Energetické posouzení domu - může být dům pasivní?

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
28. 9. 2014
3 komentáře
Příspěvek stavebníka
Při předávání podkladů architektovi z G SERVISu, který zpracovával studii domu, jsme si sice pohrávali s myšlenkou pasivity domu, ale nekladli jsme jí prozatím hlavní prioritu. 

Opět to nebyl z naší strany ideální postup, ale definitivní požadavek na pasivitu jsme naštěstí stihli potvrdit včas a energetik tak mohl s architektem při optimalizaci domu spolupracovat.

Energetické posouzení domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ prováděl v G SERVISu Ing. Petr Hofman.

Jeho cílem bylo navrhnout ideální opatření, abychom se dostali na největší možnou podporu v programu Nová zelená úsporám. Ing. Hofman doporučil zateplit stěny domu šedým polystyrenem značky ISOVER GREYWALL tloušťky 260mm. Pro základy a sokl domu použít tepelnou izolaci ISOVER EPS PERIMETR tloušťky 240mm a strop nad 2.NP v prostoru půdy zateplit izolací ISOVER UNI o tloušťce 2x200mm.

Reklama
Energetické posouzení domu - může být dům pasivní?

Ekonomicky nejvýhodnější pro vytápění domu bude tepelné čerpadlo vzduch voda o výkonu 4kW. V porovnání například s plynovým kotlem bude vytápění domu tepelným čerpadlem o 50% výhodnější a roční náklady na vytápění budou kolem 14.000 Kč

Zda tomu bude v praxi stejně jako nyní na papíru, Vám prozradíme, až bude dům dokončen a používán :-)

Reklama

Petr při počítání domu hodnotil měrnou potřebu energie na vytápění domu, která u pasivního domu musí být menší než 15kWh/m2/rok.

Dále se hodnotí celková primární energie domu, respektive celková primární neobnovitelná energie domu, která dle požadavků programu nová zelená úsporám musí být menší než 50kWh/m2/rok.

Energetické posouzení domu - může být dům pasivní?
Reklama

  V našem domě vychází měrná potřeba tepla na vytápění 14kWh/m2/rok a neobnovitelná primární energie na 48kWh/m2/rok.

V obou případech tedy splňujeme nejvyšší požadavky kladené programem Nová zelená úsporám a budeme tak moci požádat o vyšší dotační podporu na stavbu pasivního domu (i v případě stavby svépomocí). Čáru přes rozpočet nám ovšem udělal Petr s komínem a plánovanou krbovou vložkou. I kdyby byla v domě krbová vložka s cílem zatopit si 1x za rok při rozbalování vánočních dárků, dům se za velmi krátkou chvíli přetopí. 

I samotný komín by v domě působil problémy, neboť v něm proudí vzduch a dům by se tak od komínu neustále ochlazoval.

Reklama

V projektové dokumentaci jsme komín ponechali, abychom v případě nalezení řešení jak komín s krbem v domě zachovat, měli od stavebního úřadu stavbu komínu povolenou.

TIP: V předchozím článku jsme popisovali vznik studie domu a požadavky, které byly pro tento dům kladeny. V příštím videu se podíváme na průběh projektování domu. Prozradíme, kolik práce projektant zvládl za prvních 14 dnů projektování a odhalíme výkresy a řezy domu včetně detailů izolací základů, obálky i stropní konstrukce.

Otázka

Máte zkušenost se stavbou pasivního domu svépomocí? Lze mít pasivní dům s krbem a užít si tak párkrát do roka příjemné chvíle u hořícího ohně a praskajícího dřeva? Pište do komentářů.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  michal 27. 10. 2014 6:15:16

  To cenové zhodnocení je úplně mimo mísu. Tarif D55d již dnes nedostanete, pouze D56 D a v dnešní době stálý měsíční plat 162 Kč.
  Toto je srovnání tak před 10 lety.

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 10. 10. 2014 13:29:04

  Komín a krbová vložka s nízkým výkonem je věc, kterou jsme ještě definitivně nevzdali :-)
  Pro nízkoenergetické a pasivní domy by měl být vhodný komín Schiedel ABSOLUT. Na stránce http://www.nazeleno.cz/stavba/kominy/komin-schiedel-absolut-i-do-izolovanych-domu.aspx je o tom článek a krbové vložky s nízkým výkonem půjdou jistě sehnat také. Zajímala by mě zkušenost stavebníka, který již pasivní dům i s krbovou vložkou a komínem má.

  Dejva & Áďa

  Dejva & Áďa 9. 10. 2014 12:00:04

  Řeším stejný problém, budeme stavět bungalow 245 m2, tepelná ztráta 2,5 kW. Původní plán byl topení plynem plus dodatečně k navození atmosféry párkrát do roka přitopit krbem. Tepelná ztráta je nakonec tak malá, že nám projektant poradil elektrokotel s akumulační nádrží a krb raději ne, popřípadě jen na bio líh. Mám ale pořád dilema, jestli komín postavit do rezervy, jako pojistku do budoucna, kdyby byla elektřina příliš drahá, nebo jako záložní zdroj, kdyby třeba delší dobu nešel proud.

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama


  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů