Reklama
Reklama
Vyhledat: 

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada

Ve třetím dílu o realizaci zahrady se dozvíme, jaké jsou trendy, které momentálně ovládají české zahrady a zda existuje bezúdržbová zahrada. Odpovídá zahradní architektka Iva Neumannová.

Trendy v zahradní architektuře

Na jedné straně můžeme v zahradách pozorovat návrat ke klasickým přírodním materiálům. Lidé se již nechtějí obklopovat imitacemi. Opouští se plastový nábytek a nahrazuje ho dřevěný nebo ratanový. Na druhé straně se objevil nový fenomén – plastový plot. Ten je oblíben pro svou bezúdržbovost. Ale viděli jste ho po několika letech? Jeho barva je ošklivě vybledlá a určitě už nevypadá jako plot dřevěný.  Z rostlin si získávají oblibu okrasné trávy. V zahradách jsou z nich vytvářeny celé záhony, zvláště u moderních domů. V poslední době můžeme vidět také více užitkových záhonů, kde si lidé pěstují vlastní zeleninu nebo jahody. A tyto výpěstky jsou opravdu BIO!

Zachovejte květenství po celý rok

„V zahraničí je poměrně běžné, že se po odkvětu trvalek nesestřihují zajímavá květenství. Jednak mají hezkou barvu a strukturu a také ojíněné jinovatkou vypadají opravdu nádherně. Záhony s tímto efektem tvoří holandský zahradní architekt Piet Oudolf a můžeme je vidět například v anglické zahradě Wisley u Londýna. K těmto účelům se například využívají plošné výsadby rudbeckií, řebříčků, rozchodníků a mnoha dalších,“ popisuje méně známý trend zahradní architektka Iva Neumannová. 

díl 3 vymena

 Nejčastější požadavek – bezúdržbová zahrada

„Od svých klientů často slýchám, abych jim vytvořila bezúdržbovou zahradu. To ale opravdu nelze. V silách architekta ale je, vytvořit zahradu, ve které se minimalizují nutné práce. Znám finální velikost rostlin, a když na metr čtvereční navrhnu správný počet kusů rostlin, do tří let srostou k sobě a ve tmě, která pod nimi vznikne, žádný plevel neporoste. Majitelé zahrad často rostliny sází příliš daleko od sebe a nechávají volné plochy pro růst plevele.“ upozorňuje na nejčastější chybu zahradní architektka Iva Neumannová

Příprava půdy k založení zahrady

 „Dnes se nové domy staví v okolí měst na místech, kde dříve bývala pole. Tyto plochy jsou zapleveleny z dřívějška trvalými plevely, jako je pcháč, svlačec, pýr, bršlice, kozí noha, přesličky nebo pryskyřníky. Proto i ornice, která se ideálně před započetím stavby shrne na deponii v rohu zahrady, je zaplevelená. Růst plevelů v hromadě ovšem pokračuje nejen na povrchu, ale i uvnitř. Pokud tedy tuto zeminu před rozvezením po zahradě neošetříme, zavlečeme si plevel do záhonů na mnoho let.

Jak si tedy pomoci? Ještě když je zemina na hromadě, necháme plevele vyrůst do výšky 10-15 cm a pak je mechanicky odstraníme. Následně půdu rozvezeme na záhony, necháme plevel vyrůst a opět pletí několikrát zopakujeme. Pak teprve sázíme. Tato důkladná příprava záhonu nám výrazně sníží pracnost další údržby,“ říká Iva Neumannová.

  foto3 díl3 new

Nebojte se práce na zahradě

Je otázka, proč se lidé tak brání práci na zahradě. Vždyť je to příjemný relax, při kterém jsou vidět hmatatelné výsledky. Kromě krásy květin si můžeme pěstovat vlastní ovoce a zeleninu a přitom budeme mít různorodý pohyb, který nám, kteří pracujeme u počítače, udělá jenom dobře. „Většinou se klienti odborné údržby zahrady obávají, protože s ní nemají zkušenosti a považují ji za příliš složitou. Řešením může být rozšíření projektu o plán péče, který jim vypracuje zahradní architekt, nebo si v prvním roce po založení zahrady pozvou pro jarní a podzimní údržbu odbornou zahradnickou firmu a budou se učit od nich, “ říká Iva Neumannová. O tom, jaké rostliny vybrat na svou zahradu čtete v předchozím díle zde.

Je údržba zahrady obtížná?

Majitelé mívají utkvělou představu, že je třeba na zahradě stále něco stříhat, hlavně keře. Opak je pravdou.  Keřům můžeme nechat jejich přirozený tvar a jen po letech je řezem zmladit. U nově vysazených stromů po dobu pěti let děláme tzv. výchovný řez, při kterém se tvaruje, následně do nich zasahujeme jen minimálně.

Trvalkám v březnu odstraníme staré květy a list. Přes léto sestříháme jen opakovaně kvetoucí rostliny, jako jsou šanty nebo ostrožky. Když má květina hezké květenství, necháme je přes zimu na okrasu.

foto6 díl3  foto5 díl3

Nepodceňujte péči o trávník

„Časově náročnou péči vyžaduje trávník. Pěstitelé si často myslí, že když v jejich zahradě bude málo záhonů a na většině plochy trávník, s údržbou stráví málo času. Není tomu tak. Trávník se musí po 14 dnech sekat a to už je nějakých hodin práce. Naopak záhony s keři nevyžadují téměř žádnou údržbu. Záhony s trvalkami jsou na práci náročnější, ale přinášejí do zahrady nesrovnatelně více krásy,“ říká Iva Neumannová. Co potřebuje váš trávník po zimě si přečtěte zde.

 

 

Zahradní ateliér Iva Neumannová nabízí studii  nebo kompletní projekt zahrady, pomoc při realizaci zahrady svépomocí, tzv. zahradní coaching a odborné individuální konzultace.

Iva Neumannová studovala na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku, obor Zahradní a krajinná tvorba a na České zemědělské univerzitě v Praze -Suchdole, obor Zahradnictví. V průběhu celého roku působí v Praze a okolí, v letních měsících také v jižních Čechách. Její tvorba je inspirována krásou anglických zahrad.

Použité fotografie jsou z archivu Ivy Neumannové a další pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com

Naposledy změněno středa, 30 březen 2016 15:24
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Co potřebuje trávník po zimě

Co potřebuje trávník po zimě
Možná se vám to již stalo, přišli jste po zimě na zahradu a nevěřili svým očím. Trávník prorůstal mechem a vypadal nezdravě. Je to bohužel častý jev, se kterým se ale…

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady
Plánujete novou zahradu? V čtyřdílném seriálu vás provedeme tím, jak postupovat od návrhu až po realizaci. Založení nové zahrady si zaslouží stejnou pozornost jako projekt vašeho domu. Zahrada se významně podílí…

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy
Jelikož jsem si nevěděl rady s rozmístěním drobných staveb na naší malé zahradě, jakož i s budoucí květenou, oslovil jsem přes šváru zahradní architektku. Po několika schůzkách se začala zahrada…

Diskuzní fórum