Ukotvení sloupku pro stínící plachtu do zdi ze ZB

Ukotvení sloupku pro stínící plachtu do zdi ze ZB
GLEE
26. 7. 2022
Dotaz
2 komentáře

Ukotvení sloupku pro stínící plachtu do ZB

Zdravím, prosím o radu. Mým cílem bylo pro letošní rok zhotovit dočasné řešení pro zastínění terasy, čili jsem se (z finančních důvodů) nechtěl pouštět do nějaké klasické pergoly. Zvolil jsem sluneční plachtu 7x4m z oxfordské látky a na základy terasy ze ZB jsem umístil 3 sloupky z poznikovaného zesíleného jeklu tloušťka stěny 3mm s patkou, následně ukotvil 15 cm do chemické kotvy (a jedno kotvící oko mám na stěně domu). Dva sloupky jsou umístěny v rozích základů, jeden mi vyšel na vyvýšenou část základů o 2 tvárnice. Při prvním "větším" větru (nebyl to vichr, spíš silnější poryv v letním dni) a asi i díky velikosti celkem poctivě vypnuté plachty se mi ale sloupek ze ZB vyvrátil. (konec příběhu)

Můj dotaz: tedy pro ty z vás, kteří tématu budou mít nějaké doporučení, protože já rozhodně žádný stavař nejsem a je evidentní, že jsem to podcenil zní; jak vyřešit opravu poškozeného místa a je dobrý nápad tam následně znovu umístit sloupek? Přemýšlel jsem, že tu poškozenou část odbourám, doplním armaturu a provrtám díru do nižších pater lépe provázané části ZB, kam prošpikuji roxory, celé zabetonuji znovu a popř. na jeden silný středový roxor s přesahem nad beton dovařím patku a namontuji znovu. Bojím se ale, že to bude mít podobný výsledek, protože samotné díry v patce sloupku jsou v podstatě na vnitřní straně tvárnice, která evidentně ten tlak/tah už jednou neustála a praskla? Zavětrovat to nemůžu, poněvadž je tam chodník. Svázat jednotlivé sloupky k sobě taky nepřichází v úvahu vzhledem k jejich vzdálenosti (8x5). Nebo by bylo řešením po opravě výměna jedné velké sluneční plachty za třeba 2 měnší a nebude tam vznikat takový tah? Předem díky za rady.

Ukotvení sloupku pro stínící plachtu do zdi ze ZB

Honza 27. 7. 2022 10:49:09

Ahoj, nejsem stavař, ale myslím si, že to je kombinace více faktorů. Zeď je úzká, beton jste pravděpodobně použili jen zavlhlý (na fotce vypadá, že ho vyklovou i slepice), sloupek není zavětrovaný. Nevím jak máš sloupky vysoké, ale u té patky to bude obrovská páka. Pomohlo by tedy spíše sloupek zabetonovat, navíc hlouběji a do lepšího betonu. Pokud nemůžeš zavětrovat, tak např. jeden sloupek zkrátit aby vznikl tvar víc s terénem, to už záleží na situaci na místě.

GLEE 27. 7. 2022 10:58:43

Děkuji za reakci, sloupek je vysoký 2m.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4