Reklama
Reklama
Vyhledat: 

SERIÁL: Zahradní architekt radí - jak vybrat rostliny pro vaši zahradu

Odpověděli jste si na základní otázky o nové zahradě z 1. dílu? Víte, jaká bude vybavenost zahrady? Budete mít bazén, hřiště či jiné příjemnosti? Promysleli jste velikost terasy a jiných technických prvků? Pak za sebou máte první krok k realizaci své zahrady. Jak tedy postupovat dál, aby vaše zahrada byla nejen funkční, ale také krásná?

 

Jak postupuje architekt – 2. fáze

V první fázi navrhování zahrady jsou tedy rozvrženy její funkční vlastnosti. Více o návrhu zahrady čtěte v předchozím díle zde. Teprve potom přichází na řadu přemýšlení o rozmístění rostlin. „Rostliny si dělím do tří skupin. Nejprve umisťuji dominantní dřeviny, které budou tvořit kostru zahrady – jsou to většinou dlouhověké stromy a keře. Ty umisťuji tak, aby měly dostatek místa po celou dobu svého růstu. Druhým typem jsou výplňové dřeviny, a jak již jejich název říká, vyplňují prostor do té doby, než narostou do finální velikosti dřeviny dominantní. Následně se odstraní. Výplňové jsou většinou keře,  trvalky nebo okrasné trávy. Třetí skupinu tvoří rostliny, které zahrad rozkvetou, říkám jim ´zdobiči´,“ popisuje postup při vzniku návrhu zahradní architektka Iva Neumannová

 

foto7 díl2 foto5 díl2 

Jaké zvolit barvy – nerozhoduje jen barva květu

„Se zdobením musíme ale opatrně. Barevná koncepce by měla zohlednit nejen barvu květů, ale také barvu listů. Ty jsou v různých odstínech zelené, šedivé, vínové. Jsou i panašované – zelenobílé, zelenožluté. Měli bychom si vybrat, ale jen kombinaci dvou, maximálně tří barev listů. Pokud použijeme rostliny s listy všech barev, je to kýčovité. Barvy v zahradě by měly být sladěny stejně jako v interiéru. Hezké je například kombinovat zelené, vínové a sivé listy, růžové, světle modré, vínové a bílé květy,“ říká Iva Neumannová o práci s barvami.

Pro dokonalou představu, jak bude vypadat vaše zahrada, je dnes již možné nechat si připravit od zahradního architekta 3D animovaný průchod zahradou. Díky této technologii vidíte zahradu tak, jako byste se v ní procházeli, a to včetně autentické velikosti jednotlivých rostlin a jejich barev.

díl 2 final díl 2 finalb

Vznik barevné studie

„V rámci této fáze připravuji takzvanou barevnou studii, což je půdorys znázorňující zahradní architektonické řešení. Ve studii je zahrnuto rozmístění ploch (trávník, terasa, cesty apod.) a rozmístění stromů, keřů, případně květinových záhonů. Studie seznamuje s barevným laděním zahrady, ale neobsahuje zatím konkrétní názvy jednotlivých rostlin, pouze typy výsadeb (např. skupina hortenzií = nízké keře kvetoucí v létě, barva květu bílá a růžová),“ popisuje obsah barevné studie Iva Neumannová.

Znát původ rostlin je nejdůležitější

Při navrhování záhonů je třeba mít na paměti, že rostliny mají rozdílná místa původu a to ovlivňuje i jejich potřeby. Některé jsou ze Středomoří, jiné z prérie, další pochází například z horských oblastí. „Každé rostlině bychom měli v zahradě dát to, co měla ve své domovině.  A proto skládám záhony z rostlin se stejnými potřebami. Když navrhuji například záhon na slunné místo, vytvořím ho z prérijních rostlin. Půda záhonu bude vylehčena štěrkem či pískem a zálivka bude jen občasná. Pak se bude rostlinám dařit. “ radí Iva Neumannová.

Vyberte si rostliny tak, aby Vaše zahrada kvetla od jara do podzimu

„Když si lidé chtějí vysadit zahradu sami, sjedou do zahradnictví a tam vyberou vše, co kvete. Rostliny zasadí a za 14 dní v jejich zahradě nekvete nic. Vše odkvetlo. Možná trochu přeháním, ale nejsem daleko od pravdy. Proto je při plánování zahrady důležité zjistit si u jednotlivých rostlin dobu květu a pak je náležitě poskládat. Na jaře nám toho kvete nejvíce- tulipány, narcisy, krokusy, ovocné stromy, okrasné keře a rododendrony. Léto je období květu růží, kosatců, lilií, flox, rudbeckií a mnoho dalších. Z keřů kvetou na stinných místech hortenzie, na slunných levandule, budllei, třezalky. Podzim již tolik květů neposkytuje, ale já mám ráda například ořechoplodce, které v tuto dobu mají záplavu modrých květů. I v zimě může být zahrada hezká, ale o tom si povíme v dalším díle,“ dodává Iva Neumannová.

Kde nakoupit kvalitní rostliny - tipy Ivy Neumannové:

 • Okrasná školka Lesů hl. m. Prahy v Praze - Ďáblicích  - listnaté a jehličnaté stromy a keře, www.lhmp.cz
 • Okrasná školka v Kostelci nad Černými lesy – listnaté a jehličnaté stromy a keře, trvalky, okrasné trávy, www.slp.cz
 • ARBOEKO v obci Obříství – alejové a soliterní stromy, opadavé a stálozelené keře, jehličnany, www.arboeko.com
 • Pereny v obci Hlavenec – nejširší nabídka trvalek a okrasných trav, www.pereny.cz
 • Zámecké zahradnictví Ctěnice - butiková nabídka trvalek, www.zameckezahradnictvi.cz
 • Florianus – velký výběr trvalek a letniček, www.florianus.cz

Video 3D průchodu z Youtube:

 

 

 

Zahradní ateliér Iva Neumannová nabízí studii  nebo kompletní projekt zahrady, pomoc při realizaci zahrady svépomocí, tzv. zahradní coaching a odborné individuální konzultace.

Iva Neumannová studovala na Vyšší odborné škole zahradnické v Mělníku, obor Zahradní a krajinná tvorba a na České zemědělské univerzitě v Praze -Suchdole, obor Zahradnictví. V průběhu celého roku působí v Praze a okolí, v letních měsících také v jižních Čechách. Její tvorba je inspirována krásou anglických zahrad.

 

Použité fotografie jsou z archivu Ivy Neumannové a další pod licencí Creative Commons CC0, pixabay.com

Naposledy změněno úterý, 29 březen 2016 11:10
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada

SERIÁL: Zahradní architekt radí - trendy v zahradní architektuře a bezúdržbová zahrada
Ve třetím dílu o realizaci zahrady se dozvíme, jaké jsou trendy, které momentálně ovládají české zahrady a zda existuje bezúdržbová zahrada. Odpovídá zahradní architektka Iva Neumannová.

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady

SERIÁL: Zahradní architekt radí - na co myslet při plánování zahrady
Plánujete novou zahradu? V čtyřdílném seriálu vás provedeme tím, jak postupovat od návrhu až po realizaci. Založení nové zahrady si zaslouží stejnou pozornost jako projekt vašeho domu. Zahrada se významně podílí…

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy
Jelikož jsem si nevěděl rady s rozmístěním drobných staveb na naší malé zahradě, jakož i s budoucí květenou, oslovil jsem přes šváru zahradní architektku. Po několika schůzkách se začala zahrada…

Diskuzní fórum

  • Vazba rohu
  • Ta obvodová 40 při těch rozměrech vypadá na střídavě 2 a 3 řezy na šár. Co se týče té...
  • Autor mates | 19. dub 2018 21:50
  • Přejezd k pozemku
  • Alespoň podle fotek se mi zdá, že by to chtělo ještě vylepšit. Předně bych řekl, že by...
  • Autor zero2 | 19. dub 2018 20:32
  • Střešní terasa podlaha
  • Nathahnul bych PVC izolaci, napr.Fatrafol nebo podobne. Podlaha uz je potom na vas, napr. rost a...
  • Autor Ondra a Barča | 19. dub 2018 10:05