Vyhledat: 

5. přednáška FOR ARCH 2016: Stavba krovu

Protože obec trvala na sklonu střechy 35°, nemohli jsme použít vazníky, ale museli volit krov. Zaujala mě myšlenka, jak se asi bude pracovat s krovem předpřipraveným jako skládačka, a tak jsme se rozhodli pro krov opracovaný na CNC stroji, který lze montovat i svépomocí.

Model střechy na workshop

Krov jsem objednal ve Stavebninách DEK a toto řešení mě zaujalo natolik, že jsem se vydal podívat, jak samotný krov vzniká. Jeho výrobu sledujte v tomto videu. Kromě krovu na střechu vzorového domu, jsme nechali přivézt také model střechy, aby si na workshopu vyzkoušeli montáž krovu svépomocníci na vlastní kůži. Jak workshop probíhal si přečtete zde.

mini 1

Přeměření a zahájení montáže

Složené trámy určené na střechu ležely asi 14 dní na zahradě, a jelikož dřevo pracuje, museli jsme při instalaci sem tam použít i motorovou pilu. Na montáž krovu jsem si pozval odborníky, protože bych si na tuto stavební etapu svépomocí netroufl. Abychom tesařům ušetřili alespoň trochu času a práce, připravili jsme pro ně alespoň pozednice.

Tesaři byli z počátku k systému označení nedůvěřiví a strany a úhlopříčky si důkladně znovu přeměřili. Následně jsme spojili jednotlivé trámy pozednice hřebíky, znovu vše přeměřili a provedli pomocí závitových tyčí a chemické kotvy upevnění trámů k betonovému věnci. Další postup podrobně popisuji v páté přednášce, která proběhla v rámci veletrhu FOR ARCH 2016.  Seznam všech přednášek naleznete na našem kanálu Youtube.

mini 2

Host přednášky a stavba krovu svépomocí

Na každou přednášku jsem si pozval hosta a ani tato nebyla výjimkou. Mým hostem byl odborník Jiří Skřipský ze Stavebnin DEK, který odpovídal na otázky typu: Kdy použít systém krovu nebo vazníků. Která varianta vyjde levněji? Co ovlivňuje cenu střechy? Kdy je dobré impregnovat dřevo a kdy je impregnace již zbytečná?

Na otázku, zda by se pustil do stavby krovů svépomocí připustil, že ačkoli nás moderní technologie ke stavbě krovu svépomocí hodně přibližují, vždy doporučuje mít při této etapě přítomného odborníka, jakého si supervizora. Jedině on totiž dokáže po odborné stránce posoudit, zda je možné někde něco uříznout a podobně. Druhou věcí je, že se jedná o práci ve výškách a je zde možnost úrazu. Pokud vás tedy čeká etapa stavby střechy, buďte opatrní! 

Video

Naposledy změněno úterý, 29 srpen 2017 10:23
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

terkaferka hh

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 500 m2
Zastavěná plocha domu: 150 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 000 000 Kč

Související články

Střecha

Střecha
Tak jelikož jsem svépomocí poněkud zanedbával a všechny články dával jen na blog, pokusím se teď  nějak v rychlosti sesumírovat všechny práce, které se udály na našem domu až do…

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct "máme dům"

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct
Konečně nastala etapa, na kterou jsme se z celé stavby nejvíc těšili. Konečně budeme mít dům "uzavřený" a hlavně nebudeme mít po každém dešti všude louže. 

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach
Snem každého majitele moderní novostavby je střecha, která je nejen designově vyladěná do posledního detailu, ale hlavně plně funkční, odolná a může se zároveň pochlubit dlouhou životností. Toho lze docílit…

Diskuzní fórum

  • Příjezdová cesta + sítě
  • Dobrý den, protože máme zkušenosti s realizací mnoha komunikací, s přeměnou z orné půdy na...
  • Autor AŘbeton | 22. kvě 2018 20:56
  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32