Zasypání obvodové zdi

Zasypání obvodové zdi
S
21. 5. 2022
Dotaz
6 komentářů

Dobrý den,

chci se zeptat, zda má někdo zkušenost s částečným zakrytím obvodové zdi zeminou. Zda zeď je vůbec schopna tento boční tlak ustát - dříve byly sklepy i z obyčejných cihel.

Jde mi o to, že jsem měl naplánovanou opěrnou zeď ze ztraceného bednění, jako předstěnu před obvodovou zdí (přiložený obrázek). Bohužel z časových důvodů zvažuji stěnu zasypat přímo bez opěrné zdi. Zemina by šla cca 50 cm nad hranu základové desky, tj. 2 řady cihel (VPC 175mm) a to pouze na jedné stěně. Jedná se o objekt garáže, který je oddělen od RD.

Samozřejmě mezi stěnou a zeminou by byla hydroizolace, XPS a nopová folie.

Díky.

Zasypání obvodové zdi

pavels 31. 5. 2022 19:55:56

Nasypal bych mezi zeď a zeminu vrstvu min 20cm kačírku frakce 16-32, má vlastnost že se může stlačovat a roztahovat - díky kulatým oblázkům - a tím mírnit tlak když půda promrzne. Zároveň zafunguje jako drenáž.

Red 1. 6. 2022 5:26:02

Ano, funguje jako drenáž... přivede vodu až k základové spáře.
To je absolutně špatně.
Pod štěrkem, který se sype kolem domu musí být hlína, ideálně nepropustná.

Drenáž se dělá úplně jinak, než tak že se nasype štěrk kolem domu.

Red 23. 5. 2022 11:35:26

50cm hlíny by zeď na sucho udržela... ale zeď na sucho z nějakých kamenu je něco jiného než 175 VPC na lepidlo!
Suchá zeď funguje úplně jinak než zeď zděná na maltu nebo lepidlo.

Tohle si musíte nechat posvětit od projektanta/statika... jakákoli úprava u 175 VPC je vždy na konzultace s odborníkem.

marek.stepan 1. 6. 2022 11:21:25

Celkem obdivuji uzivatele RED ze ma trpelivost a ochotu odpovidat. Tenhle originalni dotaz je velmi zajimavy: Dotazujici ma cirka 175cm hlubokou jamu, sirka garaze byva pro jedno auto treba cca 6metru, a vykop ma sirku dejmetomu 80cm, protoze v projektovych podkladech je nakresleno, ze do puvodnich betonovych zakladu je nutno navrtat roxor, a rozsirit puvodni zaklady, a pak na ne ulozit a provazat/probetonovat cca 30cm siroke ztracene betonove bedneni, aby se v tech mistech postavila probetonovana operna zed, ktera je tam evidentne kuli "necemu". Takze ta DIRA co tam je, ma objem cca 8.5kubiku! a tazatel je v casovem presu = casovem stresu ze to musi rychle vyresit a chce tu opernou desku tam NEDAT, protoze to jaxi kuli necemu nestiha. Kuli zime to asi neni, kdyz se pta v lete zeano. Tak kuli cemu? No treba kuli tomu, ze je tam SVAH, a kousek v tom svahu muze byt neci nemovitost, u ktere je riziko ze se ten SVAH jaxi utrhne do te jeho diry. Takze si tazatel dela starosti, aby to jeho diru vyresil. Take by me velmi zajimalo, jestli si opravdu nikdo pri kolaudaci, nebo pri navsteve projektoveho nebo technickem dozoru NEVSIMNE ze tam ta operna zed co byla v projektu nebude. To jako bude cajk? Mozna ale tazatel chce svoji nemovitost RYCHLE prodat a resit to pak uz bude nekdo jinej a jindy.

Jose 21. 5. 2022 20:25:59

Ahoj. 50cm hlíny by stěna udřela i na sucho poskladaná. Dopuručuji nehutnit a nechat sedat zeminu časem a postupně přidávat a bude to ok

Andayon 22. 5. 2022 18:35:19

Přesně jak píše Jose. Hlavně, ale zeminu strojně nehutněte.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4