Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Autor: Jana Švec (redakce) (18 příspěvků)
Kategorie: Zahrada
11. 11. 2024
0 komentářů
Redakční článek

Čeká vás práce na venkovní dlažbě? Pokud ano, přečtěte si další díl našeho miniseriálu. Tentokrát o tom, jak jsme realizovali pokládku dlažby na terasu a chodníky kolem domu.

Co nás dnes čeká?

Dnes tu máme druhý díl realizace terasy a chodníků kolem domu. Minule jsme vše rozměřili a zabetonovali jsme obrubníky. Dnes si tedy podrobně ukážeme:

  • přípravu podloží před pokládkou dlažby, navážení a hutnění štěrku,

  • urovnání finální kladecí vrstvy štěrku i na tak velké ploše, jakou je tato terasa,

  • položení dlažby.

Kromě terasy se mrkneme také na chodníky kolem domu. Půjčíme si velkou stolovou pilu, abychom udělali přesné a rovné dořezy. Nakonec dlažbu zapískujeme a vibrační deskou zhutníme.

Co jsme dělali v předchozím díle?

V minulém díle jsme si naplánovali terasu a chodníky kolem domu. Protože jsme se do práce pustili v průběhu prázdnin, mohli jsme využít naše dva siláky. Ti tak měli o brigádu na léto postaráno.

Nejprve jsme měřili výšky stávajícího terénu a podle potřeby provedli bagrem úpravy. Někde bylo třeba zeminu odbagrovat, jinde naopak doplnit. Následně jsme terén důkladně hutnili. Nejprve pěchem a potom i vibrační deskou.

Posledním krokem bylo betonování obrubníků. U terasy bylo potřeba nalepit obrubníky z boku na ztracené bednění, protože zde bude schod z terasy na chodník, a proto nebyla možnost obrubník zboku dostatečně zabetonovat.

Pokud vám první díl utekl, můžete si ho přečíst tady:

Reklama

Navážení štěrku a hutnění

U terasy i chodníků vedle domu je beton již dostatečně vytvrdlý, takže se nemusíme bát začít navážet štěrk a hutnit. Zbytkem štěrku frakce 0-32 jsme z vnitřní strany terasy zavezli obrubníky, abychom vytvořili v celé ploše rovinu.

Před navážením štěrku jsme na terasu rozprostřeli geotextilii s označením FILTEK 300. Ta by měla zabránit prorůstání trávy a plevele do spár. Také bylo třeba vyrobit přejezd přes obrubník, abychom mohli na terasu jezdit s kolečky.

Skladbu terasy a chodníků bude tvořit:

  • geotextilie ve spodní části,

  • následně 10 cm kameniva nebo, chcete-li, štěrku frakce 0-63,

  • 5 cm štěrku frakce 8-16,

  • kladecí vrstva o výšce 3 cm tvořená štěrkem frakce 4-8,

  • betonová dlažba na konec.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Od horní hrany obrubníku jsme si naměřili 14 cm a brnkačkou vyznačili rysku po celém obvodu. Do této výšky budeme postupně zavážet a hutnit štěrk frakce 0-63.

V půjčovně se nám bohužel nepodařilo včas rezervovat těžší desku, takže hutnění budeme provádět ve více vrstvách deskou o hmotnosti 120 kg.

Protože většinou postupujeme podle hesla „je jedno, co dělám, hlavně, když se nadřu“, začala tradiční kolečkiáda s rozvážením a rozhrnováním kameniva.

Před hutněním jsme podklad vždy navlhčili vodou, abychom předešli nadměrnému prášení.

Druhý den jsme v prostoru terasy dokončili spodní vrstvu z kameniva frakce 0-63 a již větší deskou o hmotnosti 150 kg znovu vše důkladně zhutnili.

Reklama
Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Na řadu tak přišlo zavážení další vrstvou kameniva, tentokrát frakce 8-16 ve výšce 5 cm.

Na takhle připravenou terasu už zbývá jen doplnit finální kladecí vrstvu z kameniva frakce 4-8 a můžeme začít s pokládkou dlažby. Menším problémem je, že dlažbu nemáme a přivezou nám ji až za týden. Práce na terase proto nyní ukončíme a budeme pokračovat na přípravě chodníku.

Před navážením štěrku jsme i na chodník nejprve rozprostřeli geotextilii FILTEK 300. Pro chodník jsme využili zbytky geotextilie ze stavby domu.

Pak následovala standardní skladba jako u terasy. Bylo potřeba postupně navézt a zhutnit minimálně 10 cm kameniva frakce 0-63.

Další vrstvou je 5 cm kameniva frakce 8-16 a následuje další hutnění.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu
Reklama

Pokládka venkovní dlažby na terase

Když jsme dokončili přípravu chodníku, dorazila dlažba určená k pokládce na terasu. Konkrétně jsme vybrali dlažbu BEST - BOHEMA COLORMIX ARABICA. Tu tvoří kameny tří velikostí.

Dlažbu jsme nejprve převozili vedle terasy, abychom urychlili následnou pokládku a uvolnili si prostor před domem.

Ve zbytcích stavebního dřeva jsem našel rovné prkno a upravil jeho délku na 3 metry, tedy více jak polovina terasy. To nám umožní urovnat štěrk ve dvou krocích.

Na konci prkna je třeba udělat výřez, kterým prkno položíme na obrubník. Výřez je o 1 cm nižší než výška dlaždic. V našem případě tedy 5 cm od spodní hrany prkna, protože budeme pokládat dlažbu výšky 6 cm.

Na jedné straně bude prkno opřené o obrubník. Na druhém konci jej ale potřebujeme také po něčem posouvat. Pro tento účel jsme si koupili trubky, protože pro nás cenově vycházely nejlépe. Přes obrubníky jsme napnuli zednickou šňůru a trubku vyrovnali tak, aby byla 5 cm od šňůry.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Stejným způsobem jsme si připravili i trubky vedoucí podél domu, a jakmile se nám povedlo je urovnat do požadované výšky, mohlo se začít s navážením a stahováním štěrku.

Stahování štěrku prknem délky kolem 3 metrů nejde úplně lehce a rozhodně se vám v této fázi bude hodit pomocník.

Štěrk jsme nejprve několikrát stáhli tzv. „na hrubo“, to znamená, že nebylo nutné, abychom prkno posouvali zcela po obrubníku nebo po trubce na druhé straně. Následně jsme již velmi pečlivě provedli finální stažení štěrku.

Při stahování je třeba hlídat, zda před sebou stále hrneme dostatečné množství štěrku. Pokud tomu tak není, je třeba se o kousek vrátit, štěrk doplnit a znovu prknem stáhnout.

Příprava kladecí vrstvy na terase nám trvala celkem 3 hodiny. Jakmile jsme štěrk urovnali, mohli jsme konečně přistoupit k očekávané pokládce dlažby.

Položení dlažby jsme prováděli po řadách na délku terasy a jednotlivé dlaždice kombinovali z více palet. U druhé řady dlaždic bylo nutné změřit, v jaké vzdálenosti od obrubníku s pokládkou začít, aby nám na konci nevyšel malý dořez.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Po položení prvních 3 řad dlaždic jsme si pro kontrolu mezi jednotlivými obrubníky natáhli podél dlaždic zednickou šňůru a gumovou paličkou podle potřeby některé dlaždice dorovnali, abychom měli jistotu, že i ostatní řady budou pěkně v rovině. Pokládka dalších dlaždic byla už rutinní, stále se opakující činností.

Místo, kde byla trubka, jsme opatrně dosypali štěrkem, štěrk urovnali hladítkem a pokládka dlaždic mohla pokračovat.

Šířku terasy jsme přizpůsobili velikosti dlaždic. Díky tomu nám odpadne podélné řezání dlaždic u domu a také poslední řada sedla perfektně.

Chodník vedle domu

Jakmile jsme dokončili terasu, vrhli jsme se na chodník vedle domu.

U chodníku budu kladecí vrstvu rovnat opět prknem, ale posouvat jej budu pouze na jedné straně po obrubníku.

Aby byla kladecí vrstva rovná, respektive vyspádovaná od domu směrem do zahrady, připevnil jsem si na stahovací prkno vodováhu a na straně u obrubníku ji podložil dřevěným klínem. To znamená, že když byla bublina na vodováze v rovině, bylo prkno nakloněné směrem od domu.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Na chodníky budeme pokládat dlažbu BEST - BELISIMA COLORMIX ARABICA.

Kladecí vrstvu štěrku máme vyspádovanou od domu směrem k obrubníku. S pokládkou dlažby jsme tedy začali v rohu, kde je vyspádování v obou směrech, a postupovali současně podél obou obrubníků na obě strany. Díky tomu máme jistotu, že na obou stranách chodníku stále držíme požadovaný sklon.

Menší dořezy kostek jsme provedli velkou úhlovou bruskou, chcete-li, flexou. Nicméně pokud to bylo možné, odkládali jsme řezání dlažby až na úplný konec, abychom vše mohli doříznout zapůjčenou stolovou pilou.

Konkrétně jsme řezání prováděli stolovou pilou s kotoučem o průměru 350 mm. Pila umožňuje řezy do hloubky 11 cm, což je pro naši potřebu naprosto dostačující.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Zapískování a hutnění

Zapískování je posledním krokem. A v případě chodníku k tomuto kroku patří také opatrné hutnění malou vibrační deskou. Pro terasu to neplatí, protože dlažba BEST BOHEMA tloušťky 6 cm se vibrační deskou vůbec hutnit nesmí!

K zapískování je nutné mít písek suchý. Mokrý písek do spár nezapadne. V létě můžete klidně koupit písek křemičitý, volně ložený, rozprostřít jej po dlažbě, nechat proschnout a spáry zasypat.

Druhou možností je koupit pytlovaný sušený písek, se kterým se vám bude skvěle pracovat ve všech ročních obdobích.

Pro hutnění chodníku použijeme lehkou vibrační desku s gumovou podložkou. Před hutněním se musí spáry v dlažbě zasypat a současně je nutné ponechat dostatek písku i na dlaždicích.

Po zhutnění provedeme opět zapískování a hutnění zopakujeme.

Venkovní dlažba – Část 2.: Pokládka dlažby na terasu a chodníky kolem domu

Pro dnešek hotovo

Terasu i chodníky kolem domu máme dokončené a poslední etapou, která je ještě před námi, je parkovací plocha a okrasný záhon před domem. Proto si nezapomeňte přečíst i příští článek.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jana Švec (redakce) (18 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací