Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)

08.07.2019 12:12 38 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Čauky všichni milí čtenáři našeho blogu, 
dnes bych Vám ráda popovídala o tom, jak náš dům bude vypadat a z čeho bude postavený.

Vymyslet celkovou koncepci domu nebylo vůbec jednoduché. A dalo nám to mnoho úsilí se dostat ke zdárnému konci. V první řadě bylo třeba vymyslet, jak dům bude velký a zda bude patrový nebo přízemní. Jelikož ale stavíme ve staré zástavbě a kolem nás jsou vysoká statkovská obydlí, tak nám bylo hned jasné, že přízemní bungalov sem nezapadne a ani by nebyl praktický. Další věc je, že na pozemku už stojí starý dům a ten je také patrový, takže nový dům musí korespondovat s okolím. Patrový dům nám byl stejně tak nějak sympatičtější...pak už jen zbývalo určit si velikost. Neptejte se, jak jsme k tomuto číslu přišli, protože to bylo dost složité, ale už ho máme, a i kdybych se teď měla zamyslet, proč to nebylo jiné číslo, tak Vám důvod neřeknu. Není nikde psáno, jaké rozměry má dům mít. Víte jen informaci, že každý centimetr je hodně drahý a s tou musíte vymyslet svůj půdorys. A my jsme se prostě rozhodli, že to bude 9x9 metrů+zateplení, takže je to 9,36x9,36 metrů vnější šířky. K domu bude připojená velká terasa o rozměrech 7x4 m se skleněnou střechou a dřevěnou konstrukcí a té se později zasklí i boky, aby z ní mohla vzniknout zimní zahrada (přítel má firmu na zasklení pergol, tak to by bylo aby nebylo-reklama-www.karasek.cz, koukněte, mají to moc hezké). Dům je osazený v rovině s horní částí pozemku, na které bude dvůr a stojí starý dům a terasa zasahuje už do nižší části, kde je zahrada a ta je skoro 1 m vyvýšená, tudíž z terasy povedou do zahrady schody.

Dům bude postaven z červených pálených broušených cihel. Původně jsme se rozhodovali mezi systémem Porotherm nebo Heluz. Cihly jsme chtěli obyčejné, bez speciálních zateplovacích prvků, jelikož dům budeme chtít zateplit extra polystyrénem 18cm. Pak jsme se ale začali koukat kolem a zjistili jsme, že v okolí stavby našeho domu všichni staví z cihel PICHLER. Začali jsme se o ně zajímat a zjistili, že je to rakouská značka cihel, která exportuje a zásobuje cihlami stavebniny u pohraničí. Při porovnání jsme zjistili, že tepelné parametry cihel jsou o trochu lepší než Porotherm a cihly Pichler jsou o hodně větší (cihla Pichler je dlouhá 30 cm a Porotherm jen 25 cm) a jejich cena je ale překvapivě mnohem nižší (Porotherm 48Kč a Pichler 35Kč). Nám se podařilo rezervovat 1440 z 2200 cihel rezervovat za loňské ceny 35Kč za kus, letos se ceny rapidně zvedli na 48 Kč za kus. O cihlách od Porothermu informace nemám. Překlady budou od Porothermu a na stropy použijeme MIAKO systém taktéž od Porothermu.

PICHLER- http://www.pichlerziegel.at/Tschechisch-Produkt.html
POROTHERM- https://wienerberger.cz

Střecha bude sedlová. Krytinu jsme zvolili betonovou, jelikož keramická nám přišla moc drahá. Když jsme poptávali střechaře, zjistili jsme, že nám všichni automaticky naceňují značku BETONPRES a opět jsme ji viděli skoro na každé stavbě tady u nás. Nikdo si na kvalitu nestěžoval, takže jsme neodporovali. Budeme tedy mít tašku Betonpres exclusiv, barva střechy bude cihlově červená. Klempířina bude také v barvě červené. Střešní okna budeme mít značky VELUX, trojskla. Původně jsme chtěli i speciální zateplovací lem kolem střešních oken, ale střechař nám poradil, že je to zbytečné, že toho stejně většinu sádrokártonáři vyřežou. Ve štítu bude ozdobný trám (pracovní název čelenka:D) a budou viditelné podhledy podbité palubkami. Krovy bychom rádi natřeli co nejsvětlejším lakem, aby dřevo vypadalo co nejpřirozeněji.

www.betonpres.cz

Okna jsme nakonec zvolili dřevěná. Líbí se nám dřevo jako materiál, jeho vlastnosti, masivnost a vzhled. Firem jsme oslovili mnoho, ale od začátku jsme měli favorita. Firma OKNOTHERM je rodinná firma, která se rozrostla do neuvěřitelných rozměrů. Je kousek od nás, takže nebyl problém podívat se na jejich mateřskou prodejnu a výrobu. To pro nás bylo hodně důležité, protože jsme chtěli vidět, jaké mají výrobní postupy a z jakých komponentů se okna skládají, a to nám ve firmě, kde pouze prodávají výrobek z jiné firmy, nedokázali říct. Naštěstí pro nás i cena byla příznivá. Okna budou tedy dřevěná s izolačním trojsklem. Pod prvky, které jsou až k zemi bude purenit a dále budeme ještě mít parotěsné pásky. Paropropustné nakonec nechceme. Barva JAVOR a kliky stříbrné.

www.oknotherm.cz

Omítky budou strojní. Firma omítky Horák
Podlahy betonové klasické. Firma Betonpress
Fasáda-silikonová-systém Baumit. Barva fasády bude světlé šedá a kolem oken bílé šambrány.

Vytápění bude za pomoci kamen s výměníkem a případně se bude přitápět elektrokotlem. Kamna jsme nakonec zvolili kachlová, značky HEIN. Hledali jsme něco neokoukaného a kachlová kamna nás okouzlila. Nejenže jsou krásná, ale kachle mají akumulační vlastnost. Jedná se tedy o krbovou vložku s kachlovou obestavbou, která akumuluje teplo. Navíc je na výběr z nepřeberného množství barev kachlí, a tudíž se z nich dá udělat skvělý moderní prvek. My budeme mít kamna Baracca 3TV v barvě světle šedé s glazurou.

Komín bude nerezový, který povede až od druhého patra. Od kamen až ke stropu bude klasický kouřovod a tam se teprve napojí na komín. Barva komínu bude černá.

Kuchyň jsme také řešili dlouho, a nakonec jsme se rozhodli pro IKEA. Zjistili jsme, že materiály nejsou tak špatné, jak se na první pohled zdálo, a dokonce mají i špičkové pojezdy a zdvihy. Líbí se mi jejich systémy a jak je všechno komplexní. Přidám Vám fotku mého současného návrhu.

A interiérové dveře by se nám taktéž líbili masivní. Ještě jsme nezjišťovali nějak podrobněji, ale vypadat by měli nějak takto: https://home-outlet.cz/drevene-smrkove-dvere-jitka-vltavin Samozřejmě prosklené i neprosklené.

Pokud jste pozorně četli, mohli jste si povšimnout, že náš dům bude laděn do stylu tzv. „vesnického“. Nechceme modernu, ale zároveň nechceme dům staromódní. Chceme klasiku, která je byla a bude hezká a nikdy nevyjde z módy. Barvy, které budeme používat budou neutrální bílá, šedivá, dřevo. Přidám Vám pár fotek z pinterestu, jak bych si náš dům představovala.

Toto byl zřejmě poslední teoretický článek, jelikož zítra nám geodet postaví lavičky a pomalu se bude začínat se stavbou. Další článek už bude „online“ a z praxe. Držte nám palce!

 

Naši milí rodičové nám na Vánoce přichystali krásné překvapení. “První cihla - Jaro 2019” asi úplně první nebude, protože jsme se rozhodli, že si ji zabudujeme do interiéru ke schodištihttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png");">❤️. Doufám, ze máte všichni krásné svátky a brzy se těšte na nový článek

Fotogalerie

Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)
Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)<br />Vánoční dárek od rodičů - první cihla
Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)
Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)
Z ČEHO BUDEME STAVĚT A CO BUDEME STAVĚT? (cesta do vlastního)

Stavební etapa:

Nové články na Svépomocí.cz

Související články