Vyhledat: 

VIDEO: Výroba krovu na CNC stroji - DEK

Navštívili jsme výrobní závod společnosti DEKWOOD v Orlických horách, abychom si společně ukázali, jak probíhá výroba krovu na CNC stroji. Viděli jsme postup od prvotního překreslení konstrukce z výkresu do počítače, rozdělení na díly, ze kterých bude krov sestaven i práci CNC stroje a následnou kompletaci zakázky a číslování jednotlivých dílů. V tomto článku s videem přinášíme shrnutí nejdůležitějších poznatků. 

CNC stroj, na kterém probíhá výroba krovu je strojem tesařským a realizuje práci, kterou by na stavbě běžně prováděl tesař. Hlavní výhodou krovu opracovaného na CNC stroji je přesnost opracování, rychlost samotné stavby krovu a kompletní servis v rámci pobočky Stavebnin DEK.

Nejjednodušší cesta, jak objednat krov, je navštívit nejbližší pobočku Stavebnin DEK, kde se vás ujme příslušný obchodník. Po předání projektové dokumentace obdrží klient návrh finální podoby krovu v podobě 3D výkresů, včetně cenové dokumentace. 


01


Pokud v dokumentaci není něco v pořádku, údaje se musí fyzicky přeměřit na stavbě. Následně se mohou ladit detaily před finálním odsouhlasením.

Délka procesu od objednání po zhotovení krovu na CNC stroji se většinou pohybuje kolem 3 týdnů. Počítá se od té doby, co klient odsouhlasí nabídku a doladí detaily s technikem, jako například ozdobné zakončení krovů, otázka impregnace a podobné věci.

Jak dlouho trvá v průměru odsouhlasení nabídky, to záleží více méně na zákazníkovi a času, který si potřebuje ponechat na rozmyšlenou.


Na stavbu krovu raději s tesařem

Struktura řešení je koncipována na principu skládačky. Klient obdrží od Stavebnin DEK kompletně opracovanou zakázku a k tomu kladečský plán, který je sestaven dle toho, jak je samotná stavba složitá. 


02


Zvlášť oddělené jsou pozemnice, zvlášť vaznice, krov, kleštiny. Každý prvek v něm je očíslovaný, takže pokud klient neví, kam co patří, zde najde odpověď. Zaměnit jednotlivé prvky krovu nelze, protože pozice každého prvku s číslem graficky je znázorněná v kladečském plánu. 


04


Přestože jsou jednotlivé díly přesně nařezány i očíslovány, výrobce nedoporučuje, aby probíhala montáž bez odborného dohledu, nejlépe tesaře.


Jaké jsou ceny a materiály

Otázka, která bude jistě mnohé zajímat, je cenová výhodnost. Vyplatí se na stavbu pozvat tesaře a nechat ho krov vyrobit na místě, nebo si přivést krov hotový, opracovaný na CNC stroji a tesaře požádat o pomoc s montáží? V tomto ohledu záleží na každém jednotlivci, jak se rozhodne.

DEK nastavuje cenovou politiku tak, aby to v obou případech bylo pro zákazníka výhodné. Řezivo se nakupuje již hotové, pochází z lesů v Orlických horách. Základní materiály řeziva do krovu jsou tři, zákazník si může vybrat.

75% krovů se vyrábí z klasického syrového vzrostlého řeziva.

Pohledový krov používá stejné řezivo, ale hoblované. Dále se nabízí sušené řezivo, např. sušené hoblované KVH, BSH a další. Všechny materiály se dále ještě impregnují proti plísním a dřevokazným houbám. 


03


Pokud jde o zakončení krovu, existuje definovaných 18 typů ozdobného zakončení. Zatím si každý zákazník vybral z této základní nabídky. Může si však také navrhnout vlastní atyp, je-li proveditelný.


Na co si dávat pozor

Nejdůležitější při stavbě valbové střechy je správně si usadit všechny pozednice a vaznice jak výškově, tak půdorysně. Poté se nasadí nárožky, zámky jsou již připravené a pak už se klade jeden za druhým.

Tento krov se dá bez problému realizovat svépomocí, pokud máte k ruce nějakého tesaře.

Problém hlavně u čerstvého dřeva bývá déšť. Jeho vlivem se totiž dřevo může zkroutit nebo popraskat. Je tedy nanejvýš vhodné vytipovat si pro stavbu krovu suché období bez dešťů.

Ukotvení pozednice k věnci se většinou realizuje s pomocí chemické kotvy. Výjimkou však nejsou případy, kdy si klient do věnce už předem zabetonuje tyče, které se pak musí na správných místech pozednice vyvrtat, takže se konstrukce jednoduše nasadí.


TIP: Váháte a nevíte, zda se rozhodnout pro vazníky nebo krov? Podívejte se na předchozí video. A v příštím videu se podíváme, jak si zkušení tesaři poradili se stavbou krovu předem opracovaného na CNC stroji.


Otázka:

Plánujete nákup opracovaného krovu, který stačí pouze poskládat nebo necháte tesaře celý krov vyrobit přímo na stavbě? Své odpovědi, pište prosím do komentářů pod toto video.

Video

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Stavebniny DEK

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:30

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

krovy + krytina

krovy + krytina
Krovy jsme dovezli na stavbu 15.11. z místní pily, kde jsem si je nechal nařezat dle požadavků tesaře. Den na to jsme objednali jeřáb, abychom všechny trámy, vazníky, pozednice a…

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba

Příběh Romana: Pasivní dům je logická volba
Svépomocník Roman patří k nejaktivnějším přispěvatelům na webu Svépomocí.cz. Během roku ve svých článcích zdokumentoval, jak roste jeho patrový pasivní dům o obytné ploše 120 m2. Ve shrnujícím článku se dozvíte,…

Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka

Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Web Svépomocí.cz tvoří především příspěvky od svépomocných stavebníků. Nejvíc článků v loňském roce napsal stavebník píšící pod zkratkou J s manželkou M. Ve shrnujícím článku jsme je pojmenovali jako Jiřího a Marii.…

Diskuzní fórum

  • Přejezd k pozemku
  • Alespoň podle fotek se mi zdá, že by to chtělo ještě vylepšit. Předně bych řekl, že by...
  • Autor zero2 | 19. dub 2018 20:32
  • Vazba rohu
  • Tam jako budou vchodové dveře či co ? .. příčka (nosná) normálně na pásky ob jeden šár,...
  • Autor lto | 19. dub 2018 14:30
  • Střešní terasa podlaha
  • Nathahnul bych PVC izolaci, napr.Fatrafol nebo podobne. Podlaha uz je potom na vas, napr. rost a...
  • Autor Ondra a Barča | 19. dub 2018 10:05