Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Video: Možnosti stavby zděného oplocení svépomocí

Pro stavbu zděného plotu je ideální použít plotové tvarovky z vibrolisovaného betonu. Zeď z těchto tvarovek je dostatečně pevná, stavba s nimi poměrně rychlá, ale co je nejdůležitější, plot pěkně vypadá a díky variantám povrchových úprav, rozměrů a barev si můžete na hranici svého pozemku vykouzlit opravdový originál.

My se dnes zaměříme na stavbu plotu z nejrozšířenějšího rozměru tvarovek, a to délky 400 mm a šířky 200 mm. Ukážeme si rovněž základní rozdíly mezi zděním na spáru a použitím fazetových bloků. Každý systém má svoje výhody.

Přípravné práce

Příprava základů je pro stavbu výsledného plotu klíčová a pro oba systémy (spárované zdivo a fazetové bloky) v podstatě stejná. 

Obrázek č. 2

Technologický postup s návodem naleznete v příloze.

Tvarovky je nutné ukládat na suchý betonový základ izolovaný od zemní vlhkosti nad úroveň okolní zeminy. Pokud je základ pod úrovní okolní zeminy, ukládají se tvarovky na základ bez izolace a odizolování se provede až na úrovni okolního terénu. Pro izolaci se nejčastěji používají asfaltové pásy nebo hydroizolační nátěry. 

2
Fazetové bloky - bez nutnosti spárování 

Stavba s fazetovými bloky je velice snadná a zvládne ji i šikovný kutil, jen je potřeba dodržet správné technologické předpisy dané výrobcem. Jednotlivé vibrolisované tvarovky se na sebe skládají na sucho, bez použití malty, pohledovou spáru tvoří pouze zkosené nebo pravoúhlé hrany. Dutiny v tvarovkách jsou určeny pro vyplnění betonovou směsí pouze tam, kde je to nutné pro umístění výztuže ze statických důvodů. 

Obrázek č. 8

Technologický postup s návodem naleznete v příloze.

Stáhněte si kupón a využijte akční nabídky - Tvarovky PlayBlok se slevou 15%, stavebnice LEGO jako dárek

Tvarovky na spáru 

Tvarovky určené na stavbu plotu vyskládáním a následným spárováním jsou na jednu stranu cenově výhodnější, ale stavba s nimi je trochu pracnější, zvlášť pokud stavitel nemá se spárováním dostatek zkušeností. Práci ale mohou značně ulehčit vhodně zvolené pomůcky pro zdění, jako je například zdicí drát nebo zdicí rámeček. 

Obrázek č. 9

Technologický postup s návodem naleznete v příloze.

Stáhnout přílohy

Naposledy změněno čtvrtek, 27 červenec 2017 08:34
Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta

Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta
Stav a podoba vaší zahrady podtrhuje celkový dojem z vašeho domova. Vytvořte si kolem sebe oázu klidu a odpočinku. Promyslete všechny potřebné kroky a věnujte zahradě podobnou péči jako stavbě domu.…

VIDEO: Použití zemních vrutů při stavbě oplocení

VIDEO: Použití zemních vrutů při stavbě oplocení
Zemní vruty se nabízejí jako možnost postavit oplocení bez nutnosti betonování sloupků. Betonování sloupků jsme si společně vyzkoušeli na workshopu při stavbě plotu v projektu Svépomocí ŽIVĚ a napadlo nás otestovat,…

Stavba oplocení

Stavba oplocení
V první fázi jsme se rozhodli oplotit pozemek jen z jedné části - od sousedů, kteří mají psy. Rozhodli jsme se takto z toho důvodu, že chceme vysadi živý plot…

Diskuzní fórum

  • Dotaz
  • Jako odhad se obvykle bere cena typu obestavěný prostor * cena za 1 m3 obestavěného prostoru....
  • Autor zero2 | 13. pro 2017 23:55
  • Broušení parket
  • Ahoj, brousili jsme parkety v bytě. Stroj jsme měli půjčen z půjčovny a půjčili jsme k tomu...
  • Autor VN | 13. pro 2017 14:16