Zpětný spoj přes XPS

Zpětný spoj přes XPS
PeT
23. 6. 2022
Dotaz
5 komentářů

Dobrý den, jelikož máme čerstvě vylité podlahy, tak jsme se přesunuli na provádění venkovních prací. Mám dotaz ohledně provedení zpětného spoje. Asi jsme si trochu zavařili tím, když jsme při lití základové desky přiložili XPS. Momentálně mně nenapadá schůdné řešení, abychom natavili na stávávající zahnutý pás směrem dolů, další který by šel nahoru na penetrovanou část, tak abychom nepoškodili XPS. Naše představa je taková, že do výřezu se pak nalepí tvrzený polystyrén a přetáhne lepidlem. Finální zemina bude pak cca 5cm nad úrovní základové desky.

Prosím pokud někdo podobný případ řešil, ...... poraďte.

Děkuji.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 24. 6. 2022 12:45:29

Také bych to řešil tekutou hydroizolací (i když já řešil klasicky přes plamen, nahřát na zemi a pak přilepit). V případě některých spálených žlábků nevidím důvod k obavám. Já bych se spíše zeptal jinak. K čemu je vlastně dobré sokl zateplovat? De facto už se to dnes předává, jako mantra, ale nikdo mi nebyl schopný vysvětlit proč. Chápal bych to u nezateplené podlahy, tak to svoji logiku má, ale pokud se dnes staví, jak se staví, tj. sokl je po okraj zahrnut v hlíně a nad hrubou podlahou je ještě 15-25cm izolantu EPS třeba 150, pak mi to moc nedává smysl. Je to jako 300mm stěna, která je zateplená 20cm podlahového EPS a do toho další zateplení v podobě soklu?

Peťan

Peťan 26. 6. 2022 18:16:24

Mě zateplení soklu dává smysl. Sice je podlaha zateplená, ale základ (v tomto případě většinou podkladní beton) se přímo dotýká první řady cihel. Tudy uniká teplo - je to ten roh u země. Viz třeba článek https://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/13923-je-nutne-zateplovat-sokl-nepodsklepenych-budov V zimě jsem měl k dispozici termokameru. U některých domů byl sokl o něco teplejší, než fasáda. Ale v tom článku je to docela dobře popsané ;)

Majky & L.A.

Majky & L.A. 27. 6. 2022 6:55:20

Sice se dotyka prvni rady cihel (ne naprimo, ale pres hydroizolacni pasy) ale ta prvni rada, je zateplena zevnitr podlahovym polystyrenem. Pokud mate stejnou siri zakladu, jako obvodove zdi, a zed neni zateplena, tak je prece jedno jestli nemate zdi i sokl zatepelny. Otazka take je, jaky to byl dum s termokmerou(sladby). Urcite to nikomu nevyvracim ani nevnucuji, jen mam trosku pocit, ze opet se zatepluje kde co, bez zjevneho duvodu.

Majky & L.A.

Majky & L.A. 27. 6. 2022 6:59:51

Navic v tom clanku je u nepodsklepenych budov (kterych se dnes stavi tak 98%) v souhrnu uvedeno, ze je zde tepelny most v souvislosti s xps a absenci xps, neprukazne a spise "zbytecne". Takze je na tom autor presne, jako ja. Oba si myslime, ze je to jen mantra bez nejake pridane hodnoty. Jedinou bych videl, jako salovaci prvek 😄

marek.stepan 23. 6. 2022 18:06:53

1) vzdy je mnoho variant reseni pro kazdy problem, ktere se lisi dostupnosti, cenou, dodaci lhutou...... A hlavne se lisi tim, kdo Vam pomuze a jak kvalitne, a zda dostanete garanci dane rady 2) ja bych to na Vasem miste resil tekutou hydroizolaci ktera se netavi horakem. LOGICKY. 3) reste nejlepe se svym projektantem, prohresky vuci Vasemu projektu.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4