Vyhledat: 

3. PŘEDNÁŠKA FOR ARCH 2016: Zdění obvodových a nosných zdí

Další přednáška shrnuje zdění obvodových zdí, které stojí na pěnovém skle a přípravu na betonování prvního stropu domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ. Dozvíte se, jak probíhalo založení první řady cihel a host přednášky Daniel Uskokovič ze společnosti Wienerberger prozradí, o které stropy je v současné době mezi stavebníky největší zájem.

Po „kosmetických úpravách desky“ jako je očištění a odšalování desky následovala aplikace hydroizolace, použili jsme GLASTEK 40 SPECIAL MINERAL. Podklad jsme před pokládnkou natřeli penetrací a pak jsme se již vrhli na zakládání zdiva.

Pěnové sklo pod obvodovými zdmi

Pod obvodové zdivo jsme dávali 5 cm vrstvu desek pěnového skla. Desky pěnového skla jsme zakládali na zakládací maltu Porotherm AM. Tu jsme míchali v zapůjčené neprofi míchačce, jenž nás pěkně vypekla a po třech lopatách přestala fungovat. Z toho plyne poučení pro příště, a to mít připravené kvalitní nářadí. :-)

mini 2

Podle instrukcí dodavatele pěnového skla je velmi důležité, aby deska měla pod sebou i nad sebou jednolitou maltovou vrstvu. Desky pěnoskla mají vynikající pevnost v tlaku, ale nesnesou bodové (lokální) zatížení. Práce s pěnovým sklem bzla pohodová a zvládne ji každý svépomocí. 

Založení první řady cihel

Do první řady zdiva jsme používali cihly plněné minerální vatou s označením Porotherm 30 T Profi. Ty jsme ještě pak během stavby použili do celé stěny, která odděluje dům a garáž, a do spodní řady v prvním a druhém podlaží.

Protože považuji asi za nejdůležitější část stavby založení první řady cihel, přijel nám pomoci tým od Porothermu, se kterým byla perfektní spolupráce. Pro další řady cihel jsme vybrali Porotherm 30 Profi Dryfix a zdili jsme na pěnu.V nejvyšším bodě připravili technici 10 mm zakládací malty. Jak probíhalo založení první řady si můžete přečíst zde. K založení první řady cihel probíhal také workshop, na který se přijelo něco přiučit mnoho svépomocníků. Díky všem zůčastněným :-)

mini 3

Cihly jsme řezali elektrickou pilou zvanou Aligator, se kterou se skvěle pracovalo a považuji ji za dobrou investici. V této souvislosti s nářadím ještě doporučuji půjčit si profi lešení - ideálně pojízdné, my jsme jej neměli a moc nám chybělo.  

Překlady

Na pokládání překladů jsme si pozvali pořádnou partu pomocníků. Za jeden den jsme ve všechny dokázali umístit. Pod každý překlad jsme dali dostatečně velkou vrstvu tepelněizolační malty. Pod překlady jsme ale nedávali žádnou izolaci, což může někoho překvapit, důvodem je tloušťka 280 mm zateplovacího polystyrenu, kterým bude celý dům obalen.  

Příprava stropů

Ve Stavebninách DEK nám na základě výkresu připravili výpis vzpěr, které budeme potřebovat. Pro pokládku nosníků jsme se rozhodli využít jeřáb, zdivo jsme ještě předtím pokryli asfaltovým pásem. Vzpěry je nutné umístit tak, aby byl veprostřed strop nadzvednutý. V prvním patře jsme položili strop Porotherm s nadbetonávkou, tedy standartní vložky, na které přijde 6 mm betonu. Více o stropech se dozvíte z přednášky, kde o nich diskutuji s hostem a odborníkem Danielem Ukokovičem.

Následovalo vyvázání rohů, kontrola věnců a připravit si šalování. Z důvodu relativně úzké cihly jsme již neměli dostatek místa na vyzdění věncovek, a tak jsme si museli poradit s bedněním věnce z OSB desek a dalších prken, které nám zbyly z bednění základové desky. Jak probíhalo betonování stropu si přečtěte zde.

Video

Naposledy změněno sobota, 20 květen 2017 09:25
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Věk:

Související články

Garáž - fáze "hrubá stavba"

Garáž - fáze
U stavby domu mě dost mrzelo, že jsem se z nedostatku času nemohl příliš účastnit, nechal si udělat základovku na klíč a hrubou udělat od zedníků. Obé dopadlo né uplně…

Montáž hrubé stavby

Montáž hrubé stavby
Ahoj stavebníci, dneska o hrubé stavbě. Už před stavbou domu jsem byl rozhodnutý že chci nějakou stavebnici, protože budu chtít stavět rychle. Dřevostavbu neodsuzuji, ale pro sebe jí odmítám. Stavět z…

Hrubá stavba - obvodové zdivo

Hrubá stavba - obvodové zdivo
Tak jsme opět tu :) Po tom, co nám deska pěkně vyzrála, jsme ji hned podrobili zatěžovací zkoušce a ve dvou fúrách se navezly VPC cihly od KM Bety. Nejprve…

Diskuzní fórum

  • Venkovní sauna
  • Ahoj , chtěl bych poprosit , kdyby se tu našel nějaký zdatný stavebník , který si udělal...
  • Autor luky | 17. srp 2017 12:42
  • Bezbetonu.cz
  • Nešlo by využít výhod založení na pěnoskle? Viz www.stavporady.cz
  • Autor travas | 17. srp 2017 12:33
  • BS projekt
  • Dobrý den, nemáte někdo, prosím, zkušenosti s firmou BS projekt se sídlem ve městě Mělník....
  • Autor Tomiska | 16. srp 2017 13:42