Výběr pozemku, financování a koupě

26.04.2019 08:15 1002 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Nazdar svépomocníci, dlouhou dobu jsme s partnerkou rozebírali téma vlastního domu. V současné době bydlíme v relativně velkém bytě 85m2, který máme pořízený na hypotéku. Proč relativně velkém?? Před dvěma lety se nám narodila dvojčata a najednou jsme zjistili, že byt přece jen není zase až tak velký a moc nám nevyhovuje :). Padlo tedy rozhodnutí, že přece jen zkusíme najít vhodný pozemek.

Pozemek jsme tedy začali hledat cca před rokem a půl, ale nijak extra "intenzivně", párkrát za měsíc jsme projeli internetové portály s inzercí a procházeli jsme také stránky obecních úřadů obcí ve Středočeském kraji. Naše představy takové, že chceme pozemek s rozlohou okolo 1000m2 v dobré dostupnosti do Prahy, kde oba pracujeme, ideálně zasíťovaný k hranici pozemku, nejlépe v okolí Poděbrad, kde bydlíme v současné době a kde se nám jinak moc líbí.

V září 2018 jsme narazili na nabídku prodeje obecních pozemků v obci Podmoky. Druhý den jsme se již byli podívat na místě, a dokonce se nám podařilo se sejít s panem starostou. Pozemek ideálního tvaru, skvěle orientovaný, sítě na hranici pozemku (v obci si bohužel neodhlasovali plyn), klidné místo, pár minut na D11, pár minut do Poděbrad, solidní cena za metr a celková rozloha 1667m2. Pozemek je aktuálně veden jako zahrada/sad, ale neměl by být problém ho převést na pozemek stavební. Podél pozemku vede nezpevněná komunikace, obec se v kupní smlouvě zavazuje vybudovat asfaltku s chodníky a veřejnám osvětlením do 09/2021. Na stavbu silnice a chodníku již je vydáno stavební povolení. Po relativně krátkém rozhodování jsme se rozhodli pozemek zakoupit. Povím Vám, je to takový zvláštní pocit, kdy od teoretické přípravy přejdete k tomu, že fakticky uděláte ten první krok na té dlouhé cestě, na jejímž konci by měl být dům a zázemí pro Vaši rodinu. A rozhodně je to skvělý pocit!!!

Začali jsme řešit financování s tím, že v září 2018 jste se u ČS a.s. dostali na 2,79% s 10ti letým fixem. Měli jsme nabídky od více bank, některé z nich i s nižší úrokovou sazbou, nicméně nikdy s 10 fixem. Navíc dle našeho názoru je ČS a.s. do budoucna nejlepší volbou, protože u nich již máme hypotéku na byt a do budoucna budeme chtít další úvěr na stavbu domu svépomocí, což je k našemu překvapení pro některé banky velký problém, a v ČS to brali jako standart a jako záležitost, kterou umí řešit. Po několika komplikacích jsme nakonec v lednu 2019 podepsali kupní smlouvu na pozemek a také předhypotéčení a hypotéční smlouvu. Předhypotéční úvěr s vyšším úrokem máme do doby, než bude pozemek přepsán na nás a poté, co vložíme zástavu ve prospěch banky, nám naběhne klasická hypotéka.

Co se týče našich představ o našem budoucím domě. Bungalov se dvěma bytovými jednotkami - masterbedroom s velkou koupelnou s WC a velkou šatnou. Velký společný prostor s krbovými kamny a velká, světlá kuchyně. Druhá bytová jednotka s velkým pokojem pro naše dvojčata s tím, že do budoucna je předpoklad, že pokoj půjde přepažit a udělat tak dva menší pokoje. Dále druhá plnohodnotná koupelna a šatna. Nesmí chybět technická místnost a dále pokoj pro hosty/pracovna. Představa je mít minimálně 200m2 užitné plochy. Dům by měl být v nízkoenergetickém popř. pasivním standartu, uvidíme, na co budeme mít :) Takže tohle je teorie, co z toho bude v praxi, ukáže čas.

Podařilo se mi kontaktovat jednoho pana architekta, který by měl mít zkušenosti s nízkoenergetickými a pasivními domy, se kterým bychom měli mít příští týden první schůzku, již si od nás vyžádal základní informace o tom, co chceme a jaký pozemek máme k dispozici, tak uvidíme. Hodně se na něj spoléhám, že nám řekne co a jak a krapet nás uvede do reality, protože některé naše představy jsou zcela jistě dost naivní.

Tam, kde to půjde, bychom rádi stavěli svépomocí. Hodně inspirace čerpáme právě zde na tomto portálu. Oceníme Vaše odpovědi na otázky, které bychom mohli mít a které ve svých budoucích článcích případně budeme zveřejňovat. Jsme nadšení amatéři, máme "načteno", práce se vůbec nebojíme, ale hádám, že nás čeká tvrdá srážka s realitou :).

Další kroky v krátkodobém horizontu:

- schůzka s architektem

- geodetické vyměření pozemku

- měření radonu

- vynětí z pozemku ze zemědělského půdního fondu

  • volba a výstavba plotu

 

Díky za Váš čas, který jste strávili čtením našeho prvního příspěvku.

Ondra + Žužu + dvojčata 

Fotogalerie

Výběr pozemku, financování a koupě
Výběr pozemku, financování a koupě
Výběr pozemku, financování a koupě
Výběr pozemku, financování a koupě
Výběr pozemku, financování a koupě

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku

Název položky Cena
Koupě pozemku 1 Kč
Návrh na vklad do katastru nemovitostí 1 000 Kč
Celkem 1 001 Kč

1 komentář

Otto N.
napsal(a) Otto N./09. kvě 2019 21:41

Ahoj Ondro, držím palce, ať stavba dobře šlape. Píšeš, že původně jsi kupoval pozemek vedený jako zahradu/sad. Jakým způsobem se ti povedlo zkolaudovat pozemek na stavební? Děkuju za odpověď

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Příprava stavby
Co je dům e4 a jak vznikl?
Redakční
Příprava stavby
15 tipů, jak začít jinak a lépe!
Příspěvek stavebníka
Rozvody a instalace
Rozvody elektřiny - část 15.

Související články