Měření radonu

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
7. 10. 2014
7 komentářů
Příspěvek stavebníka
Součástí tvorby projektové dokumentace od firmy G SERVIS bylo měření radonu, které jsme prováděli v průběhu práce na projektu. Když bude projektant znát hodnoty radonového indexu před nebo při kreslení projektu, navrhne optimální opatření, jak pronikání radonu do domu zabránit.

G SERVIS nás spojil s Matějem Neznalem, který pro ně provádí měření radonu již mnoho let a dle svých slov stál u zrodu metody, která se pro měření radonu u nás v Česku doposud používá.

Na pozemek dorazil s kolegou, který postupně zatloukával palicí do země měřící tyče do hloubky přibližně 80cm. Na tyto tyče, kterých se postupně zatlouklo 15 v celém prostoru pozemku, navlékl pan Neznal „gumovou manžetu“ s připravenou jehlou, pomocí které nasál vzduch do „stříkačky“.

Měření radonu
Reklama

Tento vzduch neodebral, ale vypustil ho opět do prostoru z důvodu kontaminace prvního odebraného vzorku okolním vzduchem. Při opakovaném nasátí nového půdního vzduchu byl již tento vzorek odebrán do baňky, která se podrobně popíše do připraveného protokolu.

Měření radonu

  Obdobný postup se provedl na všech 15 odběrných místech.

Reklama

V závěru měření byly provedeny pomocí ručního vrtáku 2 sondy do země, kterými bylo zjištěno složení podloží a takzvaná plynopropustnost půdy.

Měření radonu

  Standardní cena měření radonu se pohybuje v částkách od 2.000 do 4.000 Kč a vždy je vhodné být při měření radonu na svém pozemku osobně přítomen, aby se nestalo, že měření proběhne "od stolu" a vy pak budete mít ve svém domě problémy s pronikáním nebezpečného radonu do interiéru. Měření radonu máme v ceně projektu, takže jsme na místě nemuseli hradit žádnou platbu. Po následném měření v laboratoři byla na pozemku v Rostoklatech zjištěna objemová aktivita radonu v půdním vzduchu 35,5 kBq.m-3, která odpovídá oblasti se středním radonovým indexem.

Reklama

TIP: V předchozím článku naleznete informace ohledně tvorby projektové dokumentace pro stavební povolení. V příštím videu a také v tomto článku se podíváme na výběr oplocení pozemku před stavbou, jeho cenu a na to, jaké povolení pro jeho postavení potřebujeme. Zjistíme, proč je dobré pozemek oplotit, jaký materiál pro oplocení použít, jak udělat cenovou kalkulaci plotu svépomocí a čím oplotit čelní stranu pozemku po dobu stavby domu.

Otázka

Byli jste přítomni při měření radonu na svém pozemku a bylo měření prováděno stejně jako v tomto videu? Považujete měření za zbytečnou byrokracii nebo vám přijde správné měření radonu provést? Pište do komentářů.

Galerie

Měření radonu
Měření radonu
Měření radonu
Měření radonu
a 9 dalších
Reklama

Přílohy

Povolení provádět měření radonu od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Protokol o stanovení radonového indexu
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Ifko a Lůca

  Ifko a Lůca 22. 9. 2015 13:57:18

  Děkuji za odpověď Pavle. Postup který píšete, odpovídá i tomu, na čem jsem se dohodnul s firmou, která nám bude měření radonu provádět. V sobotu jsem vykolíkoval přibližné umístění půdorysu RD i s případným posunem, aby zde mohlo být provedeno odebrání vzorků. Ve čtvrtek v 9 hodin jdeme na to :-)

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 22. 9. 2015 11:53:18

  Záleží na velikosti pozemku. Standardní průzkum, který se prováděl na videu, byl prováděn na 15 měrných bodech ve vzdálenosti 10m od sebe po 3 řadách (5bodů v řadě = 20x40m). Celkem jsme tedy kontrolovali plochu až 800m2. Pokud je pozemek větší, je třeba znát, alespoň přibližné umístění domu, aby se mohlo měření provést přibližně v místech, kde bude dům stát (například u pozemku 2.000m2)

  Ifko a Lůca

  Ifko a Lůca 14. 9. 2015 13:40:36

  Zdravím, je nutné provádět měření radonu na přesně vytyčeném půdorysu RD nebo lze měření provést s orientačním umístěním budoucího RD? Jde mi o to, že bychom si chtěli nechat zpracovat měření radonu, ale zatím neznáme přesné umístění RD na parcele, máme sice situačku, ze které lze přibližné umístění vyčíst, ale je možné že se RD na parcele bude ještě posouvat (5-8m jedním směrem). Mohl by v tomto případně následně nastat problém s tím, že je měření provedeno částečně jinde, než bude RD umístěn? Obsahuje zpráva o měření radonu např. i grafické znázornění bodů, na kterých byl průzkum realizován? Děkuji za odpovědi.

  ing. arch. Martin Veber

  ing. arch. Martin Veber 17. 10. 2014 9:01:41

  Dobrý den, pane Luňáku,

  povinnost stanovení radonového indexu určuje zákon č.18/1997 Sb., §6 odst. 4, ve znění dle zákona č.13/2002 Sb., který stanovuje tuto povinnost pro novostavby budov s obytnými místnostmi a také pro změny stávajících budovy na budovy s obytnými místnostmi, a také povinnost preventivně chránit tyto prostory před pronikáním radonu při zjištění vyššího, než nízkého indexu. Výjimka platí pouze jedna, a to pro případ, že zaručujete u stavby plnohodnotné provětrávání mezi zeminou a všemi konstrukcemi jeho obvodového pláště, včetně skladby podlahy.

  Bohužel Vás zklamu, ale o lokálních úpravách nebo o právu referentek na stavebním úřadě není v zákoně ani sebemenší zmínka. To, že některé stavební úřady tuto povinnost zanedbávají, není známkou jejich velkorysosti, ale neschopnosti a neznalosti zákonů.

  Což je další "fakt" :-)

  mirek a eva

  mirek a eva 17. 10. 2014 8:07:40

  Vše záleží na příslušném stavebním úřadě. V některých případech se bez měření obejít lze. "Fakty" platí jen lokálně a u lidí, kteří o tom rozhodují. Ať se daří.

  ing. arch. Martin Veber

  ing. arch. Martin Veber 16. 10. 2014 10:21:40

  Považovat za zbytečné je můžete, ale úřad jej striktně vyžaduje. Nestačí jim informace o tom, že stejně děláte opatření jako proti nejvyšší třídě radonového rizika, vyžadují protokol a ten si z prstu nevycucáte. Lze polemizovat, co je správně a co není, ale fakt je, že se dnes bez měření obejít nelze.

  Václav Dohnal 16. 10. 2014 8:19:31

  Dobrý den,

  já osobně považuji radonová měření za zbytčné a konkrétně u pasivního domu dvojnásob. Jak zaznělo i ve videu, radonu se zbavíte odvětráváním. Je jen otázka, jak se to bude řešit. Takže u pasivního domu, který je vždy vybaven vzduchotechnikou s rekuperací dochází neustále k větrání a tedy případný uvolněný radon do interiéru je řízeně odvětráván.
  Dále považuji měření radonu za zbytečné u projektů domů, které jsou na pilotech, sloupcích a podobně, kde je vzduchová odvětrávaná mezera mezi zemí a stavbou. Takhle se staví dost v zahraničí, jen u nás většina projektantů stále lije kubíky betonu do země a vytváří základové desky.
  Jinak radon se uvolňuje ze země asi co je svět světem a lidé jsou na určitou jeho dávku zviklí. Problém pravděpodobně může vznikat pouze v uzavřených špatně větraných prostorech, kde se může radon koncentrovat a nemá kam odcházet. Takže když pravidelně větráte, můžete pohodně bydlet i v domech postavenýh před rokem 1990 bez radonové izolace.
  Prpoto považuji měření radonu za zbytečné.

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama