Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Jak na osvětlení jezírka a jeho okolí

Jezírko v zahradě je většinou centrálním bodem, který nám svým uceleným ekosystémem přináší jedinečnou podívanou. Tekoucí voda z jeho potůčků a vodopádů uklidňuje a vytváří příjemné prostředí pro relaxaci. Jezírko je také velkým poutačem pozornosti pro každou návštěvu. Jeho působivý efekt lze podpořit vhodně zvoleným dekorativním osvětlením. Přinášíme vám pár rad a tipů, díky kterým bude večerní atmosféra u vašeho jezírka ještě kouzelnější. 

Jaká svítidla jsou vhodná pro použití v jezírku a jeho okolí? 

Z bezpečnostních důvodů se v okolí vodních prvků používají výhradně svítidla na malé bezpečné napětí 12V.

K osvětlení jezírka i zahrady lze použít jednoduchý stavebnicový systém Garden Lights, který je již připraven pro montáž svépomocí.

Jedná se o ucelený 12V systém vhodný k osvětlení zahrady, v jehož nabídce jsou kabely a svítidla, která se vzájemně propojují pomocí konektorů Plug&Play. Díky jednoduchosti systému zvládne instalaci téměř každý. 

jezírkové osvětlení s2

Jak a kam osvětlení nainstalovat?

Systém se napájí přes bezpečnostní 12V transformátor, který může být umístěn např. přímo v zahradě nebo v zahradním domku.

Kabely ze systému Garden Lights není nutné zakopávat hluboko pod zem. V okolí jezírka lze kabely umístit pod geotextílii a překrýt dekorativními kameny. Konektory nesmí být umístěny přímo v jezírku.

K osvětlení potůčků, vodopádů a jezírek lze použít pouze svítidla s krytím IP68, která jsou vhodná pro umístění pod vodní hladinu.

Některá svítidla jsou určena k instalaci do hloubky max. 0,5 metru, proto jimi osvětlujeme převážně potůčky a břehy jezírek. K osvětlení potůčku je ideální LED svítidlo Lapis v imitaci kamene, které splyne s ostatními oblázky v potůčku.

Pro osvětlení břehů, vodopádů a vnitřku jezírka doporučujeme použít podvodní reflektory Arigo, Brillance a Excellence. Pokud je jezírko celkově tmavší, popřípadě zarůstá řasou, doporučujeme koncentrovat se spíše na osvětlení břehů a rostlin v okolí jezírka.

Noční hladina je jako zrcadlo, ve kterém můžete pozorovat zajímavý odraz osvětlené zahrady. 


Osvětlení jezírka a okolís3


Okrasné rostliny a dřeviny v okolí jezírka je hezké zvýraznit pomocí LED reflektorů.

Vzrostlejší stromy a husté keře doporučujeme nasvítit 5W LED reflektory jako je Arcus a Rubum.

K osvětlení menších solitérů a trav postačí 2-3W LED reflektory Alder a Focus. Pokud máte v okolí jezírka přilehlou terasu, lze její okraje zvýraznit orientačními zápustnými svítidly Alpha


IMG 20160625 113509s4  DSCN8466s5


Jak o svítidla pečovat?

Svítidla jsou téměř bezúdržbová, nicméně pro správný provoz je dobré jim věnovat trochu péče a to převážně formou občasného očištění skel.

V případě zimních mrazů a hrozícího zamrznutí jezírka je lepší svítidla umístěná v mělčinách přemístit z vody na břeh. Zamezí se tím poškození svítidel a kabelů vlivem zamrznutí. 


DSCN6984s6


Tipy na netradiční osvětlení jezírka

Do dekorativního osvětlení jezírka nepatří jen podvodní reflektory. Zajímavým prvkem na hladině jezírka jsou i svítící objekty, například svítící plovoucí koule od německého výrobce Epstein-Design. Krásného efektu docílíte použitím více koulí o různých průměrech. 

Milovníky originálních kousků jak v interiéru, tak v exteriéru jistě nadchnou ručně opracované svítící objekty z pravého českého kamene, které lze umístit na břehu nebo v okolí jezírka. Každý kus je nenapodobitelný originál. 

Ke břehu jezírka, který je spíše z oblázků, se velmi dobře hodí venkovní svítidlo v imitaci oblázkového kamene. Přes den nenápadný kámen u jezírka, večer překvapí svým tlumeným světlem, které navíc můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. 

DSCN8788g  DSCN8801s7

Naposledy změněno úterý, 23 srpen 2016 10:34
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

Související články

Instalace zahradního osvětlení svépomocí

Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Plánujete osvětlit zahradu? Přinášíme vám návod, jak osvětlení správně rozmístit a jak jednoduše namontovat.

Osvětlení zahrady

Osvětlení zahrady
Osvětlená zahrada má několik výhod. Prodloužíte dobu, kdy na ní můžete trávit čas, zpříjemníte si chvíle grilování nebo večerního posezení, budete se v ní pohybovat podstatně bezpečněji a nezvaným hostům dáte…

Venkovní svítidla pro váš dům. Užitek i zábava

Venkovní svítidla pro váš dům. Užitek i zábava
Venkovní osvětlení, to je moje oblíbené téma, neboť si bez venkovních svítidel již neumím svou zahradu představit. Zejména v létě, kdy na zahradě trávíme spoustu času s rodinou a přáteli.

Diskuzní fórum