Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zahradní domky – jednotlivé typy materiálů

Pokud máme zahradu, stojíme často před problémem, kam umístit sekačku, lopatu, rýč či jiné náčiní. K tomuto účelu nám ideálně poslouží zahradní domek na nářadí. Do něj lze uschovat také nábytek, který na zahradách používáme. Velikosti těchto domků jsou různé. Menší z nich slouží pouze k výše popsanému účelu, ve větších z nich je možno rovněž přespávat. Jde již o menší či větší zahradní chatky, kde se můžeme schovat před nepřízní počasí. Často je jejich součástí lednička nebo televizor.

Dřevěné zahradní domky

Zahradní domky se dnes vyrábějí z různých materiálů. K jedním z nejčastěji používaných patří dřevo. Tento typ domku díky svému přírodnímu materiálu často vhodně doplní celkový vzhled zahrady.

Také je tady často možnost si domek dotvořit podle vlastních představ - vybrat si dveře nebo okna.

Menší zahradní domky určené na uskladnění věcí mají panelovou konstrukci a jejich střecha je vyrobena z pískované lepenky. Zahradní domky na nářadí často nemají vůbec žádné nebo pouze jedno malé okno. U větších druhů je již použita tzv. srubová konstrukce.

Tyto dřevěné zahradní domky jsou tvořeny srubovitě na sebe skládanými prkny. Na rozdíl od panelové konstrukce je zde již složitější stavba a mnohdy také nutnost stavebního povolení.

Velkou výhodou větších zahradních domků a chatek je možnost vybavit je základním nábytkem a mohou tak sloužit pro krátkodobé obývání.

ARROW EURO DALLAS image


Plechové a plastové zahradní domky 

Další materiál využívaný na výrobu zahradních domků je plech. Zahradní domky vyrobené z něj jsou převážně objekty určené výhradně pro uskladnění nářadí. Výhodou je zde snadná montáž, bezúdržbovost a v řadě případů i dlouhá záruka na prorezavění plechu skrz.

Typickým příkladem jsou americké zahradní domky Arrow, které jsou určené i velmi náročným zákazníkům.

Jak uvádí Mirek Menšík z internetového portálu GIVE.cz: „Plechové zahradní domky lze doplnit o podlahovou základnu, do níž lze zabudovat podlahu. Navíc náklady na stavbu jsou nízké a nepotřebujeme k ní stavební povolení. Bohužel na rozdíl od dřevěných typů však neladí většina plechových domků tak dobře s přírodním rázem zahrady. Dnes se ale dají pořídit i plechové domky s dřevěným dekorem, což tento handicap do značné míry eliminuje.“

Rychlá a snadná montáž je také u plastových domků. Také tady se jedná o účelovou stavbu vhodnou pouze k uskladnění nářadí. Protože tyto domky jsou velice lehké, mají horší stabilitu a je nutné jejich dobré ukotvení. Podobně jako u plechových typů nepotřebujeme ani zde stavební povolení.

ARROW DRESDEN ZELENÝ image

Naposledy změněno úterý, 14 červen 2016 15:56
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

VIDEO: Zahradní domek - ideální řešení kam uklidit nářadí na zimu

VIDEO: Zahradní domek - ideální řešení kam uklidit nářadí na zimu
Zahradní domek slouží především k uskladnění zahradního vybavení. Lze jej využít celoročně, a pokud si vhodně zvolíme materiál, najde uplatnění na každé zahradě. Je ideálním místem na uskladnění sekačky, zahradního…

Domeček pro děti

Domeček pro děti
Takže se loni zadařilo, plány vyšly a ač to bylo na poslední chvíli, před špatným počasím, tak přeci jen buňka dostala svou střechu a děti dostali svůj domeček (dům) na…

Mohlo by Vás zajímat

ETAPA I - Rozhodnutí stavět + dokumentace a úřady

ETAPA I - Rozhodnutí stavět + dokumentace a úřady
Naše první kroky vedli ke koupi pozemku.

Diskuzní fórum