na stavební úřad, protože jsem čekal, že mi přijde stavební povolení s nabytím právní moci. Paní mi řekla, že tenhle dokument se už neposílá, že mi přijde papír STAVBA POVOLENA a ověřená projektová dokumentace, ale na to už se nespěchalo:( Takže další prodloužení o týden.

janka

janka 22. 10. 2015 10:03:39

Jde vidět, jak každý úřad má jiné podmínky. Např. u nás se vydává stavební povolení, po 15 dnech přijde nabytí právní moci s dokumentací.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4