Izolace měděných trubek

Taavetti
Taavetti
20. 10. 2021
Dotaz
3 komentáře

Dobrý den ve spolek. Rád bych se zeptal, zda nic nezkazím, když měděné trubky od topení, které povedou za sádrokartonem, mohu obalit izolací, která se používá na plastové vodovodní trubky? Dům je poloroubenka, spodní patro zdivo, vrchní patro dřevo/trámy. Sádrokarton bude v celém horním patře a Cu trubky povedou všude za předstěnou v sádrokartonu. Předem děkuji....

Izolace měděných trubek
Izolace měděných trubek
Izolace měděných trubek

marek.stepan 20. 10. 2021 12:59:59

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet.
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem).
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty.

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).

Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim).

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

Taavetti

Taavetti 20. 10. 2021 13:26:05

Děkuji za informace. Žádná PE trubka na fotografii není. Samozřejmě že se bude dávat izolace ( cca 10-15cm ) a paropropustná folie... Ted je to ve stádiu že je zatím jen konstrukce, a díky trubkám jsem musel i s konstrukcí jít dál ode zdi. A ještě upřesním pod tímhle pokojem je kotelna, kotel na peletky, takže voda jede nejdříve nahoru do patra a potom se točí do přízemí ... V přízemí jsou všechny trubky vyvedené z podlahy. Proto má otázka jestli mohu, nemohu dát izolaci přímo na tyhle Cu trubky. S tou plísní jste mi dal brouka do hlavy, roubená část v patře není z venku zateplená, byla by zatím jen ze vnitř.

Peťan

Peťan 20. 10. 2021 8:11:44

Pokud nebude překročena maximální teplota Tubexu (což je myslím 90 °C), asi v tom nebude problém.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4
Zavřít reklamu