Vyhledat: 

VIDEO: Bednění krovu, natažení fólie a laťování

Po dostavbě krovu se nám střecha pomalu a jistě zhmotňuje před očima. Před pokládkou krytiny přišlo na řadu bednění, natažení pojistné hydroizolační fólie a nakonec laťování. Ukažme si celý postup krok za krokem. 

Aby na nás nepršelo

Na valbovou střechu jsme nejdříve položili bednící prkna. Začali jsme po nejširším obvodu krovu kolem celého domu. V pokládání jednotlivých prken jsme pak pokračovali vždy na jedné straně střechy. Začali jsme vždy tak, aby každé prkno dostatečně přesahovalo přes nároží. Po dokončení celé řady jsme přesahy po obou stranách jednoduše seřízli podle trámu.

S dokončením bednění jsme ale nepospíchali. Po upevnění prvních dvou řad bednících prken je totiž potřeba připevnit okapní plechy po celém obvodu domu. Jakmile jednou bednění dokončíte, na okraji střechy se vám s plechy bude horko těžko manipulovat. 


01


Okapnice jsou občas opomíjeným prvkem při projektování nebo při samotné stavbě střechy. My jsme však na ně nezapomněli, abychom v budoucnu nemuseli řešit případné havárie. Při upevňování okapních plechů jsme opět museli pečlivě vyměřovat, neboť je potřeba přesadit plechy od hrany krovu o 3 cm.

Tesaři v bednění pokračovali dále a připevnili několik řad prken do celkové šířky přesahující jeden metr. Na dřevěnou plochu jsme pomocí sponkovačky připevnili pojistnou hydroizolační fólii značky TONDACH Mono Double Tape, která vytvoří dokonale vodotěsnou vrstvu.

Už v této fázi jsme se museli připravit na další krok, tedy laťování. Přes upevněnou fólii jsme proto do krokevních rámů natloukli svislé kontralatě o délce jednoho metru. Ty slouží k připevnění vodorovných latí, na které už budeme pokládat střešní krytinu.


Ani krok bez dokonalého měření

Zcela na začátku laťování jsme připevnili druhou spodní lať tak, aby spodní taška přesahovala hranu krovu o 80 mm a voda mohla správně odtékat do okapu. Po ukotvení druhé latě jsme dokončili bednění, připevnili pojistnou hydroizolační fólii a zbytek kontralatí. 


02


Přesné rozměření střechy je před laťováním důležitým krokem. Vzdálenost mezi jednotlivými latěmi musí zajistit dostatečné překrytí tašek, které závisí na sklonu střechy a typu střešní krytiny. Postupujeme od připevněné druhé latě a měříme vždy od horních hran latí. 


03


Na okrajích naměříme přesnou vzdálenost a pomocí provázku zakreslíme umístění jedné řady. My jsme se rozhodli pro tašky Tondach STODO 12 s předepsanou vzdáleností latí v rozmezí 323 až 363 mm.

V připevňování jsme pak pokračovali dále až k hřebenu. Dejte si na měření velmi záležet, neboť poslední řada musí být vzdálena od vrcholového průsečíku kontralatí maximálně 4 cm.


Než začneme pokládat krytinu

Vraťme se ještě ke spodní řadě latí, která je svým způsobem specifická. Na celou střechu jsme použili latě o rozměru 40 x 60 mm a pokládali je širší stranou. První řada však z důvodu položení střešní krytiny musí být připevněna na výšku. Nesměli jsme zapomenout na vzdálenost první a druhé latě, pro kterou výrobce tašek TONDACH STODO 12 předepisuje přesně 320 mm.

Jdeme pomalu do finále. Na zbylý postup se podíváme v následujícím videu. Sledujte nás a dozvíte se více.


TIP: Jak se vyznat v jednotlivých položkách cenové nabídky na střešní krytinu? O tom se dozvíte více v předchozím článku. V dalším videu si ukážeme, dostavbu komínu v půdním prostoru, vyřešení nadstřešní části a ukotvení ke krovu.


Otázka

Od zahájení bednění po kompletní nalaťování střechy uběhly čtyři dny. Jak dlouho to trvalo vám? Kolik pomocníků jste potřebovali? Své odpovědi nám prosím napište do komentářů.

Video

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy TONDACH Česká republika s.r.o.

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:37
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Střecha

Střecha
Tak jelikož jsem svépomocí poněkud zanedbával a všechny články dával jen na blog, pokusím se teď  nějak v rychlosti sesumírovat všechny práce, které se udály na našem domu až do…

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct "máme dům"

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct
Konečně nastala etapa, na kterou jsme se z celé stavby nejvíc těšili. Konečně budeme mít dům "uzavřený" a hlavně nebudeme mít po každém dešti všude louže. 

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach

10 kroků na cestě za perfektní ochranou střechy s podstřešní fólií Tondach
Snem každého majitele moderní novostavby je střecha, která je nejen designově vyladěná do posledního detailu, ale hlavně plně funkční, odolná a může se zároveň pochlubit dlouhou životností. Toho lze docílit…

Diskuzní fórum

  • prostor mezi trámy
  • Co bude pod strechou? Vytapeny prostor? Tak potom vatu. Nevytapeny prostor? Tak klidne nic.
  • Autor Pavel | 21. kvě 2018 22:49
  • Cena domečku
  • Pokud to chcete jen orientačně těch >1000m3 kolem 5 milionu jen stavba bez terasy apod. Může...
  • Autor cbk3 | 21. kvě 2018 11:28
  • Stavba pergoly
  • Já co jsem koukal i v okolí, tak plno lidí to má tak, že třeba mají terasu o 20 cm nad...
  • Autor PavelR | 21. kvě 2018 00:14