Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Choroby a škůdci pokojových rostlin

Rostliny jsou po zimě často oslabené, a proto se stávají častým cílem škůdců.  V tomto období je nejčastěji napadají různé mšice, molice, svilušky a červci (puklice).

Nejvýznamnější ochranou před škůdci je prevence, tedy pravidelná kontrola rostlin - kontrola stavu nově zakoupených rostlin i kontrola rostlin v případě letnění na venkovním stanovišti. Existují také postřiky, které mohou sloužit jako prevence. I přes tato opatření se však mohou škůdci na rostlinách objevit – rostlinám přes zimu schází ideální podmínky pro růst a snadno škůdcům podlehnou.

Jedna rostlina může nakazit další

Pokud se stanou rostliny obětí škůdců, je důležité zakročit co nejdříve, jinak jedna napadená rostlina může infikovat všechny ostatní. Jak připravit rostliny na sezonu, aby se jim dařilo a škůdci neměli šanci, si přečtěte zde. Problémem často bývá, že si škůdců většinou všimneme až v době, kdy jsou velmi rozmnožení – především u mšic a svilušek. Tito dva škůdci napadají snad všechny pokojové rostliny. Nejnáchylnější jsou rostliny s měkkými stonky a listy.

Mšice

Mšice je jednoznačně největším nepřítelem všech pěstitelů a je nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh.  Dosahují velikosti dvou až deset milimetrů a mají měkké tělo. Jejich zbarvení je od světle zelené přes šedohnědou až dočerna. Mšice na napadené rostlině vytvoří velký shluk a velmi rychle se množí. Škodí sáním na listech, někdy i květech, které jsou následně povadlé, zkroucené a mohou ztrácet barvu.

msice dve

Jak na ně

Na mšice pokojových rostlin zabírá obyčejný roztok mýdlové vody, kterým můžeme rostlinu pravidelně ošetřovat. Nezabere-li mýdlový roztok, zakupte v obchodech přípravek s obsahem mastných kyselin nebo pyrethrinu. Ideální je však mšicím nedat šanci hned v začátcích a aplikovat postřik hned na začátku sezony, kdy se mšice líhnou. V přírodě je velkým likvidátorem mšic slunéčko sedmitečné. I jeho larvy si na škůdcích rády pochutnají.

Svilušky

Sviluška je obávaným škůdcem venkovních i domácích rostlin, který patří do rodiny roztočů. Jde o škůdce, kterého velmi těžce postřehnete lidským okem. Svilušky jsou skoro mikroskopičtí roztoči a těžko se hledají, jsou totiž přibližně 0,5 mm velcí. Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky. U pokojových rostlin vysávají žilky a tím i pletivo, což rostlinu značně oslabuje. Rostlina má pak bledší listy, které opadávají.

Jak na ně – zkuste mýdlový roztok

Stejně jako u mšic můžeme využít mýdlový roztok. Svilušky se pevně přilepí na listy, a proto je potřeba listy důkladně omýt - například houbičkou. Chemické přípravky aplikujeme formou postřiku. Podle návodu stříkáme zhruba třikrát v udaných intervalech, protože jeden postřik nestačí. Jako prevence proti sviluškám se osvědčilo zvýšit vzdušnou vlhkost nebo rostliny rosit.

sviluska

Nejlépe funguje prevence

Další prevenci proti chorobám poskytují i biopreparáty na bázi minerálních olejů, které se stříkají na listy. Ty ale nepomohou při silném napadení. Proti molicím, mšicím a mouchám smutnicím můžeme v počátku použít i žluté lepové desky, které škůdce snadno identifikují. Molice jsou drobný, bílý, okřídlený hmyz, který často napadá okrasné rostliny, ale také má rád bylinky či rajčata. Listy napadených rostlin ztrácejí barvu, kroutí se a mohou být pokryty lepivým trusem. Vajíčka jsou proti postřiku odolná, opět zde platí pravidlo, že prevence je nejdůležitější.

Naposledy změněno čtvrtek, 24 březen 2016 13:05
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník

Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník
Duben je tu, a proto vám přinášíme další díl shrnujících úkolů pro tento měsíc. Měsíc duben je plný proměn, tak je nezbytné pustit se směle do práce – je to…

Výroba jarního věnce - krok za krokem

Výroba jarního věnce - krok za krokem
Tutorial - výroba jarního věnce Jaro na většinu z nás působí pozitivně a táhne nás ven do přírody, která se kolem nás probouzí. Udělejte si dekoraci za okna nebo ven a…

Oblíbená pokojová rostlina Sansiviera neboli „tchýnin jazyk” vydrží téměř vše

Oblíbená pokojová rostlina Sansiviera neboli „tchýnin jazyk” vydrží téměř vše
Začínáte-li s pěstováním pokojových rostlin, nebo hledáte-li rostlinu, o kterou se nemusíte příliš starat, pak je Sansiviera ideálním řešením. Patří mezi ty pokojovky, které přežijí, i když je občas zapomenete…

Diskuzní fórum

  • elektrika
  • Dobry den. Toto není elektroměrový sloupek pro Vás, ale sloupek, kde budou umístěny nožové...
  • Autor Bunny | 23. čen 2018 14:31
  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22