Hutnění

Ondřej
2. 5. 2022
Dotaz
8 komentářů

Zdravím stavebníci, má někdo potuchu, kolik sedne makadam 16/32 při hutnění půltunovou deskou?

Andayon 2. 5. 2022 14:06:51

To záleží, co je pod ním ;-)

Ondřej 2. 5. 2022 17:26:15

:-D no uplne me vase odpoved neuspokojila ale aspon rozesmala, a donutila me se zamyslet jestli vubec ma cenu se ptat, ze tu vlastne muze odpovidat kdokoliv bez patricneho vzdelani a zkušenosti k danemu tematu. kdyz napisi ze hlina ktera byla pod skryvkou a jeste ujezdena bagrem tak dokazete vycarovat nejake cislo ? :-D PS nechci vas urazit kdyztak to berte sportovne ;-)

Vojta 3. 5. 2022 7:09:27

Univerzálně nelze dát přesnou odpověď - skutečně velice záleží , co je přesně pod ním - jiný součinitel zhutnitelnosti mají zeminy pískovitého typu a jiný jílovitého typu a jakou metodou se zhutňuje. Dále nepíšeš, jakou vrstvu makadamu uvažuješ, po jakých vrstvách budeš zhutňovat a jaké hodnoty zhutnitelnosti chceš dosáhnout. Tak aspoň orientačně: 15%

Majky & L.A.

Majky & L.A. 3. 5. 2022 22:41:18

Dobrý den, mě spíš rozesmála Vaše otázka. Odpověď byla od p.Andayon(a) naprosto přesná. To je něco, jako když bych se Vás zeptal na otázku: kolik udělám pečiva z mouky.
PS nechci vas urazit kdyztak to berte sportovne ;-)

Ondřej 3. 5. 2022 23:31:03

Dekuji za odpověď. No myslel jsem ze existuje nějaká " norma" ktera říká že 16/32 se za urcitych podminek zhutni například z 1m3 nasypaneho na 0,8m3 zhutneneho...aby se dala vypocitat přibližná spotřeba+-

Majky & L.A.

Majky & L.A. 4. 5. 2022 3:20:36

Norma to asi nebude. Nedokáži si úplně takovou normu představit. Spíš výpočet. Norma, pokud taková existuje, musí být silná asi jako bible v 7 jazycích, jelikož je tam dost proměnných, ale chápu, jak to myslíte. A indicie pro odhad zhutnitelnosti byly celkem také úsměvné. Teď to neberte, jako útok na Vaši osobu, ale informace hlína uježděná bagrem, je to samé, jako opět s tou moukou :). Jaký bagr, jak byl těžký, kolikrát přejel danou plochu po stejné trajektorii, jel všude stejně? Jaká je to hlína? Čistá? Hlíno-písčitá nebo snad byl pod skrývkou jíl? Třeba do jílu zapíchnete špagetu po dešti, ale pokud je vyschlý bez dynamitu si neuděláte ani díru pro sloupek na plot (teď přeháním). Pokud se Vám jedná o makadam do základů, tak bych se na výpočet zhutnitelnosti vykašlal, vypočetl si obsah plochy a přidal 20% pokud je podklad alespoň částečně již zhutněn, což jak uvádíte, je. Pokud by nebyl, může to být do měkké hlíny klidně jednou tolik. Ono na krásně, i kdyby Vám zbyl, ono těch peněz za to tolik není a předpokládám, že ho dáte ještě x-(t) na příjezdovku a okolo domu aj.

Andayon 4. 5. 2022 5:31:12

To jste přesně trefil s tím vzděláním. Shodou okolností jsem autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku staveb ČKAIT 0102605. Výpočty sedání základů a zemin pod nimi je moje práce. Jistě i Vám dochází, že bude rozdíl, jestli pod tou Vaší vrstvou hlíny (u které stejně jako u 16/32 neznáme mocnost) je skála nebo 5 metrů rašeliny. Takže jste zde akorát udělal hlupáka a nic se nedozvěděl. Ale berte to sportovně ;-)

Majky & L.A.

Majky & L.A. 4. 5. 2022 5:35:46

😆 tak to se pan trefil opravdu do cerneho 👍. Tohle pise sam zivot.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4