Průběh střechy pultového vikýře

Autor: opr (4 příspěvky)
Kategorie: Střešní okna
9. 11. 2022
1 komentář
Průběh střechy pultového vikýře
Dotaz

Průběh střechy pultového vikýře

Dobrý den,

na domu mám klasickou sedlovou střechu "Ačko", která je přerušena v polovině 6 metrů dlouhým pultovým vikýřem.

Průběh střechy chceme i u spodní strany vikýře. Otázkou je, jak to správně provést - kotvení do cihel není moc pevné. Nejlépe zakotvit do věnce, ale ten je oproti krokvím moc utopený - celá situace viz obrázek.

Napadly mě celkem 4varianty.

1) "pozednice" - hranol 160x120 ukotven do věnce závitovinou 12. Nevýhoda je, že kotvit do věnce můžu až tak 5cm od horního okraje (kvůli armování) - takže hranol by byl ukotven pouze ve spodní části (cca 5cm od spodku) - další problém vidím v zateplení a celkové zbytečné hmotnosti

2) kotvení hranolu 160x120 svisle - výhoda je, že hranol bude kotvený závitovinou ve své polovině doprostřed věnce. Další výhoda je, že vyvracení falešné krokve (páka) je podepřeno cihlou na spodku věnce - toto řešení se mi líbí nejvíce.

3) kotvení hranolu 60x120 vodorovně - obdoba varianty č.2 - s rozdílem že hranol (cca 40cm) bude uchycen na dvou místech - nevýhoda kotvení hranolu u spodku (viz varianta 1).

4) kotvení pomocí fošen - odlehčené řešení - vychází z varianty 2) s rozdílem že místo krokví (180x100) jsou všude použity pouze fošny.

Máte někdo prosím nějaký nápad? Zkušenosti?? Měl jsem na stavbě tesaře a každému se líbilo něco jiného.

Díky

Galerie

a 1 další

mates 11. 11. 2022 0:05:57

Kdysi jsem by přítomen při stavbě něčeho takového, tam ale byl přesah zakryt vodorovným podbitím pár cm pod úrovní žlabu. Postup byl zhruba následující:
1. Do pozedního věnce se zakotvil podélný trámek, nic masivního, cca 12 x 12. Kotvení závitovkou střed trámku - střed věnce, zhruba v metrové rozteči.
2. Na trámek se v místě kotvení do věnce osadily trojúhelníky zkonstruované z fošen odhadem 40 x 160. Jedna fošna byla osedlaná na trámku a šla v rovině krokví z trámku šikmo dolů (jak to máte na prvním obr.), druhá šla z jejího konce vodorovně kolmo ke zdi, o kterou se na tupo opírala, a třetí byla umístěna svisle a spojovala první fošnu s druhou těsně u trámku, takže měla vzdálenost ode zdi danou tloušťkou trámku. Myslím, že tomu tesař říkal domečky nebo tak nějak. V místě spojení vodorovná/svislá fošna bylo vypodložení, aby byla svislá opravdu svisle. Celé to bylo spojované klasickými vruty.
3. Laťování a podbití z toho vytvořilo torzní skříň, která svou vahou visela na trámku a ty vodorovné fošny bránily zvrácení směrem dolů. To vám ve všech těch návrzích chybí snad kromě posledního, kde je pokus tuto sílu zachytit tím čtvercem, ale přijde mi to nedostatečné, leda že by to bylo celé z ocele. Ono dřevo je potvora, v čase pracuje, zvlášť v exteriéru, a pokud na něj působí nějaká síla, tak se ohýbá a ohýbá..

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama