Úprava střechy

Úprava střechy
Michal
7. 10. 2021
Dotaz
2 komentáře
Úprava střechy

Úprava střechy

Dobrý den všem. Po dlouhé době plné útrap a radostí přicházím s výsledkem. Stavba dokončena. Nyní se chystáme na vnitřky.

Vzešla tu ale myšlenka. Můžeme upravit střechu? Můžeme v této fázi zkrátit přesahy a případně vyřešit štítové strany? Jak odstranit (schovat) pohledové štítové krokve? Nechali jsme si poradit a přesto v nás hlodá pocit zdánlivé banality.

Háček je v tom, že máme plný prkenný záklop a Cembrit Horal. Je nutno tuto skládanou krytinu komplet sundat, či se dá tato záležitost řešit šetrněji. Při zkrácení přesahů sundat např. jednu řadu?

Budeme rádi za radu čit typ. Předem všem velice děkujeme. Stavbě zdar.

Petr a Anička 12. 10. 2021 16:21:55

Za mně je technicky nerozumné zbavovat se přesahů - ochrany fasády proti dešti. Časem si na mou odpověď vzpomete, ale jak se říká, pro krásu se musí trpět...

Karel_Sch 8. 10. 2021 7:21:08

Dobrý den,
takovéto zásadní věci je třeba řešit dopředu s rozmyslem. Nicméně všechno jde, ale za jakou cenu práce a času...
Budete zateplovat? Pokud ano, je možnost nadimenzovat zateplení tak, aby se Vám do tloušťky tepelné izolace schovaly zmíněné krokve. Dále jde řešit schováním do "kastlíku" např z OSB desek a dokončení finální úpravou jako celou fasádu. V tomto případě ale bude vždy viditelný "kastlík". Co se týče přesahu u okapu, tak tady je to složitější. Kladení krtiny začíná od okapu nahoru ke hřebeni. Na spodu máte jistě okapový plech, háky, dále taky budou dlouhé krokve - budete muset zařezat,.... toto si umím představit, ale bude to dost komplikované rozebrat. Budete muset postavit kolem dokola lešení, atd. V první řadě bych oslovil, tesaře, klempíře a pokrývače, kterí Vám střechu realizovali. A´t se dílo podaří.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4