Jak na balkon? Se systémem bez použití dlažby jednoduše

26.03.2019 09:50 32 zhlédnutí
Redakční

Udělat správně balkon není zrovna jednoduché ani levné. Ovšem díky systému bez použití dlažby je vše výrazně snazší. Můžete se do toho pustit sami. Jak na to jsme si povídali s panem Tomášem Brožkem, technikem ze společnosti Mapei.

Pro koho je tento systém vhodný?

 1. Stávající panelové domy s lodžiemi a balkóny. Jsou zde často protispády, díky čemuž tu stojí voda a následně vniká do stěn, kde vzniká vlhkost a plíseň.
 2. Rodinné domy s balkonem či terasou, kde je potřeba prodloužit životnost bez nutnosti
  bourat.
 3. Novostavby bytových domů, s moderními prvky a materiály konstrukce balkonů, lodžií, kde obvykle není použití dlažby architektonicky vhodné.

Tomáš Brožek
Použití systému je finančně výhodnější, protože to zvládnete svépomocí. Materiál vás vyjde cenově zhruba stejně. Ale položit správně dlažbu je náročné a obkladačů je málo. Tohle zvládnete sami.

Jak postupovat se systémem bez dlažby? Podíváme se na postup krok za krokem.

 1. Alfa a omega všeho je zjistit, jak jsme na tom se spády,“ říká pan Brožek. „Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.”
 2. Dále se aplikuje vyrovnávací opravná malta. Tím se zrealizuje, případně lokálně vyspraví, spád.
 3. Jestliže máme hladký povrch, například panel, obtížně brousitelný, použijeme jednosložkovou penetraci s křemičitým plnivem. Vytvoříme tím takovou mechanickou kotvu, pro zvýšení přídržnosti opravné malty.
  Pokud máme povrch hrubý, například beton, je třeba ho prvně přebrousit. Pokud je hrubý i po přebroušení, není už penetrace potřeba. Pouze bezprostředně před aplikací opravné malty povrch navlhčíme.
 4. Potom aplikujeme hydroizolační stěrku a bandáž v místě, kde se setkává balkon a dům, kde jsou koutové spoje, detaily napojení na výplně otvorů apod.
 5. Nyní bychom položili dlažbu a vyspárovali. „U našeho systému na bandáž i na zpenetrovanou plochu aplikujeme dvakrát náš nátěr. A máte rovnou i protiskluzový povrch,“ vysvětluje rozdíl v postupu pan Brožek.

Pro zajištění spolehlivého odtoku vody je nutný minimální spád 1,5%. Když spád není, musí se vytvořit.

 priprava podkladu penetrace

Obr.: Příprava penetrace podkladu

aplikace prvni vrstvy

Obr.: Aplikace první vrstvy

aplikace druhe vrstvy

Obr.: Aplikace druhé vrstvy

Jak řešit nestandardní situace? Může se stát, že u domů nebude všechno úplně ideálně řešeno. Jak v takových situacích postupovat?

První situace:

Máme panel vystrčený z domu, svislá stěna je zateplená, ale nejsme si jisti, zda je udělaná hydroizolace pod zateplením. Budu bandáž lepit na finální silikonovou omítku na zateplení a spojovat s panelem?

Systém umožňuje napojení na zateplovací systém přes samolepicí bandáž. Uděláme si sokl. Povrch upravíme do roviny a označíme ho lepicí páskou, asi tak 10-15 cm. Opatrně přebrousíme omítku, přilepíme bandáž a zažehlíme do podkladu. Pak to přetřeme pružnou membránou, kterou přetáhneme asi 1 cm přes konec.“

Druhá situace:

Jak postupovat u čela balkonu?

Máme 2 možnosti:

 1. Systémový prvek (panel) je nachystaný tak, že nevyžaduje osazení klempířského prvku. Má sraženou hranu, čelo, jde dolů a ze spodní části má v betonu vytvořený odkapový nos. Zpenetrujeme a natřeme naším nátěrem. Nestéká, tak můžeme natřít i čelo, spodek, ale třeba i schody.
 2. Musíme osadit odkapový klempířský prvek. Při realizaci spádové vrstvy necháme cca 6-7 cm volných na osazení klempířského prvku. Ten koupíme běžně ve stavebninách. Vytvoříme osazení asi 3 mm po obvodu a vlepíme ho přímo na konstrukci do jedno- nebo dvousložkového PU tmele, celoplošně na
  konstrukci. Tmel přesypeme křemičitým pískem a přelepíme bandáží. Na závěr přetřeme pružnou emulzí do roviny.

Třetí situace:

Jak ukotvit zábradlí?

Ideální je kotvit zábradlí do konstrukce balkonu zepředu nebo zespodu, tkz. “C” detail. Pokud je shora, oblepíme prostup bandáží a tu pak přetřeme. Bandáž vždy musí být přetřená izolační emulzí.”

Bodovky do koupelny. Které použít, a jak je vybrat?
Předchozí redakční článek
13.03.2019 07:45 1466 zhlédnutí
Bodovky do koupelny. Které použít, a jak je vybrat?
Redakční
Nejčastějším řešením stropu v koupelně je sádrokartonový podhled. Při použití správného...
VIDEO: Rovnání zahrady smykovým nakladačem s kultivátorem vs. rovnání zahrady s benzinovým kultivátorem
Následujicí redakční článek
28.03.2019 11:30 2853 zhlédnutí
VIDEO: Rovnání zahrady smykovým nakladačem s kultivátorem vs. rovnání zahrady s benzinovým kultivátorem
Redakční
Tentokrát jsme vyzkoušeli, co je lepší k rovnání zahrady. Soupeřili spolu malý benzinový...

Nové články na Svépomocí.cz

Související články