Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Dvougaráž, aneb sám za měsíc a půl

I když stavím pouze dvougaráž. svepomoci.cz je mi velkým pomocníkem při mé historicky první stavbě, proto bych se rád s Vámi podělil i o svou stavební zkušenost. Koupil jsem RD, u kterého byl hotový základ na dvougaráž (8x6,5 m), stavební povolení a vše bylo vyřízené, takže už zbývala pouze chuť do práce. Rozhodl jsem se, že to nějakým způsobem zvládnu sám i přesto, že nemám naprosto žádné zkušenosti se stavou... je to přeci "jen garáž".

Šalování ze ztraceného bednění bylo hotové za víkend, beton jsem si obstaral za použití káry v nedaléké betonárce. Za pomoci rad otce a souseda, jsem postupně udělal řekněme celkem rovný šalunk, ten jsem betonem vyplnil a do výšky desky jsem si za pomoci bednění udělal betonový sokl na finální výšku. Vznikl z toho takový bazének, který jsem vyplnil zakoupenou betonovou drtí a následně i štěrkem. Navrch jsem dal Kari sítě 10x10 s drátem o průměru 6, ale jelikož mi to tak nějak nevyšlo úplně přes sebe, zdrátoval jsem ještě z dalších želez (kterých jsem měl po původním majiteli hojně) takovou podomácku vymyšlenou středovou výztuž. Následně už došlo na vylití desky betonem. Během pár dní jsem obyčejným štětcem napenetroval plochu pod stěnami a druhý den položil IPU (musím říct že letošní horka kolem 35 stupňů jsou opravdu fajn na veškerou práci).

Zdění jsem provedl z cihel Pichler 25cm na PUR pěnu. Musím říct, že super práce, čistá a rychlá a jelikož vše jsem dělal v 1 člověku, tak to i díky pěně celkem odsýpalo. Musím podotknout, že první šár na maltu byl nejhorší, ale při trochu trpělivosti se to dá zvládnout. Zpravidla jsem vše zdil odpoledne po práci. Až na překlady, na které jsem si sjednal bandu kamarádů. Překlad nad vraty jsem dělal z 2 profilů U 160 a vnitřek jsem vyplnil cihlami a betonem. Horší bylo pak opět chytnout rovinu na tomto podomácku vyrobeném překladu (samozřejmě mi šár nad překladem hodně utekl, tak jsem jej pak dorovnával něčím čemu by se dala říct omítka, aby mi to neutíkalo i dál). Na překlady nad okna a dvěře jsem použil překlady od Heluzu. Výsledek je vcelku dobrý, na některých místech jsem trochu utekl, ale to je asi normální když stavíte komplet sám poprvé.

Střechu garáže budu dělat rovnou a rád bych jí zdělal jako pochozí zelenou střechu s terasou. Proto jsem ji oproti stávajícímu projektu trochu naddimenzoval. Na vrch stěn jsem nalepil těžký asfaltový pás (klasickou IPU), kterou jsem uřízl na míru šířce cihel. Následně Heluz přivezl nosníky 6,25m a položili jsme je na stěny. Za pomocí tchána jsme během 1 dne nosníky roznesli a strop zkompletovali díky Heluz MIAKO vložkám 15cm. Prostředek jsem provedl z nižších vložek 8cm, jelikož jsem tam chtěl udělat něco jako železobetonový překlad (Porotherm v technických listech o tomto nosníku hovoří, naopak Heluz nikoliv, tak jsem udělal takovou kombinaci).

Nejhorší fáze z celé stavby bylo zatím vázání/sváření armatury do věnce a stavění bednění z prken. Strávil jsem na tom téměř týden a doufám, že už nikdy nic takového dělat znovu nebudu... Bednění jsem ze spodu přibyl zednickou skobou a zhořejšku svázal rádlovacím drátem 3,14mm. Kari sítě jsem položil oproti projektu stejné jako jsou na podlaze 10x10 průměr 6mm (projekt stanoví 20x20 a 4mm), beton bude 25/30 a tloušťce 6cm. Celková tloušťka stropu bude tedy 21cm.

Dnes mám objednanou pumpu a hurá na vylejvání střechy. Na elektriku mám již objednaného elektrikáře, a okna přijedou zaměřit snad během pár dní (2 týdny jsem čekal na nabídku). Nyní je mou další noční můrou omítky a štuk,...

Sečteno podtrženo do této fáze: náklady vč. oken a vrat cca 175 000,- Kč, 1,5 měsíce práce v 1 člověku

Přeji mnoho úspěchů i dalším stavebníkům!

 

Náklady

Název položky Cena
štěrk + žába 1 200 Kč
Kari podlaha 4 100 Kč
IPA + penetrace - podlaha 3 250 Kč
Cihly + pěny + překlady Heluz 36 000 Kč
Překlad nad vrata U160 4 600 Kč
Bednění střechy 6 300 Kč
Armatura a kari na střechu 7 700 Kč
Heluz střecha 23 500 Kč
Beton deska 18 400 Kč
Beton strop vč. pumpy 20 000 Kč
Okno a dveře 20 000 Kč
Vrata 5m 33 000 Kč
Celkem 178 050 Kč
Naposledy změněno úterý, 11 srpen 2015 19:09

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

 • Odkaz Komentáře VSLRA středa, 07 říjen 2015 19:45 napsal(a) VSLRA

  Dobrý den, k dnešnímu datu mám už skoro hotovo. Garážová vrata jsem kupoval u Vekry. Jsou to Hormann 5 x 2,25m, jsou typizovaná. Cena nevím jestli je pro mě nebo standardní, každopádně jsem platil 32.990,- vč. DPH. Mám však pocit, že ten motor není dostatečně nadimenzován na takto velká vrata. Akce je podle mě u více dodavatelů viz. odkaz:
  http://www.profi-roll.cz/akce-vrata-a-dvere-2015-renomatic

  Teď jsem ve fázy,že uvnitř mám vyštukováno, čistý beton, a vrata nainstalovaná. Malování zatím čeká na vyzrání omítek a štuků. Fasádu si nakonec dělám taky sám. Rozhodl jsem, že než platit zedníky za omítky, tak jsem to zateplil EPS 70 100mm. už mi zbývá pouze poslední stěna a je hotovo. Pak musím přetáhnout ještě jednu vrstvu lepidla a napenetrovat před zimou.

  Jediné co jsem tak nejak zkazil resp. si říkám že jsem měl udělat jinak je čistý beton. Mám tam strojně hlazený beton, ale měl jsem tam dát litý průmyslový beton. Teď řeším co na ten beton... peníze už moc nejsou. Původně jsem tam chtěl dávat epoxydovou stěrku, ale na těch 50m to vyjde cca 12.000,- Dlažbu nechci, protože tam kápne olej z auta mezi spáru a už to odsud nedostanu.

 • Odkaz Komentáře Antonín Cadl středa, 07 říjen 2015 13:53 napsal(a) Antonín Cadl

  Klobouk dolu, že jste vše stihl za měsíc a půl, když jste neměl zkušenosti. Já jsem stavěl dvougaráž zhruba 2 měsíce, a to jsem zkušenosti nějaké měl. Můžu se zeptat, jaká vybíráte garážová vrata? Já jsem pořídil od http://www.kruzik.cz/sortiment/vrata-a-brany/garazova-vrata/ ty sekční garážová vrata, ale jenom proto, že mám omezené prostory, tudíž dvoukřídlá vrata jsem pořídit nemohl a to mě dost mrzelo. Podle fotek koukám, že vy máte výhodu tím prostorem, takže si můžete vybírat.

VSLRA

Vlastimil Šram

Věk: 29

Detaily domu

Kraj: Jihočeský
Velikost pozemku: 900 m2
Zastavěná plocha domu: 101 m2
Podlahová plocha domu: 180 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 250 000 Kč
Celkem prostavěno: 178 050 Kč

Související články

Garáž

Garáž
Neboť náš barák má relativně menší zastavěnou plochu, 100m2, a pozemek máme celkem velký 1500m2, přičemž strana pozemku k ulici má cca 36m, tak jsem se rozhodl ještě před stavbou…

Porovnání typů vrat: rolovací, sekční a posuvná

Porovnání typů vrat: rolovací, sekční a posuvná
V současnosti je na výběr garážových vrat kladen stejný důraz jako na ostatní části rodinného domu. Jsou jedním ze vstupů do domu, z toho důvodu by vrata měla být 100%…

Garážová vrata a žaluzie, úprava terénu

Garážová vrata a žaluzie, úprava terénu
Na začátku roku jsme začali boj s firmami, které instalují předokenní žaluzie a garážová vrata. Začalo to dopisováním, telefonováním a cílem byla nejlepší kvalita za adekvátní cenu.

Mohlo by Vás zajímat

Formality před stěhováním a po stěhování

Formality před stěhováním a po stěhování
A tak jak na začátku běháte po úřadech kvůli tomu, že chcete stavět dům, tak vás na konci čeká běhání po úřadech, protože ve svém vlastním domě chcete bydlet. Vzhledem…

Jak to všechno začalo: výběr domu + kam s ním?

Jak to všechno začalo: výběr domu + kam s ním?
Po třičtvrtě roce stráveném v podnájmu v suterénním bytě 2+1 jsme si uvědomili, že platit za něco, co nikdy nebude naše nemá cenu. A ještě k tomu v bytě.

Betonování desky

Betonování desky
20.4. – 23.4.2011 Po obdržení schválení stavebního dozoru ohledně hutnění jsme se pustili do přípravy na betonáž základové desky. Měli jsme na to připravené 4 metry dlouhé, 15 cm široké…

Diskuzní fórum