Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď
Rigips
7. 10. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

Potřebujete-li zakrýt nevzhlednou zeď, pak zaměřte pozornost na tzv. suchou omítku. Jedná se o obklad stěn sádrokartonovými deskami. Desky zeď zakryjí a zajistí vám tak krásnou hladkou stěnu. Sádrokarton tak použijete v podstatě namísto klasické omítky. Tento způsob však můžete využít jen pro svislé konstrukce.

Desky se lepí na stěnu pomocí speciálního lepícího tmelu Rifix. Existují dvě možnosti, jak postupovat – tmel můžete nanášet buď na sádrokartonové desky, nebo přímo na obkládanou zeď.

V případě, že lepíte na problematický podklad (např. nesoudržná omítka), využijte spíše druhou možnost. Rozměřte polohu jednotlivých terčů na podkladu a tato místa před lepením upravte oklepáním, očištěním a ošetřením vhodným nátěrem. Pro příliš savé povrchy použijte základní penetrační nátěr, na povrchy nesavé nebo příliš hladké naneste základní kontaktní nátěr.

Práci vám jednoznačně usnadní i kalkulačka Rigips, ve třech krocích zjistíte, kolik materiálu budete na výstavbu předstěny potřebovat. Materiál pak rovnou případně i poptáte u jednoho z vybraných prodejců ve vašem okolí. S kalkulací a výběrem správného materiálu vám případně poradí i technická podpora Rigips.

Příprava tmelu Rifix

K přípravě tmelu budete potřebovat čisté plastové vědro. Pozor, nesmí v něm být zbytky ztvrdlého tmelu.

Do čisté studené vody nasypte lepící tmel Rifix tak, aby prášek dosáhl hladiny vody. Nechejte 1-2 minuty stát, poté rozmíchejte ideálně elektrickou metlou (lze i ručně). Vzhledem k tomu, že se nedoporučuje dodatečné zahušťování, je nutné dbát na správnou konzistenci tmelu. Dodatečně ředit vodou můžete. Na zpracování tmelu máte min. 60 minut.

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

Postup opláštění

Délka SDK desek pro opláštění musí být o přibližně 20 mm menší než světlá výška místnosti. Na podlaze i na stropě vytyčte úrovně líce podkladu značkovací šňůrou (brnkačkou).

V případě postupu dle první varianty naneste lepící tmel Rifix přímo na rub SDK desek. Tmel nanášejte ve formě terčů, ty uspořádejte do třech řad při podélných hranách a v podélné ose desky. Tloušťka terčů by měla být mezi 10 a 40 mm a jejich vzdálenost v řadě 30–35 cm.

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď
Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

U druhé varianty nanášejte lepící tmel Rifix na stěnu také ve formě terčů. Jejich rozmístění bude stejné jako u první varianty.

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď
Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

Osaďte sádrokartonové desky (tl. 12,5 mm) na podkladech o tloušťce asi 10 mm. Vznikne tak mezera 10 mm u podlahy i u stropu pro optimální vyrovnání desek a odvětrání vlhkosti z lepícího tmelu.

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď
Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

Pomocí vodováhy vyrovnejte první rohovou desku. Za použití srovnávací latě a gumové paličky proveďte konečné vyrovnání desek. Kontrolujte rovinnost osazených desek v podélném směru, příčném směru a také křížově.

Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď
Jak na lepení sádrokartonových desek na zeď

Montáž dokončete klasickým tmelením spár mezi deskami i spár u podlahy a stropu tmelem Rifino Top, který se hodí pro základní i finální tmelení sádrokartonu. Před začátkem tmelení dodržte technologickou přestávku 2-3 dny dle konkrétních podmínek, aby mohlo dojít k vyzrání lepícího tmelu Rifix.

Dobře připravený podklad je základ

Abyste mohli přistoupit k lepení desek, podklad musí být:

  • pevný, soudržný a stabilní,

  • bez „živých“ prasklin,

  • o teplotě minimálně 5 °C,

  • suchý,

  • zbavený mastnoty.

Sklovitě hladké a nenasákavé povrchy (např. beton) ošetřete základním kontaktním nátěrem, který je nutné před použitím důkladně promíchat.

Na povrchy s vyšší savostí (např. pórobeton, cihly) naneste základní penetrační nátěr, nebo naředěný základní penetrační nátěr – koncentrát.

Použijete-li některý z těchto nátěrů, s lepením SDK desek můžete začít nejdříve za 8-12 hodin po aplikaci nátěrů, tedy po jejich dostatečném zaschnutí. Odchylka od rovinnosti podkladu nesmí být větší než 30 mm.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4