Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník

Duben je tu, a proto vám přinášíme další díl shrnujících úkolů pro tento měsíc. Měsíc duben je plný proměn, tak je nezbytné pustit se směle do práce – je to totiž jeden z nejnáročnějších měsíců, co se týče péče o zahradu. V tomto období na plno začínáme se vším tím setím, pletím, sázením, hnojením, zaléváním, sekáním a zastřiháváním.

Vysévaní zeleniny

Pokračujte ve výsevech zeleniny do volné půdy, které jste započali v předešlém měsíci. V průběhu dubna je pravý čas na vysévání téměř všech druhů zeleniny: mrkve, salátu, červené řepy, špenátu i ředkviček nebo hrachu. Zeleninové záhony překryjte pěstebními foliemi nebo netkanými textiliemi, které chrání mladé rostlinky proti aprílovému počasí, ranním mrazíkům a uspíší sklizeň. Pozor na teplomilné zeleniny, ty vysévejte přímo na záhon nejdřív koncem měsíce.

Krásné růže

Do poloviny dubna je vhodné provést základní řez růží. Odstraníme suché a zimou poškozené výhony, pak zkrátíme silnější výhony na tři až pět oček. Růžím také prospěje přidání kompostu, přihnojení a zálivka.

Trávník pravidelně sekáme

Pokud si přejete krásný zelený trávní, je čas jej řádně vyhrabat a začít s pravidelným sečením. Po prvním sečením nezapomeňte trávník zalít. Více o péči o trávník čtěte v článku Co potřebuje trávník po zimě.

 zahon

Zakládáme trávník

Od dubna můžete vysévat nové trávníky a pokládat trávní koberce. Ideální čas pro zakládání trávníku je jaro, přesněji od poloviny dubna do konce května. Půda je již teplejší, ale stále dostatečně vlhká. Nutné je důkladně odstranit plevel a srovnat terén. 

Pozor na slimáky

Začněte včas s opatřeními proti slimákům. Možná je ještě nevidíte, ale určitě rozmístěte granule a další nástrahy. Nechcete přece, aby vám zničili klíčící a mladé rostliny.

slimak ruze

Dokončíme výsadbu ovocných stromů

Pokud máte připravené jámy, vysaďte do nich ovocné a okrasné dřeviny. Jaro je nejhodnější čas pro výsadbu broskví a jiných teplomilných dřevin. Stromky sázíme do sluncem prohřáté pudy, v takové půdě se stromky mnohem lépe ujímají.

Průběžná péče

Plevelné rostliny je potřeba odstraňovat průběžně. Rostliny potřebují výživu, tak doplňujte organické i minerální hnojiva a zapravte je do půdy.

 

Použité fotografie jsou pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com

Naposledy změněno neděle, 03 duben 2016 10:26
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Choroby a škůdci pokojových rostlin

Choroby a škůdci pokojových rostlin
Rostliny jsou po zimě často oslabené, a proto se stávají častým cílem škůdců.  V tomto období je nejčastěji napadají různé mšice, molice, svilušky a červci (puklice).

Co potřebuje trávník po zimě

Co potřebuje trávník po zimě
Možná se vám to již stalo, přišli jste po zimě na zahradu a nevěřili svým očím. Trávník prorůstal mechem a vypadal nezdravě. Je to bohužel častý jev, se kterým se ale…

Výroba jarního věnce - krok za krokem

Výroba jarního věnce - krok za krokem
Tutorial - výroba jarního věnce Jaro na většinu z nás působí pozitivně a táhne nás ven do přírody, která se kolem nás probouzí. Udělejte si dekoraci za okna nebo ven a…

Diskuzní fórum

  • Příjezdová cesta + sítě
  • Dobrý den, protože máme zkušenosti s realizací mnoha komunikací, s přeměnou z orné půdy na...
  • Autor AŘbeton | 22. kvě 2018 20:56
  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32