Jak na koupelnu z vysokopevnostního sádrokartonu Habito® H

Autor: Rigips (53 příspěvků)
23. 3. 2022
0 komentářů
Jak na koupelnu z vysokopevnostního sádrokartonu Habito® H
Příspěvek stavebníka

Ne každý má možnost pořídit zbrusu nové bydlení dle svých představ. Mnozí vsadí na starší byt nebo dům, který potřebuje rekonstrukci. Jako první často přichází na řadu právě koupelna. Zjistěte jak na rekonstrukci koupelny ze sádrokartonu Habito® H rychle a jednoduše.

V našem případě jsme se vrhli na rekonstrukci bytového jádra, kde koupelna potřebovala rychlý zásah. Na rekonstrukci bytového jádra je právě systém suché výstavby ideální, protože nezatíží nosnou konstrukci víc než původní jádro.  Navíc se jedná se o jednoduchý projekt, který nepotřebuje statický výpočet a při dodržení montážních postupů je nová koupelna hotová raz dva.

1. Krok – Zaměření

Po vybourání a vyklizení původní koupelny v bytovém jádře zůstala jen svislá konstrukce instalačního vedení a vzduchotechnické průduchy tzv. stoupačky.

Prvním krokem výstavby je zaměření. Vyznačte si, kde budou nové příčky stát pomocí křížového laseru nebo brnkačky. Při zaměřování je nutné brát ohledy na tloušťku opláštění. Zvolenou polohu řádně označte tužkou každého půl metru.

Reklama

2. Krok – Příprava a montáž vodorovných profilů R-UW na podlahu

Profil R-UW si změříme a dle potřeby zkrátíme nůžkami na plech. Následně se osadí vodorovné R-UW podlepené napojovacím pěnovým těsněním na podlahu. Profil připevníme pomocí plastových natloukacích hmoždinek průměru 6 mm ve vzájemné rozteči max. 800 mm. Délku hmoždinky volíme v závislosti na kvalitě a druhu podkladu.

Profil R-UW na strop montujeme až po osazení obvodového profilu R-CW na stěnu.

3. Krok – Připevnění svislých profilů R-CW

Na svislé navazující konstrukce se stejným způsobem připevní profily R-CW.

Před připevněním profilu R-UW na strop nasuneme mezi podlahový a stropní profil R-UW první svislou stojinu (profil R-CW), zkontrolujeme svislost budoucí příčky pomocí přiložené vodováhy a označíme správnou polohu horního profilu R-UW na nosném stropu.

Nakonec se stejným způsobem připevní na strop profily R-UW. Tím je definitivně určena poloha příčky.

Reklama

4. Krok – Vložení svislých stojin

Do vodorovných profilů R-UW vložíme svislé profily R-CW. Ty musí být vloženy do vodorovného profilu volně s vůlí cca 10 až 15 mm.

Reklama

5. Krok – Instalace držáku pro umyvadlo a WC

Pro instalaci umyvadla připevníme do požadované polohy mezi stojiny instalační držáky ze sanitárního programu. Nutné je jejich přesné slícování s rubem opláštění. Pro umyvadlo lze alternativně použít výdřevu z fošny, které je ošetřené přípravkem proti hnilobě a dřevokazným houbám. Roznášecí fošna musí mít min. šířku odpovídající výšce montážní příruby umyvadla a řádně vetknuta do přilehlých R-CW profilů.

Těžká konzolová zatížení (např. závěsné WC mísy a bidety) musí být zásadně upevňována do UA profilů příčky, prostřednictvím speciálních nosných konstrukcí. Vždy je nutné, aby tyto stojany přenášely rovněž reakci v místě opření spodní hrany zařizovacího předmětu, proto musí být správně namontovány (orientace, těsná poloha vůči rubu opláštění). UA profily musí být vždy použity včetně připojovacích úhelníků.

Nicméně do desek Habito® H lze např. skříňky kotvit i bez výdřevy, pouhými vruty do dřeva Ø 5mm, nebo kovovými hmoždinkami Molly.

6. Krok – Opláštění sdk deskami

Poté následuje opláštění příčky deskami Habito® H, které je doporučeno formátovat díky své tvrdosti za pomoci okružní ponorné pily s odsáváním.

Desky Habito® H připevňujeme pomocí elektrického šroubováku s hloubkovým dorazem, aby nedošlo k protržení lícového kartonu. U desek Habito® H je nutné přizpůsobit rychlost a způsob šroubování jejich vysoké pevnosti. Nutné je použít k tomuto účelu předepsané šrouby typu UMN 3,5 x 25 mm. Desky šroubujeme výhradně do svislých profilů R-CW, ve vzájemné rozteči šroubů max. 250 mm. Minimální přířez desky Habito® H činí na výšku alespoň 400 mm.

U podlahy je vhodné ponechat cca 10 mm širokou spáru, která se posléze vyplní spárovacím tmelem Rifino Top, tak docílíme správného protmelení mezi deskou a podlahou.

Reklama

7. Krok – Tvorba otvorů pro vyústění trubních instalací

Pomocí kuželové frézy nebo korunkových vykružováků provedeme otvory pro vyústění trubních instalací. Držáky jsou potřeba pro zařizovací předměty i pro vodovodní baterie a rohové ventily.

Reklama

8. Krok – Vložení minerální izolace

Po kompletaci dutiny vložíme do celé plochy konstrukce minerální izolaci, která zajistí optimální neprůzvučnost budoucí příčky.

9. Krok – Opláštění z druhé strany příčky

Následuje opláštění příčky z druhé strany. Dbáme přitom, aby svislé spáry byly vystřídány oproti spárám na první straně konstrukce.

Reklama

10. Krok – Vytvoření otvoru pro instalační dvířka

Otvor pro instalační dvířka byl díky své velikosti prováděn až po namontování desky na konstrukci pomocí pily ocasky.

Do tohoto otvoru vsadíme instalační dvířka a pomocí šroubů TB 3,5 x 25 mm je připevníme k ostění z desek Habito® H. V případě, že dvířka budou opatřena keramickým obkladem, měla by být k tomuto účelu uzpůsobena.  

Reklama

11. Krok – Tmelení spár

V nároží a v koutech aplikujeme pásky Habito® Flex s kopolymerovým  jádrem. Ta zaručuje optimální estetiku i mechanickou odolnost. Tato páska se vkládá do podkladní vrstvy sádrového spárovacího tmelu Rifino Top. Finální zapravení pásky je možné za pomocí speciálních válečku, ale lze to provést i pomocí vhodné špachtle.

12. Krok – Aplikace hydroizolačního nátěru

V interiéru koupelny aplikujeme na podlahu a svislé plochy ostřikované vodou vhodnou hydroizolační stěrku. Nezapomeneme ani na těsnicí pásku v koutových oblastech, kterou řádně zatlačíme pomocí rohové špachtle a následně celou exponovanou plochu přestěrkujeme druhou vrstvou hydroizolačního  nátěru.

Reklama

13. Krok – Aplikace finálního obkladů

Povrch sádrokartonových desek není potřeba vyrovnávat pomocí tmelu. Po montáži příček můžeme rovnou koupelnu obložit keramickým obkladem nebo betonovou stěrkou.

Keramický obklad nalepíme pomocí flexibilního lepidla na desky Habito® H. Lze použít jakýkoliv běžný formát obkladu o max. plošné hmotnosti do 30 kg/m2 a to už na jednoduché opláštění deskami Habito® H a na standardní rozteč stojin R-CW 625 mm.

Po finální úpravě stěn a montáži zařizovacích předmětů je koupelna připravená k užívání.

Reklama

Máte dotazy ohledně suché výstavby? Neváhejte se obrátit na odborníky z technické podpory Rigips. K dispozici jsou na tel. 226 292 224, e-mailu ctp@rigips.cz nebo přes online formulář.

Přílohy

Potřebné nářadí a materiál.pdf
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Rigips (53 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama