Stromy na vedlejším pozemku

vavrisimo
23. 5. 2022
Dotaz
3 komentáře

Soused má za plotem vedle mnou plánované příjezdové cesty 3 vzrostlé smrky. Chci dělat skrývku, což by znamenalo, že by byla odstraněna podstatná část jejich kořenů. Celkem rád bych se vyhnul tomu, že by se ty smrky nějak významně poškodily a při silnějším větru by spadly na sousedovu chatku , která je hned vedle nich, nebo nedej bože na nějakého člověka. Jak tuto situaci vyřešit bez toho, že by ty stromy šly k zemi? (s čímž soused nesouhlasí).

Díky.

marek.stepan 1. 6. 2022 10:54:31

evidentne neocekavate kvalitni odpoved, pokud jste nedal k dispozici kvalitni podklady k vasi otazce, ani jste neposlal fotografii, ani nepopsal presne velikosti a vysky stromu, a jejich umisteni (a dalsi informace pro odhadovani velikosti jejich korenovych systemu) atd. Je urcite mnoho reseni: Na Vasem pozemku udelate Vasi prijezdovou cestu VYS, nad soucasnymi koreny. Udelate si neco jako mrtveho policajta = spomalovaci pruh co se obcas dela ve mestech. Je to varianta maximalne ohleduplna a setrna pro koreny tech stromu. jaosobne bych ale take bych resil napriklad dodatecne zalejvani, protoze aby ty koreny fungovali nesmeji ani uhnit ani uschnout. Podle mistniho terenu si tam take muzete proste dodatecne nechat dovest kvalitnejsi hlinu aby jste se dostal nad ne. Ale koreny musi stale fungovat. Tot muj nazor.

vavrisimo 3. 6. 2022 11:54:10

Evidentně jsem to nikdy neřešil na rozdíl od Vás pane Štěpán, a opravdu mě nenapadlo, že bude třeba fotografie např., ale pokusím se. Jedná se o tři smrky, výška odhadem 20, 25m s přesnými rozměry nemohu sloužit, řekněme, že nejsou malé. Jsou umístěny hned za plotem, který je na hranici pozemku. Zpomalovací práh...s tím mám trochu problém, protože příjezdová cesta bude sloužit pouze pro mě a rád bych se něčemu podobnému vyhnul. Navíc, v cestě vede po celé délce vodovodní řad a vodárny nesouhlasí s navýšením/snížením výšky terénu. Tzn. cestu udělat musím, aby mi tam nezapadly kamióny s materiálem, domíchavač atd. ale jak to v tomto případě vyřešit? Napadlo mě udělat si nějaký posudek od dendrologa, fakt bych byl nerad, aby se časem někomu něco stalo. (snad jsou podklady dostatečně kvalitní, díky)

marek.stepan 6. 6. 2022 6:37:33

doporucuji : 1) s odbornikem na "smrky" reste kolik korenoveho systemu muzete jeste zlikvidovat, pripadne jak ho udrzovat pri zivote aby se stromy neskaceli a neudelali skodu (jako vysledek Vasich aktivit ktere potrebujete nyni vyresit 2) konzultuje s vodarnami PRESNY duvod, proc nesouhlasi s navysenim nebo snizenim vysky terenu. Nemohou to zakazat, mohou uvest pouze duvod, a na zaklade duvodu lze udelat jine, vetsinou DRAZSI proti-opatreni 3) pokud nechcete mrtveho policajta, coz byl navrh, popis snadno predstavitelneho reseni, konzultujte prosim s s odbornikem ktery ma skusenosti s roznasecima vrstvama pro silnice dle Vami pozadovane nosnosti prijezdove cesty a Vami pozadovane spadovosti cesty (pokud nemate terenni gazik 4x4 tak najezdove rampy budou mit jiny uhel spadu 4) je potreba aby jste tyhle 3 odborniky pro dane temata sezval dohromady a vymyslel s nima konkretni reseni pro Vas konkretni problem na Vasem konkretnim miste. Na schopnost koordinovat nekolik ruznych odborniku dohromady je vetsinou take vhodne si najmout profesionala, nebot takova prace opravdu neni jednoducha.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4