Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zahradní domky – jednotlivé typy materiálů

Pokud máme zahradu, stojíme často před problémem, kam umístit sekačku, lopatu, rýč či jiné náčiní. K tomuto účelu nám ideálně poslouží zahradní domek na nářadí. Do něj lze uschovat také nábytek, který na zahradách používáme. Velikosti těchto domků jsou různé. Menší z nich slouží pouze k výše popsanému účelu, ve větších z nich je možno rovněž přespávat. Jde již o menší či větší zahradní chatky, kde se můžeme schovat před nepřízní počasí. Často je jejich součástí lednička nebo televizor.

Dřevěné zahradní domky

Zahradní domky se dnes vyrábějí z různých materiálů. K jedním z nejčastěji používaných patří dřevo. Tento typ domku díky svému přírodnímu materiálu často vhodně doplní celkový vzhled zahrady.

Také je tady často možnost si domek dotvořit podle vlastních představ - vybrat si dveře nebo okna.

Menší zahradní domky určené na uskladnění věcí mají panelovou konstrukci a jejich střecha je vyrobena z pískované lepenky. Zahradní domky na nářadí často nemají vůbec žádné nebo pouze jedno malé okno. U větších druhů je již použita tzv. srubová konstrukce.

Tyto dřevěné zahradní domky jsou tvořeny srubovitě na sebe skládanými prkny. Na rozdíl od panelové konstrukce je zde již složitější stavba a mnohdy také nutnost stavebního povolení.

Velkou výhodou větších zahradních domků a chatek je možnost vybavit je základním nábytkem a mohou tak sloužit pro krátkodobé obývání.

ARROW EURO DALLAS image


Plechové a plastové zahradní domky 

Další materiál využívaný na výrobu zahradních domků je plech. Zahradní domky vyrobené z něj jsou převážně objekty určené výhradně pro uskladnění nářadí. Výhodou je zde snadná montáž, bezúdržbovost a v řadě případů i dlouhá záruka na prorezavění plechu skrz.

Typickým příkladem jsou americké zahradní domky Arrow, které jsou určené i velmi náročným zákazníkům.

Jak uvádí Mirek Menšík z internetového portálu GIVE.cz: „Plechové zahradní domky lze doplnit o podlahovou základnu, do níž lze zabudovat podlahu. Navíc náklady na stavbu jsou nízké a nepotřebujeme k ní stavební povolení. Bohužel na rozdíl od dřevěných typů však neladí většina plechových domků tak dobře s přírodním rázem zahrady. Dnes se ale dají pořídit i plechové domky s dřevěným dekorem, což tento handicap do značné míry eliminuje.“

Rychlá a snadná montáž je také u plastových domků. Také tady se jedná o účelovou stavbu vhodnou pouze k uskladnění nářadí. Protože tyto domky jsou velice lehké, mají horší stabilitu a je nutné jejich dobré ukotvení. Podobně jako u plechových typů nepotřebujeme ani zde stavební povolení.

ARROW DRESDEN ZELENÝ image

Naposledy změněno úterý, 14 červen 2016 15:56
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Domeček pro děti

Domeček pro děti
Takže se loni zadařilo, plány vyšly a ač to bylo na poslední chvíli, před špatným počasím, tak přeci jen buňka dostala svou střechu a děti dostali svůj domeček (dům) na…

Mohlo by Vás zajímat

Zdění patra + štítu (Ytong Lambda 450)

Zdění patra + štítu (Ytong Lambda 450)
Vyzděné patro vč. štítů jsme měli za srpen. První řadu jsme opět zakládali na maltu, abychom vyrovnali nerovnosti (z důvodu vysokých teplot jsme převážně zdili jen po ránu/dopoledne). Po zkušenostech…

Izolace zdí z vnější strany

Izolace zdí z vnější strany
U volně stojících domů patří izolace fasády k tomu nejrentabilnějšímu zateplení. Vnější stěna totiž představuje největší plochu, která přenáší teplo, a tak lze dosáhnout až 30% úspor.

Diskuzní fórum

  • Zateplení krovů
  • Doporučuji nechat si skladbu zateplení někým navrhnout, nebo se alespoň podívat na...
  • Autor mates | 18. led 2017 00:47
  • Podlaha z OSB desek v podkroví
  • Já se chystám to řešit tak, že na trámech vytvořím rošt ze střešních latí 60x40...
  • Autor petrx | 17. led 2017 11:39
  • SDK stropy na vaznikach
  • Mám stejnou zkušenost jako Karel. Ještě to nemám hotové ale po vaznících na půdě chodím,...
  • Autor petrx | 17. led 2017 11:32