1. Stavba domu /
  2. Hrubá stavba /
  3. Úprava střechy

Úprava střechy

Úprava střechy
Michal
7. 10. 2021
Dotaz
2 komentáře
Úprava střechy

Úprava střechy

Dobrý den všem. Po dlouhé době plné útrap a radostí přicházím s výsledkem. Stavba dokončena. Nyní se chystáme na vnitřky.

Vzešla tu ale myšlenka. Můžeme upravit střechu? Můžeme v této fázi zkrátit přesahy a případně vyřešit štítové strany? Jak odstranit (schovat) pohledové štítové krokve? Nechali jsme si poradit a přesto v nás hlodá pocit zdánlivé banality.

Háček je v tom, že máme plný prkenný záklop a Cembrit Horal. Je nutno tuto skládanou krytinu komplet sundat, či se dá tato záležitost řešit šetrněji. Při zkrácení přesahů sundat např. jednu řadu?

Budeme rádi za radu čit typ. Předem všem velice děkujeme. Stavbě zdar.

Petr a Anička 12. 10. 2021 16:21:55

Za mně je technicky nerozumné zbavovat se přesahů - ochrany fasády proti dešti. Časem si na mou odpověď vzpomete, ale jak se říká, pro krásu se musí trpět...

Karel_Sch 8. 10. 2021 7:21:08

Dobrý den,
takovéto zásadní věci je třeba řešit dopředu s rozmyslem. Nicméně všechno jde, ale za jakou cenu práce a času...
Budete zateplovat? Pokud ano, je možnost nadimenzovat zateplení tak, aby se Vám do tloušťky tepelné izolace schovaly zmíněné krokve. Dále jde řešit schováním do "kastlíku" např z OSB desek a dokončení finální úpravou jako celou fasádu. V tomto případě ale bude vždy viditelný "kastlík". Co se týče přesahu u okapu, tak tady je to složitější. Kladení krtiny začíná od okapu nahoru ke hřebeni. Na spodu máte jistě okapový plech, háky, dále taky budou dlouhé krokve - budete muset zařezat,.... toto si umím představit, ale bude to dost komplikované rozebrat. Budete muset postavit kolem dokola lešení, atd. V první řadě bych oslovil, tesaře, klempíře a pokrývače, kterí Vám střechu realizovali. A´t se dílo podaří.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4