Při práci s tvárnicemi Ytong dejte pozor na tyto chyby

Při práci s tvárnicemi Ytong dejte pozor na tyto chyby
Ytong Xella
Ytong Xella
18. 6. 2022
Inspirace
Žádné komentáře

Pórobetonové tvárnice Ytong jsou tradičním zdícím materiálem a práci s nimi zvládne i šikovný kutil. Je to materiál jako dělaný pro stavbu či rekonstrukce svépomocí. Přesto se na stavbách opakovaně vyskytují chyby, které pramení z neinformovanosti nebo špatné pracovní disciplíny.

Běžné jsou například základové desky s odchylkami od roviny až několik centimetrů, nepřesná pokládka tvárnic Ytong, vadné osazení oken, netěsnosti při napojení parozábran a podobně. V systému Ytong jsou jednotlivé tvárnice Ytong a další stavební prvky vyladěny tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Chybou je například záměna lepicí malty, což může způsobit praskliny. Nevyrovnání první řady tvárnic a následné používání hrubých vrstev malty. Nedostatečné uložení překladů. Špatné izolování ztužujících věnců a překladů, když se zamění systémové prvky za různé náhrady. Nebo použití nevhodných typů omítek.

Mezi nejčastější vadu při hrubé stavbě z pórobetonových tvárnic Ytong patří nedodržení stavebních postupů daných výrobcem materiálu

Neméně důležité k tomu, aby hrubá stavba z Ytong tvárnic fungovala co nejsprávněji, je použití systémových prvků. Pórobeton Ytong má ve svém produktovém portfoliu systémové prvky, které byly laboratorně vyvinuty tak, aby po jejich použití hrubá stavba fungovala co nejkvalitněji.

Mezi tyto základní stavební kameny patří kromě tvárnic i lepící malta. Nejčastější chybou při nanášení lepicí malty je tloušťka vrstvy lepicí malty, která by neměla přesáhnout více než 3 mm. Pokud nepoužijeme systémovou lepicí maltu a nedodržíme tloušťky nanášení malty, následně se nám mohou ložné a styčné spáry překreslit do omítky jako vlásečnicové trhliny.

Důležitý je směr nanášení malty, kde vždy maltu nanášíme potřebným hřebenem ve směru zdiva. Nikdy ne kolmo na pórobetonové tvárnice nebo příčky. Naneseme-li maltu kolmo, uděláme si hřebenem kanálky, přes které nám při hnaném dešti (při hrubé stavbě) následně pronikne voda do interiérové ​​strany a zdivo nám zbytečně navlhne. Důležité je také dbát na správné založení stavby. Nejlepší je zavolat si zakládací mistry, kteří založí rohy stavby správným způsobem.

Videa pomáhají svépomocným stavebníkům při práci s pórobetonovými tvárnicemi Ytong

Správný stavební postup krok za krokem lze najít nejen na webu společnosti Xella, ale i na youtube kanálu značky Ytong. Najdete zde veškeré kroky, s nimiž se stavebník při stavbě setká - od založení stavby přes zdění vnějšího a vnitřního zdiva, stavbu schodiště, realizaci stropů až po nanášení tepelněizolačních omítek Ytong.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4