1. Rekonstrukce /
  2. Nopovou folii - ano nebo ne?

Nopovou folii - ano nebo ne?

Nopovou folii - ano nebo ne?
DZ
1. 9. 2021
Dotaz
7 komentářů

Může se laik spolehnout na stavební firmy?

Dobrý den,

rád bych se optal - mám 11 let starý RD, nezateplený. Svody vody řešeny špatně, 10 let přímo k domu do okapového chodníku ze štěrku a okrasných kamínků poslední rok provizorní řešení odtažení kus od domu. Na soklu jsou místy fleky, ale nemyslím si, že to je vlhkost (byly a jsou stále stejné, stejné tvary, místo) + mini praskliny, ale ty kopírují zdivo, soudím tedy spíše na chybu fasády (vypráskané rohy atd., jedna linie těsně přímo nad zemí atd.) to vše tu bylo už určitě 3 roky zpět, co jsem dům zakoupil.

Nyní budu řešit svody, stažení do vsaku atd. Z poptávkových serverů jsem zde měl již zástup firem a všichni by obratem chtěli i mimo svody obkopat dům na základ a dát nopovou folii a drenáž, bez jakékoliv sondy k základům atd., pouze odházení 10cm a usouzení, že vlhké to je - bylo po dešti) Jak velký vsak ale třeba neřešili, prostě díra...Jediná firma, kterou jsem poptal já, nutnost folie lehce zpochybnila, ale také pouze odhadem.

I přes špatné svody nepozoruji na domě zásadnější závady, mimo výše uvedené (byl zde i statik, který nesoudí, že trhliny jsou statického původu, důkladný průzkum ale nedělal), uvnitř domu pak není vlhkost žádná.

O nopovce jsem četl jako o jednom z možných způsobů řešení sanace, nicméně já řeším spíše preventivní důvody, nehledě na to, že k nopovce lze nalézt i spoustu negativních argumentů.

Svody vody vyřeším a jak prosím dále zjistím, že je skutečně ještě potřeba nějaká dodatečná hydroizolace?

Předem děkuji

DZ

Nopovou folii - ano nebo ne?
Nopovou folii - ano nebo ne?
Nopovou folii - ano nebo ne?
Nopovou folii - ano nebo ne?

Honza 7. 9. 2021 8:55:49

Na fotce je vidět nějaký větrací komínek. Od čeho je? Je funkční,??

Honza 2. 9. 2021 8:50:42

Podle vzhledu prasklin to vypadá na to, že je dum zateplen. nepletu se?? K té nopové folii tu bych neodsuzoval.
To jsou na interentu negativní komentáře uživatelu co nic podobného neřešili a komentují jen to co si přečtou na interentu a ještě k tomu sedí stále u PC. z pět k baraku.
Odstřiková voda od země to nebude podle vaší přiložené fotky.
Chyba je v té fasadě a i v tom kdo ji dělal.
Natáhnul ji až na zem a do kamínku dle fotek což je velká chyba.
Nenapsal jste složení vaší fasady ale osobně si myslím, že si fasada sama táhne vlhkost do sebe a dělá mapy z venku kam má se možnost odpařovat a proto ty malé fleky.
Viděl bych to na seřiznutí fasady od země a udělat tam skutečný sokl chránicí spodní část domu proti odstřikové vodě.
Na jedné fotce je vidět folie až za obrubníkem,otázka co to je za folii.? Pokud je to nopovka a ji podobné produkty tak je moc daleko a bude zpusobovat problém tím, že bude bránit odtoku vody v hlíně pryč od základu do volného prostoru.
Udělal bych uvedená opatření a po nějaké době bude vidět změna. Osobně si myslím, když je to dům 10 roku starý tak hydroizolaci základu majitel při stavbě provedl. Takže bych zatím drenážní trubky a výkop zatím odložil. Prasklinek se nebojte, odstraňte ty kamínky od spodní části fasady.

DZ 5. 9. 2021 11:19:32

Dobrý den Honzo, děkuji za reakci. Dům právě zateplen není, pouze, jestli je to možné a píši to správně, zde od různých firem padl názor, že na spodku je ,,extruďák".
S tou fasádou až dolu budete mít pravdu asi, nicméně pakliže by to byla vlhkost, proč je tam pořád? Ty fleky se nijak nemění, ani když na ně půl dne praží slunce.
Čistě teoreticky, pokud bych nyní nechtěl dělat nový sokl a nechám to, až se za pár let bude dělat komplet nová fasáda a udelám krok s nopovou folii kolem domu (+případně ještě nátěr hydroilozační penetrací), mělo by to i tak fasádu ochránit, je to tak?
Předem děkuji

Honza 7. 9. 2021 8:52:37

Podle vašeho popisu budoucí úprava terénu včetně budoucí drenáže a hydroizolace základů, i následné fasády je dle mě vporadku. Ale zpět k aktuálnímu stavu.
Otázka zní od čeho jsou ty fleky. Říkáte, že ani na slunci nezmizí. A to je zvláštní.
Pokud to nejsou fleky od nějaké mastnoty nebo oleje použité při izolaci základu předchozím majitelem tak by se chtělo podívat odkud to je.
Buď je to mastný flek a nebo voda.
Pokud voda tak odkud tam jde.?? Variant je hodně ( od trvale zaplaveneho základu vodou a voda vzlíná nahoru až po možnost špatného zvoleného postupu při zhotovení izolace základu a nebo fasády).
To bych musel vidět na místě. Psal jste ,že vícero firem doporučuje drenáž.
Tak by stálo za trochu námahy v místě kde je největší flek na fasádě odházet ten štěrk a zakopat se do hlíny a zjistit sondou formou výkopu co tam skutečně je v zemi.
Záleží jaké máte podloží pod domem, zda není vysoko podzemní voda, prasklé vodovodní potrubí, zda není blízko rybník a tím i je okolní zem nasáklá vodou a ta je na fasádě vidět atd.atd.
Tento rok jsou vydatné deště a může to být jen zem nasáklá vodou a pod zeminou je jílové podloží a voda se nemůže hlouběji vsáknout.
Jak jsem psal je toho hodně. Řešil jsem podobné situace také u mého domu a je to běh na dlouhou dobu.
Reakce vysoké podzemní vody na zmizení ve větší hloubce když je tam jíl problémová.
Jaké máte složení podloží domu.??

DZ 7. 9. 2021 9:42:55

Děkuji za zprávu, já právě bohužel to složení neznám, budu to muset nechat tak, že se stejně dům skrze nopovou folii odkope na základy a pak se uvidí, každopádně ty fleky tam jsou už minimálně tři roky co zde bydlím a jsou v podstatě neměnné, jak jsem psal.
Podzemní voda a jíl není vyloučen, ale dle sousedů by zde jíl být neměl a i ta voda by mě hodně překvapila, jsem na úplném kopci a na každou stranu se terén svažuje dolu, rybník atd. zde není
Ty větráky jsou na odvětrávání radonu.
Děkuji

Honza 7. 9. 2021 10:21:26

Pokud se fleky nemění tak to je pravděpodobně od něčeho mastné. Dle vaší informace to prošlo min.3 roky a to i pravděpodobně i v zimní období. A to by ty fleky už něco dělali ( rozšiřovali by se, zmizely by ,omítka by degradovala a případně opadala atd.).
Komínek na odvětrání radonu? To by mě zajímalo jak to v té zemi je udělané, když píšete, že jste na kopci a odvětrávate radon od základu u spodní části fasády.
V té zemi u základu něco nehraje. Odvětrání radonu tímto způsobem a v této poloze u země jsem se ještě nesetkal.
Při prohlížení fotek se musím opět optat. V jednom místě je na fotce vidět něco černého nastojato asi půl metru za obrubníkem z venku. Co to je? Fólie? Jak je dlouhá a k čemu tam je.? Je od základu domu dost daleko pokud to není fólie proti prorůstání trávy a plevele.

DZ 7. 9. 2021 11:16:11

s tím radonem je to otázka, zde to bylo vyhodnoceno jako oblast se zvýšeným radonem, ale napřklad nikdo ze sousedů to nemá.
Ta folie je jenom geotextilie, mám tam chodníček z kamínků, tak pouze proti pleveli, pár cm v zemi

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji