1. Stavba domu /
  2. Dokončovací práce /
  3. 5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci

5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci

5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci
Daikin
7. 10. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

Plánujete rekonstrukci bytu nebo stavbu nového domu a přemýšlíte o tom, co všechno by už konečně mohlo být podle vašich představ? Co třeba atmosféra v novém domě nebo bytě? Rodinnou pohodu si tedy budete muset zajistit sami, ale starost o příjemné vnitřní prostředí můžete nechat na vestavné (splitové) klimatizaci. Určitě ji nevyužijete jen pár týdnů v roce. Na její pořízení je dobré myslet včas. A nyní k tomu můžete využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Vyžene vedro z domova

Máte ložnici v podkroví nebo byt orientovaný na jih? V takovém případě se asi potýkáte v létě s horkem. Ani ta nejlepší izolace nevyřeší všechno a čím déle tropická vedra trvají, tím je situace méně únosná. Řešením je klimatizace, ta vestavná je přitom výrazně účinnější a provozně levnější než ta mobilní. Jde vlastně o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které si bere 20 % energie a zbytek z venkovního prostředí. Moderní klimatizace se mohou pyšnit celoroční účinností třídy A+++.

5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci

Obr.: Perfera disponuje funkcemi rychlého ohřevu prostoru nebo podlahy a simulace sálavého tepla.

Klimatizací se dá velmi levně topit

Klimatizace neslouží jen k ochlazení vzduchu, během chladnějších jarních a podzimních dnů ji můžete s výhodou využít k vytápění. Některé klimatizace, optimalizované pro vytápění, lze dokonce celoročně využít jako jediný a dostatečný zdroj tepla. A právě na takové teď můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 60 000 Kč u rodinného domu, nebo 18 000 Kč na bytovou jednotku v bytovém domě.

Například nová nástěnná i parapetní jednotka Perfera se může pochlubit hodnotami SEER až 8,65 a SCOP až 5,1. To je nejlepší výkonnost v této třídě, s nejnižšími provozními náklady. Kromě posíleného topného výkonu disponují jednotky Perfera také funkcí rychlého ohřevu prostoru, podlahy či simulace pocitu sálavého tepla.

Vyřeší i nevhodnou vlhkost vzduchu

Ideální vlhkost vzduchu v interiéru by měla být mezi 40–60 %. Zejména obyvatelé starších cihlových domů se ovšem potýkají s nadměrnou vlhkostí. Tu způsobuje nejen samotný technický stav budov, ale nedostatečné větrání po koupání, při vaření nebo sušení prádla.

Ve vlhkém prostředí se množí roztoči a plísně, které mohou způsobit řadu závažných onemocnění. Nadměrnou vlhkost můžete kromě pravidelného větrání snížit také tím, že si pořídíte klimatizaci. Některé totiž dokážou vzduch efektivně odvlhčovat, nebo ho naopak zvlhčit, pokud máte doma spíš opačný problém. Vlhkost vzduchu pod 40 % způsobuje dráždění sliznic kvůli jejich vysychání.

Pomůže alergikům

Alergeny, jako jsou pyly, plísně nebo roztoči, trápí nejvíce alergiky, astmatiky a lidi trpící dýchacími problémy. Splitové klimatizace dokážou vzduch také velmi efektivně čistit (s účinností až 99 %). Klimatizace od výrobce Daikin (jako např. zmiňovaná Perfera) navíc dokážou prostřednictvím elektrického výboje (technologie Flash Streamer) eliminovat i viry, bakterie nebo nebezpečné těkavé látky, které se v bytech uvolňují například z nábytku, koberců nebo jiných podlahových krytin. Při správné údržbě klimatizace rozhodně nehrozí, že by se v ní choroboplodné zárodky množily.

5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci

Obr.: Nástěnná jednotka Perfera vytápí i chladí s celoroční účinností A+++.

Ovládat ji můžete chytrým telefonem nebo hlasem

U moderních splitových klimatizací se už pomalu stává standardem možnost ovládání a časování prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Není totiž žádoucí, aby klimatizace „jela stylem brzda-plyn“. Daleko levnější je nechat ji běžet na nízké otáčky průběžně, než přijít do rozpáleného bytu a zapnout ji na plné obrátky. Zajímavou novinkou je možnost ovládání hlasem.

5 důvodů, proč byste si měli pořídit domů vestavnou klimatizaci

Obr.: Detail nástěnné jednotky s čidlem pohybu osob, které zajistí, že vám nebude studené foukat za krk.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4