Rekonstrukce půdy | Díl 2: Bourací a přípravné práce

Autor: PetulaLou (4 příspěvky)
Kategorie: Rekonstrukce
14. 10. 2022
0 komentářů
Rekonstrukce půdy | Díl 2: Bourací a přípravné práce
Příspěvek stavebníka

Rekonstrukci našeho bytu 3+1 jsme sice zahájili už v lednu 2021, ale k opravdové akci – bourání – došlo až koncem roku. Před Vánoci se ještě stihla nová okna a v garáži jsme měli uskladněnou minerální vatu. Když pak po svátcích nastoupili zedníci, aby připravili prostor pro sítě, čekalo nás první nepříjemné překvapení.

Při práci v budoucí koupelně (v patře) totiž řemeslníci objevili starodávnou plovoucí podlahu. Šlo o trámy jen ledabyle položené na škváru, bez ukotvení, a na nich umístěné desky. Hned nám došlo, proč jsme dřív slyšeli každý krok. Co teď? Stropy by vybetonovanou podlahu neunesly, a tak jsme museli najít jiné řešení.

Volba padla na suché podlahy od Rigipsu, které se díky své nízké hmotnosti skvěle hodí právě do patra. Znovu jsme kontaktovali Centrum technické a obchodní podpory. Tentokrát nám sehnali odborníka ke konzultaci a pak znovu připravili bezplatnou kalkulaci.

Práce až po střechu

Protože jsme se rozhodli zrekonstruovat taky půdu (a udělat z ní další pokoje), bylo potřeba věnovat pozornost i krovu a nosným trámům v podkroví. Zkraje roku nám plány zkomplikoval covid, takže tesaři nastoupili se zpožděním, ale krovy pak zvládli zesílit za pouhý týden. Do půlky února se jim podařilo taky posunout nosný trám v podlaze v podkroví, který bylo potřeba přemístit kvůli novému, širšímu schodišti.

Reklama

Zpátky na zem

Nebyla by to opravdová rekonstrukce, kdyby nepřišla další komplikace. Do půlky března se nám nepodařilo sehnat žádného řemeslníka na suché podlahy a déle už jsme čekat nemohli. Proto padlo rozhodnutí vyměnit Rigips podlahu za OSB desky. 

To znamenalo nejdřív zpevnit trámy příložkováním a vyrovnat je – rozdíl byl totiž v některých místech i 12 cm. Pak přišly na řadu 18 mm OSB desky s perodrážkou, položené do kříže ve dvou vrstvách. V koupelně jsme zvolili beton smíchaný s keramzitem (pro odlehčení), který posloužil jako podklad pod nivelaci a dlažbu.

První náznaky nového bytu

I přes zádrhely se náš příbytek ale pomalu proměňoval. Už v únoru se sádrokartonáři pustili do rastrů na nové příčky, zedníci začali nahazovat nové jádrové omítky. Srovnat víc než stoletý dům do roviny byla výzva. S řemeslníky jsme se domluvili vyřešit problematická místa sádrokartonem, což je rychlejší a snazší než dozdívání. Nicméně hned potom zedníci odešli na jinou zakázku, kterou měli nasmlouvanou už rok. Náhradu jsme sice sehnali, ale tato další parta měla mít čas až na začátku dubna a jen na tři týdny. Napětí opět stouplo.

Reklama

V mezičase se ale dokončily rozvody vody, elektřina a topení ve spodním bytě. Taky došlo na objednání koupelny – obklady, dlažbu, nábytek i sanitu jsme pořídili v koupelnovém studiu MARO. Spolupráce s nimi musíme pochválit, návrh jsme dokonce ladili společně přímo na místě.

Reklama

V tuto chvíli máme pořád tu větší část před sebou. A ani ponětí o tom, co všechno ještě může být nakonec jinak.

Reklama
Sponzorovaná reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
4. část - Základová deska

Véna

4. část - Základová deska

Reklama