Uzemnění prostupy a bet. pásů

Autor: Kačka a Míša (9 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
28. 11. 2022
3 komentáře
Uzemnění prostupy a bet. pásů
Příspěvek stavebníka

Archeologický průzkum máte?

Začínající stavbou jsem zajistila stavební dozor, který nám povede stavební deník kvůli kolaudaci, a i tak nějak je člověk víc v klidu, že to někdo zkontroluje. Hned mě upozornil, jestli máme archeologický průzkum. Já ho naštěstí udělala, ale zrovna nedávno mi psal kamarád, že ho nemá a je to velký problém, tak bacha na to .

Uzemnění, prostupy a betonování pásů

Na tuto fázi byli dohromady 3 lidi. Já , rodinný přítel , který staví základové desky a jeden jeho zaměstnanec. Po vyčištění pásů jsme položili zemnící pás FeZn 30x4. Celkově jsme spotřebovali 3kluba po 25kg . Upozorňuji, není to taková sranda. Klubo mělo 25 kg. Při otevírání kluba opatrně, je to stažené a rukavice snad ani nemusím zmiňovat. Pán jej natahnul jak jedna báseň, ale pokud to budete dělat poprvé, nenechte se zmýlit na videích, jaká je to hračka, není totiž! Vše se sespojkovalo s přesahem 600 mm (min. 500 mm ) a potřelo se gumoasfaltem a podložili se aby po zalití betonem bylo zalito i pod nimi.Vyznačili jsme v pásech výšku pokaď má být beton a čekali jsme dva dny na beton .

Prostupy se udělali dle projektu mezi garáží a zádveřím z trubek KG160 (kanalizace bude z KG125) . Tuto část dělal náš známí .

Prostupy na vodu a kanalizaci jsme připravili mezi garáž a zádveří dle projektu . Použili jsme trubky KG160.
Prostupy na vodu a kanalizaci jsme připravili mezi garáž a zádveří dle projektu . Použili jsme trubky KG160.

Zalití pásů

Po dvou dnech k nám přijela cisterna i s připraveným betonem a rukávem se začali zalíbit pásy. Ještě před příjezdem cisterny jsme zkontrolovali pásy zda do nich někde něco nespadlo a případně dočistili . Objednali jsme 40m3 a vyšlo nám to opravdu přesně ( známí nám spočítal potřebný beton na základové pásy). Typ betonu jsme měli : C16/20. Po zalití vždy se vzala ještě dřevěná lať a prošťouchal se beton aby se uvolnili bublinky a beton si správně sedl

Závěr

Tuto fázi jsme dělali 5 dni a po víkendu se zalejvali pásy . Nejhorší část v této fázi bylo natáhnutí zemnícího pásu opravdu to není sranda 😁.

Cena pásů:

Zemnící páska FeZn 30x4 3x25kg = 6 371 Kč

Beton 40 m3 = 84 100 Kč

Trubka KG 160 = 800 Kč

ostatní položky : 1000 Kč (kupoval známí sám)

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Kačka a Míša
Kačka a Míša (9 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Kačka a Míša

  Kačka a Míša 30. 11. 2022 9:14:54

  Dobry den pane Novy . Ano zemnící pasek byl zalit celý betonem asi špatný úhel fotky.

  Pavel Novy 30. 11. 2022 18:47:57

  Pak je to OK :-) Taky jsem si říkal, jestli to není jen špatný úhel focení. Protože to tak působí, že je ten pásek někde utopený v hlíně :-)

  Pavel Novy 30. 11. 2022 8:14:06

  Zemnící pásek má být na výšku, podložen a celý zalitý v betonu. Tak má nejlepší funkčnost a životnost. Pokud je z části v hlíně a z části betonu, dochází rychleji ke korozi. Stejně tak se antikorozním nátěrem opatřují přechody u vývodů k hromosvodu. 30 cm z každé strany ( beton/hlína, hlína/vzduch). Ideální je zakoupení poplastované kulatiny. Spousty lidí to berou jako nějakou nutnost udělat revizní zprávu pro kolaudaci. Funkčnost hromosvodu se bohužel většinou zjistí pouze jednou. Doporučuji prostudovat normu nebo materiály Dehn.

  Sponzorovaná reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů