Reklama
Reklama
Vyhledat: 
×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 5833

Jak na osvětlení jezírka a jeho okolí

Jezírko v zahradě je většinou centrálním bodem, který nám svým uceleným ekosystémem přináší jedinečnou podívanou. Tekoucí voda z jeho potůčků a vodopádů uklidňuje a vytváří příjemné prostředí pro relaxaci. Jezírko je také velkým poutačem pozornosti pro každou návštěvu. Jeho působivý efekt lze podpořit vhodně zvoleným dekorativním osvětlením. Přinášíme vám pár rad a tipů, díky kterým bude večerní atmosféra u vašeho jezírka ještě kouzelnější. 

Jaká svítidla jsou vhodná pro použití v jezírku a jeho okolí? 

Z bezpečnostních důvodů se v okolí vodních prvků používají výhradně svítidla na malé bezpečné napětí 12V.

K osvětlení jezírka i zahrady lze použít jednoduchý stavebnicový systém Garden Lights, který je již připraven pro montáž svépomocí.

Jedná se o ucelený 12V systém vhodný k osvětlení zahrady, v jehož nabídce jsou kabely a svítidla, která se vzájemně propojují pomocí konektorů Plug&Play. Díky jednoduchosti systému zvládne instalaci téměř každý. 

jezírkové osvětlení s2

Jak a kam osvětlení nainstalovat?

Systém se napájí přes bezpečnostní 12V transformátor, který může být umístěn např. přímo v zahradě nebo v zahradním domku.

Kabely ze systému Garden Lights není nutné zakopávat hluboko pod zem. V okolí jezírka lze kabely umístit pod geotextílii a překrýt dekorativními kameny. Konektory nesmí být umístěny přímo v jezírku.

K osvětlení potůčků, vodopádů a jezírek lze použít pouze svítidla s krytím IP68, která jsou vhodná pro umístění pod vodní hladinu.

Některá svítidla jsou určena k instalaci do hloubky max. 0,5 metru, proto jimi osvětlujeme převážně potůčky a břehy jezírek. K osvětlení potůčku je ideální LED svítidlo Lapis v imitaci kamene, které splyne s ostatními oblázky v potůčku.

Pro osvětlení břehů, vodopádů a vnitřku jezírka doporučujeme použít podvodní reflektory Arigo, Brillance a Excellence. Pokud je jezírko celkově tmavší, popřípadě zarůstá řasou, doporučujeme koncentrovat se spíše na osvětlení břehů a rostlin v okolí jezírka.

Noční hladina je jako zrcadlo, ve kterém můžete pozorovat zajímavý odraz osvětlené zahrady. 


Osvětlení jezírka a okolís3


Okrasné rostliny a dřeviny v okolí jezírka je hezké zvýraznit pomocí LED reflektorů.

Vzrostlejší stromy a husté keře doporučujeme nasvítit 5W LED reflektory jako je Arcus a Rubum.

K osvětlení menších solitérů a trav postačí 2-3W LED reflektory Alder a Focus. Pokud máte v okolí jezírka přilehlou terasu, lze její okraje zvýraznit orientačními zápustnými svítidly Alpha


IMG 20160625 113509s4  DSCN8466s5


Jak o svítidla pečovat?

Svítidla jsou téměř bezúdržbová, nicméně pro správný provoz je dobré jim věnovat trochu péče a to převážně formou občasného očištění skel.

V případě zimních mrazů a hrozícího zamrznutí jezírka je lepší svítidla umístěná v mělčinách přemístit z vody na břeh. Zamezí se tím poškození svítidel a kabelů vlivem zamrznutí. 


DSCN6984s6


Tipy na netradiční osvětlení jezírka

Do dekorativního osvětlení jezírka nepatří jen podvodní reflektory. Zajímavým prvkem na hladině jezírka jsou i svítící objekty, například svítící plovoucí koule od německého výrobce Epstein-Design. Krásného efektu docílíte použitím více koulí o různých průměrech. 

Milovníky originálních kousků jak v interiéru, tak v exteriéru jistě nadchnou ručně opracované svítící objekty z pravého českého kamene, které lze umístit na břehu nebo v okolí jezírka. Každý kus je nenapodobitelný originál. 

Ke břehu jezírka, který je spíše z oblázků, se velmi dobře hodí venkovní svítidlo v imitaci oblázkového kamene. Přes den nenápadný kámen u jezírka, večer překvapí svým tlumeným světlem, které navíc můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. 

DSCN8788g  DSCN8801s7

Naposledy změněno úterý, 23 srpen 2016 10:34
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

Související články

Výhodné stavební kupony nejen pro šetřílky

Výhodné stavební kupony nejen pro šetřílky
Nejen stavěním vlastníma rukama můžete ušetřit spoustu finančních prostředků. Nyní máte možnost stavět ještě výhodněji. Představujeme vám StavebníKupony.cz.

Instalace zahradního osvětlení svépomocí

Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Plánujete osvětlit zahradu? Přinášíme vám návod, jak osvětlení správně rozmístit a jak jednoduše namontovat.

Osvětlení zahrady

Osvětlení zahrady
Osvětlená zahrada má několik výhod. Prodloužíte dobu, kdy na ní můžete trávit čas, zpříjemníte si chvíle grilování nebo večerního posezení, budete se v ní pohybovat podstatně bezpečněji a nezvaným hostům dáte…

Diskuzní fórum

  • Vazba rohu
  • Ta obvodová 40 při těch rozměrech vypadá na střídavě 2 a 3 řezy na šár. Co se týče té...
  • Autor mates | 19. dub 2018 21:50
  • Přejezd k pozemku
  • Alespoň podle fotek se mi zdá, že by to chtělo ještě vylepšit. Předně bych řekl, že by...
  • Autor zero2 | 19. dub 2018 20:32
  • Střešní terasa podlaha
  • Nathahnul bych PVC izolaci, napr.Fatrafol nebo podobne. Podlaha uz je potom na vas, napr. rost a...
  • Autor Ondra a Barča | 19. dub 2018 10:05