Opakující se vlasové trhliny

Opakující se vlasové trhliny
DZ
7. 6. 2022
Dotaz
6 komentářů

Dobrý den,

rád bych vás požádal o radu, v našem RD opakovaně pozoruji vlasové trhliny na víceromístech interiéru (nezateplený RD dům, stáří 12 let, já jsem zde 4 roky), ale i na venkovní fasádě (trhliny kopírující zdivo) nejčastěji v napojení sádrokartonu a všechny okna v napojení překladu atd.

Měl jsem zde i statika, který to označil za běžné vady omítky. Nicméně jsem trochu doufal, že dům už je řádně sedlý, na zkoušku nechal jeden pokoj vymalovat profesionálně a po 3/4 roce je u okna zase prasklina, viz foto.

Je to prosím běžný jev, mělo by mě to nějak více stresovat a existuje nějaký finální způsob, jak toto navždy eliminovat?Děkuji

Red 8. 6. 2022 5:48:06

Asi spíš půjde o nedostatek informací ohledně stavby.

Typ zdiva, na jaké "hlíně" je barák založený, v jaké hloubce. Nebo jestli je třeba částečně podsklepený atd.

Pak to taky může být ošizený věnec a sousta dalších věcí, které se neprojevují hned.
Často až v kombinaci ošizení několika věcí po několika letech, kdy dojde ke změně zatížení stavby, třeba půdní vestavbou, instalací velké FVE na střechu atd. nebo jen blbé akvárko s 2m3 vody dokáže narušit statiku stavby, která na to nebyla připravena.

Může to být taky jen chybějící perlinka na přechodech věnec zdivo, překlad zdivo.
Nebo jen to co říkal statik. Omítky na domech z dutých cihel mají takovéto vady.

Ve vašem případě je opravdu málo informací a hlavně málo fotek ve vysoké kvalitě.

Můžete to ještě pár let sledovat a pokud budou ty praskliny jen vlasové, tak to nebude nic závažného.

Osobně, kdybych chtěl mít jistotu, že to není nic vážného, tak vybrousím omítku v těch místech, kde to praská, třeba u těch oken nejlépe a vložil bych tam diagonálně perlinku a zase zaházel. Kdyby to i přesto začalo praskat, tak je jasné, že dům nějakým způsobem pracuje.

Ale ony všechny stavby nějak pracují.

Doplňte nějaké fotky, aby bylo vidět kolik těch prasklin vlastně je. Jestli je to po celém baráku atd..
DZ 7. 6. 2022 8:17:18

foto

DZ 7. 6. 2022 8:04:58

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu, v našem RD opakovaně pozorujji vlasové trhliny na víceromístech interiéru (nezateplený RD dům, stáří 12 let, já jsem zde 4roky), ale i na venkovní fásadě (trhliny kopírujcí zdivo)nejčastěji v napojení sádrokartonu a všechny okna v napojení překladu atd.
Měl jsem zde i statika, který to označil za běžné vady omítky.
Nicméně jsem trochu doufal, že dům už je řádně sedlý, na zkoušku nechal jeden pokoj vymalovat profesionálně a po 3/4 roce je u okna zase prasklina, viz foto.
Je to prosím běžný jev, mělo by to mě to nějak více stresovat a existuje nějaký finální způsob, jak toto navždy eliminovat?
Děkuji
DZ

adam 7. 6. 2022 7:53:11

Bez dalšího textu a lepší fotky se k tomu nedá nic napsat.

DZ 7. 6. 2022 8:09:48

Dobrý den,
text je výše, on je zkopíroval později, foto dávám lepší + přikládám i nějak starší praskliny, děkuji

marek.stepan 9. 6. 2022 18:08:09

chybi take informace jak kvalitne je RD zateplen => a jaka je skladba steny. take chybi informace jak hluboko je okno usazene ve zdi, a kvalita okna. (praskliny jsou k oknu velmi blizko). Take chybi informace o kvalite stavitele = jestli je to postaveny barak kvalitne, nebo jestli to staveli nekvalitne na zisk a na prodej. To lze velmi dobre poznat z kvality provedeni, pouzitych materialu atd. Take chybi informace kdy se ty praskliny objevuji, jestli jenom v zime, nebo v lete, nebo....

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4