Vedení kanalizace - zhutnění

Vedení kanalizace - zhutnění
opr
15. 6. 2022
Dotaz
1 komentář

Dobrý den,

chci se zeptat, kudy je nejlepší vést kanalizaci pod základavou deskou.

V projektu mám, že od kraje bednění 40 cm. Včera jsem to byl kopat a říkám si, že bych to vykopal těsně u bednění (tam už stejně je spára z pokládky) - s vývody by problém být snad neměl, protože vývod bude v druhé řadě bednění (ze dvou).

Nevím proč to projektant takto má, zdá se mi, že když to udělám podle projektu, nebudu moci následný štěrk zhutnit na velké ploše: bednění - málá mezera - kanalizace - takže třeba 0.7m. Když dám kanalizaci hned k bednění tak hutnit můžu více plochy, vyhnu se jen kanalizaci cca 0.2m

Jaký je prosím váš názor?

Díky

Red 15. 6. 2022 7:00:12

Při hutnění záleží na tom jak hluboko je kanalizace.

Běžně na stavbě, když je kanalizace řádně obsypaná pískem a je na ní 40-50cm hlíny, tak se dá přejet běžnou žábou (pěchem). Štěrk budete hutnit žehličkou (deskou) a ta tolik nedeformuje, ale i tak musí být vrstva aspoň 30cm nad obsypem. Jinak se může stát, že trubka tzv. vyplave nahoru.

Ale vývodům je lepší se vyhnout s rezervou větší než 20-30cm.

Ono na tom projektu je vidět, že ten kdo kreslil ten kanál je ze staré školy... to páteřní vedení ve DN150 se dneska používá, jen když není prostor pro větší spád, ale i pro běžné spády u RD je to víceméně přežitek.

Osobně mám pouze DN110 a DN125 s velkými spády. Tedy tzv. samočistící řešení kanalizace.

Ale ještě k tomu proč to má 400mm od základu. Tady jde o to jedno napojení Y 45°, kdy ta tvarovka by měla "ležet" a splašky se spojují jako když teče voda v řece a né jako když by na řeku padal vodopád, tam pak dochází k víření ... tzn. snaží se předcházet případným problému. Takto se to učí ve školách. No a aby mu to pak vyšlo ještě s koleny 45° do pravého úhlu a další 35° + 45° do svislice, tak to musí dát dál od zdi.

Reálně, když to situace neumožňuje, tak se ta tvarovka dá postavit nebo více naklonit. Ale musí se uvažovat nad tím co tam teče... jestli jedno umyvadlo nebo 3 záchody a koupelna z druhého patra.

Bez dalších informací, se dá říct, že to můžete posunout tak blízko co vám dovolí tvarovky, s tím aby Y tvarovky co nejvíce "ležely".


Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4