Reklama
Reklama
Vyhledat: 

SERIÁL: Zahradní architekt radí - jaké jsou nejčastější chyby českých zahrad

Jaké jsou neduhy českých zahrad a čeho se vyvarovat? „Nepokládejte do záhonu nevzhledné umělé fólie, stejně růstu plevelu nezabrání. Nebojte se sázet stromy. Živé ploty sázejte ze stříhaných habrů. Udržujte hezké sousedské vztahy,“ radí zahradní architektka Iva Neumannová.

SERIÁL: Zahradní architekt radí - jaké jsou nejčastější chyby českých zahrad Iva Neumannová

Fólie proti růstu plevele

Češi si v poslední době pokládají do záhonů polyethylenové folie s vrstvou kůry proti zarůstání záhonu plevelem. Věří, že ušetří práci a nebudou muset plít. Plevel ale roste i na fólii a kůra, kterou je folie zakryta, se musí opakovaně dosypávat. A tak je tato varianta nejen nevzhledná, ale také nákladná. Především ale trpí samotné rostliny. Nemají dostatek vláhy, protože drobné srážky se nedostanou ke kořenům. Navíc pod fólií vznikají plísně, které škodí kořenům a rostlinám se nedaří. Do záhonu s květinami se kůra ani folie nesmí dávat vůbec, protože by se trvalky nemohly přirozeně rozrůstat. Daleko lepším a levnějším řešením je sázet rostliny tak, aby v době 2–3 let srostly k sobě, a tím se výrazně sníží růst plevele.

Stromy dávají zahradě výšku, proměnlivost a stín

Řada majitelů nechce na svých zahradách stromy hlavně kvůli hrabání listů. „Stromy ale dávají zahradě třetí rozměr – výšku a také proměnlivost čtvera ročních období. Podle stromů poznáte také stáří zahrady. Stromy v zahradě rovněž dávají stín. Je rozdíl posedět pod slunečníkem na rozpálené terase nebo pod korunou stromu v zahradě,“ říká Iva Neumannová, která výsadbu stromů do zahrad považuje za nezbytnou.

Thůje patří na hřbitov

Častým nešvarem českých zahrad jsou živé ploty z thůjí. Rostou rychle, nejsou drahé, nic z nich neopadává, ale patří spíše na hřbitov než na vaši zahradu. Pokud se chcete rychle oddělit od sousedů, zkuste i jiné varianty „Velmi dobře vypadají stříhané živé ploty z habru. Výhodou habru je to, že shazuje staré listy až ve chvíli, kdy začnou růst nové, a proto vytváří téměř neprůhlednou clonu po celou dobu roku. Zapěstované sazenice habrů pro živé ploty lze koupit v rozdílných výškách od 30 cm až po dva metry. Hezké jsou také ploty vysazené z různých vyšších opadavých keřů, které mají při rašení listů a na podzim barvy ve více odstínech,“ nabízí alternativu živým plotům Iva Neumannová.

chyby 891354 1280 chyby landscape gardener 409147 1280

Vkusné rozmanité zahrady

„Zahrada by měla být krásná a měla by činit člověka šťastným. To jsou slova anglické zahradní architektky Gertrudy Jekyll,“ cituje Iva Neumannová a dodává: „Proto se více zamýšlejte nad estetickou stránkou zahrady. Vše se v současné době řídí touhou po bezúdržbovosti zahrady, a tak v zahradách vidíme jen trávníky a jehličnany. Jedna satelitní zahrada je jak druhá. Nic se v průběhu roku nemění, nic nekvete. Zvláště ošklivé příklady je možné vidět na www.gardenshit.cz. Vy ale spíše hledejte pozitivní inspiraci – při svých zahraničních cestách, v tvorbě zahradních architektů nebo v odborných časopisech.

Udržujte dobré sousedské vztahy

„Když si na své zahradě kvůli napjatým sousedským vztahům nemůžete v klidu vypít kávu, je bezcenná. Nepřináší vám tu největší devizu - a to být místem, kde si opravdu odpočinete. A proto na začátku dobře zvažujte, kam umístíte své stromy, herní prvky pro děti, místo pro grilování a jiné věci, které by mohli vaše sousedy obtěžovat. Protože není nad to mít svůj prostor, kde je vám opravdu dobře a kde můžete obnovit své síly.“ říká Iva Neumannová, která tímto dílem uzavírá čtyřdílný seriál o zahradě, jež jste mohli pravidelně na našem webu sledovat.

foto8 díl4 newnew

Za tým Svépomocí děkujeme za spolupráci!

 
Předchozí díly, čtěte zde:

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady

SERIÁL: SERIÁL: Zahradní architekt radí - jak vybrat rostliny pro vaši zahradu

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada

 

 

Zahradní ateliér Iva Neumannová nabízí studii  nebo kompletní projekt zahrady, pomoc při realizaci zahrady svépomocí, tzv. zahradní coaching a odborné individuální konzultace.

Iva Neumannová studovala na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku, obor Zahradní a krajinná tvorba a na České zemědělské univerzitě v Praze -Suchdole, obor Zahradnictví. V průběhu celého roku působí v Praze a okolí, v letních měsících také v jižních Čechách. Její tvorba je inspirována krásou anglických zahrad.

 

Použité fotografie jsou pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com a z archivu Ivy Neumannové.

Naposledy změněno pátek, 01 duben 2016 15:56
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

 • Odkaz Komentáře Zajíčkovi pondělí, 09 květen 2016 19:07 napsal(a) Zajíčkovi

  Takže habry? Díky za tip.

Související články

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada
Ve třetím dílu o realizaci zahrady se dozvíme, jaké jsou trendy, které momentálně ovládají české zahrady a zda existuje bezúdržbová zahrada. Odpovídá zahradní architektka Iva Neumannová.

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady
Plánujete novou zahradu? V čtyřdílném seriálu vás provedeme tím, jak postupovat od návrhu až po realizaci. Založení nové zahrady si zaslouží stejnou pozornost jako projekt vašeho domu. Zahrada se významně podílí…

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy
Jelikož jsem si nevěděl rady s rozmístěním drobných staveb na naší malé zahradě, jakož i s budoucí květenou, oslovil jsem přes šváru zahradní architektku. Po několika schůzkách se začala zahrada…

Diskuzní fórum

  • elektrika
  • Dobry den. Toto není elektroměrový sloupek pro Vás, ale sloupek, kde budou umístěny nožové...
  • Autor Bunny | 23. čen 2018 14:31
  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22