11.Rozvody elektřiny - z gruntu nově všechno

Autor: Karel a Vendy (18 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
13. 11. 2024
0 komentářů
11.Rozvody elektřiny - z gruntu nově všechno
Příspěvek stavebníka
Elektřina jen v hliníku, navíc všude jen světla a max. 1 zásuvka na místnost, to prostě dneska nejde. Takže nové rozvody v Cu.

Rozvody elektřiny

Hliník se odstěhoval do Humpolce, takže jedině Měď.

Jelikož elektřina v domě byla prehistorická v hliníku s jednou zásuvkou na místnost, v některých ani žádná zásuvka nebyla, tak v rámci procesu nových omítek proběhl proces nové elektroinstalace v Mědi (Cu). Jelikož jsem vystudoval Elektro průmyslovku a následně Elektrotechnickou Fakultu ČVUT, tak jsem si elektroinstalaci dělal sám s pomocí otce, který se v branži rovněž orientuje, jelikož v ní podniká a pravidelně skládá zkoušku vyhlášky 50 (dnes už se to jmenuje jinak). Po dokončení je pak plánovaná pouze revize místním revizním technikem.

V této fázi je už dobré vědět kde, co v jednotlivých místnostech bude. Takže třeba v obývacím pokoji, kde bude TV je třeba vždy více zásuvek a rovněž se do tohoto místa natahuje UTP kabel, jelikož dneska už často TV jede z internetu nikoliv z TV antény. Rovněž v kuchyni je třeba vědět rozmístění spotřebičů, aby se na správné místo natáhl kabel pro Lednici, kabel pro myčku, silnější kabel pro Sporák a troubu a pak kabely do míst kde jsou nad pracovní kuchyňskou linkou zásuvky na mixery a jiné spotřebiče potřebné při vaření. Nezapomeňte na digestoř a LED osvětlení na to je třeba taky kabel.

Na plánku níže, který pro mne nebyl finálním je vidět vícero chyb, které vyplynou až po nakreslení situace. Například vypínač světla za dveřmi jelikož se změnilo otevírání dveří, takže výsledná realizace se upravila tak aby byl po ruce. Nebo naopak chybějící vypínač u dveří v chodbě, takže doplněn. Určitě tento krok plánování nepřeskakovat.

Vemte si papír s půdorysem domu a do něj si kreslete nejprve vybavení bytu (TV, Lednice, myčka, digestoř...) a pak podle toho zásuvky na elektřinu a UTP/internet.

Reklama

Obdobně jako u zásuvek si rozkreslete umístění žárovek a příslušných ovládacích vypínačů. Já si to obarvil ještě barevně aby bylo jasné, který vypínač patří, ke kterému světlu.

Fyzické taháni elektřiny.

Jakmile máme rozkresleno kde, co má být můžeme tahat kabely od Pojistkové skříně do jednotlivých místností. Poslední, co je třeba vědět je výška od podlahy. Vypínače na světla jsem si úmyslně snížil na 110 cm od podlahy, aby větší chodící děti mohly samy rozsvěcet. Elektrické zásuvky jsem nechal ve standardní výšce od země.

Na elektrické zásuvky jsem zvolil dle norem CYKY-J 3x2,5, na světla pak postačí slabší průřez CYKZ-J 3x1,5. Na Sporák je zvlášť silný kabel CYKY 5J4. U světelných okruhů, kde bylo třeba použití schodišťového automatu, respektive zapojení více vypínačů na jeden zdroj světla/žárovku, jsem musel použít kabel CYKY-J 4x1,5, aby bylo ono obvodové zapojení možné realizovat a každý vypínač pak mohl vypínat i zapínat světlo nezávisle na ostatních.

Kabel jsem nacpal do spáry mezi cihly a dodržoval striktně vodorovné a svislé umístění, žádné šikminy. To ulehčí v budoucnu navrtaný kabel a problémy s tím spojené. Úchyt kabelu na stěnu jsem dělal skřípnutím o hřebík, následně doporučuju zasádrovat a vyndat hřebíky. Ne každý zedník ty hřebíky vytahuje a někteří zase hřebíky nechtějí, jelikož se jim o to zasekne stahovací lať.

Doporučuji si každý kabel na obou koncích označit, nebo lépe popsat co je zač(místnost/spotřebič). Ve finále se ve změti kabelu nevyznáte, pokud nebude popsáno a výrazně Vám to prodlouží zapojování a zkazí náladu.

Reklama

Při plánování si vymyslete kde bude hlavní přívod elektřiny do domu, tedy kde bude pojistková skříň/rozvaděč. Jinými slovy odkud budete tahat všechny kabely do všech místností.

Krabičky

V místech vedle budoucí krabičky (zásuvky a vypínače) jsem zatloukl hřebík na střed krabičky a kabel ohnul kolmo od stěny kousek vedle s dostatečným do a z budoucí krabičky, aby šlo kabel pak odizolovat a připojit. Rovněž pak aby zedník ale i já poznal místo krabičky. Jakmile pak bylo nahozeno dělaly se krabičky, dřív to nemělo smysl, jelikož vlivem nerovných stěn by krabičky byly utopené nebo naopak čouhající ze stěny, takže až po nahození omítek!!.
Díru na krabičku nejlépe v případě cihly, ale i kamenné stěny můžete udělat vykružovákem do vrtačky. Já jsem měl "Sada vrtných věnců Wolfcraft" (Vrtné korunky) a skvěle vše fungovalo. Krabičky jsem použil kulaté, které se dají spojovat do řady, takže například za TV mám spojené 3, kde v jedné bude UTP/internet a ve zbytku elektřina. Podobně nad kuchyňskou linkou mam 3 kde jedno bude vypínač LED osvětlení a zbylé dvě pak elektrická zásuvka. Spojením krabiček si ulehčíte vzájemné srovnání do váhy a později Vám bude sedět velký rámeček na výslednou kombinaci krabiček/zásuvek/vypínačů.

Krabičky jsem po vykroužení díry a vydloubnutí omítky ven z díry, někdy i vrtacím kladivem, vydloubl patřičný otvor na kabel v plastu, kabel protáhl a rovnou odizoloval na koncích, dokud se s kabelem dobře pracuje. Pak jsem konec omotal páskou abych jej uchránil od omítky a špíny, která mu hrozí do doby, kdy dojde na zapojování a ušetřil si čištění. Krabičku jsem následně s vodováhou usadil do díry na sádru, dotlačil na všechny směry vodovahou tak, aby byla zároveň s omítkou a díry na šroubečky pak byly vodorovně, což mi hlídal laser umístěný v místnosti tak, aby byly krabičky v jedné výškové linii. Postačil "PARKSIDE PERFORMANCE křížový laser se stativem 360 zelená linka".

Finální "čistá práce" zbývá udělat po dokončení omítek a štuků kdy je třeba v rozvaděči osadit jističe, chrániče atd. a dopojit kabely. Rovněž ve všech krabičkách zapojit vypínače, zásuvky atd. To mě v tuto chvíli teprve čeká, ale jasno co a jak mám.
Obsah pojistkové skříně zatím nemam a tak chybí i v kalkulaci níže, ale lze počítat za každý jistič cca do 500Kč, proudový chránič pak cca do 1000Kč a každá místnost/okruh by měla mít dle dnešních pravidel svůj proudový chránič a každá místnost pak i dle okruhu svoje jističe. Odhadem jde o vybaveni za cca 10 000Kč podle kvality/výrobce ochranných prvků.

Na krabičky si kupte nebo půjčte vrtné korunky, jiné postupy při množství krabiček kumulativně prodlouží a zkomplikují proces.

Reklama

Při sádrování krabiček si pomozte liniovým laserem, aby byly krabičky vodorovně, a hlavně ve stejné linii v celé místnosti.

Náklady

Název položkyCena
CYKY-J 3x1,5 cca 100m
1 640 Kč
CYKY-J 4x1,5 cca 100m
2 900 Kč
CYKY-J 5x4 delka cca 15m
999 Kč
CYKY-J 3x2,5 délka cca 250m
6 480 Kč
Krabičky kulaté na vypínače a zásuvky ( cca 50ks)
500 Kč
Pojistková skříň
1 500 Kč
sadra cca 10kg
250 Kč
Vrtne korunky na krabičky sada Wolfcraft
1 047 Kč
Celkem15 316 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (18 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací