Vyhledat: 

VIDEO: Workshop – stavba komínu Schiedel ABSOLUT

Úkolem, který jsme měli na sobotním workshopu před sebou, byla stavba komínu Schiedel ABSOLUT do výšky prvního nadzemního podlaží, abychom následně mohli provést dokončení přípravy stropu před betonáží a betonáž.

Na workshop dorazilo kolem 30 svépomocníků a také odborný garant, kterým byl Jiří Vrba, technický ředitel společnosti Schiedel.

Z předchozího dne jsme měli usazenou desku pěnového skla ve vrstvě zakládací malty, pod kterou byla navařena izolace GLASTEK 40 Special Mineral. Na desku pěnového skla jsme nanesli tenkou vrstvu lepidla a do něj usadili první komínovou tvarovku s vyříznutým otvorem pro odvod kondenzátu.

Na horní část komínové tvárnice byla upět nanesena tenká vrstva lepidla, do které jsme usadili soklovou desku. Následovala tvárnice s vyříznutým otvorem pro komínová dvířka a do středu soklové desky první tenkostěnná keramická vložka.

Jedním z dotazů, na který musel Jiří Vrba odpovídat, byla doporučená konzistence lepidla.

"Doporučujeme spíše řidší lepidlo a není třeba aplikovat žádnou vysokou vrstvu. Ideální je výsledná spára mezi betonovými tvarovkami vysoká 1-2 mm. Důležité je maltu nanášet na nosnou část tvárnice, nikoliv na integrovanou tepelnou izolaci, na které již nemá malta žádný význam." prozradil Jiří Vrba.


01 nanaseni lepidla


Další osazovaná tvárnice obsahovala vyříznutý otvor pro LAS adaptér, který slouží pro přívod externího vzduchu komínovým tělesem ke spotřebiči. Proudění vzduchu tak probíhá v uzavřeném systému pouze uvnitř komínu, díky čemuž je systém Schiedel ABSOLUT vhodný i pro použití do pasivních domů.


Komín stavíte 3 cm od zdi, proč tak daleko?

Další otázka, které zazněla při stavbě, směřovala na vzdálenost komínu od vnitřní nosné zdi, u které jsme jej stavěli. Již desku z pěnového skla, na které je komín založen jsme umístili zhruba 3 cm od stěny. Jiří Vrba prozradil proč tomu tak je.

"Komín by měl být samostatnou součástí stavby. V minulosti jsme se setkali s případy, ve kterých komín přímo nalepený na nosné konstrukci, byl později namáhán při takzvaném sedání stavby. Doslova bychom mohli říci, že jakmile se stavba zatížila stropem a začala sedat, převzal komín v podstatě funkci jakéhosi pilíře. Na to pochopitelně není žádný komín dimenzován a mohlo by dojít k jeho poškození. Proto stavebníkům doporučujeme umístění komínu zhruba 3 cm od stěny a pochopitelně dodržet správnou dilataci v místě styku komínu s betonovým stropem."

Dilatace mezi komínovým tělesem a betonem stropu se řešení pomocí minerální izolace o tloušťce 30mm

Více informací o komínovém systému Schiedel ABSOLUT najdete na stránce www.absolutnikomin.cz


TIP: V předchozím videu se dozvíte, jak jsme stavěli komín v 1.NP. V příštím videu dokončíme přípravu Porotherm MIAKO stropu před betonováním.


Články, které byste neměli přehlédnout:


Otázka

Podle jakých parametrů jste vybírali, nebo budete vybírat komín pro svůj dům? Své příspěvky, pište prosím do komentářů.

 

Video

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Schiedel

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:08
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Shrnutí jeden a půl roku stavby na přednášce v Brně

Shrnutí jeden a půl roku stavby na přednášce v Brně
Připomeňte si v přednášce veškeré zásadní okamžiky stavby pasivního domu, který stavíme v Rostoklatech v rámci Projektu Svépomocí ŽIVĚ. Přednáška se uskutečnila během dubnového konání Stavebních veletrhů Brno.

Kdo má nejkrásnější komín Schiedel? Známe vítěze fotografické soutěže

Kdo má nejkrásnější komín Schiedel? Známe vítěze fotografické soutěže
Určitě si vzpomenete, jak jsme před časem vyhlásili soutěž o nejhezčí fotografie ze stavby komínu Schiedel s originálním a vtipným popiskem nebo historkou. Ze soutěžních příspěvků odborná porota vybrala tři…

Stavíme bezpečný komín v 21. století

Stavíme bezpečný komín v 21. století
Pohled na bezpečnost komína ve stavbě se za poslední roky výrazně změnil. Staví se jinak než před 20 lety, všechny typy domů se čím dál víc izolují a utěsňují. To…

Diskuzní fórum

  • Výhodnost vytápění elektro/plyn
  • Dobrý den, na takto položenou otázku se nedá odpovědět. Ona je sice 1 kWh plynu levnější...
  • Autor Jiří Kubíček | 22. lis 2017 21:09
  • Stříkaná izolace
  • Dobrý den, sice je to starší konverzace ale snad někomu ještě pomůže, my máme velmi dobrou...
  • Autor dominik123 | 22. lis 2017 11:38
  • Mokré zdi kolem oken, plísně
  • Dobrý den, Obecně řečeno - ke kondenzaci vody dochází na chladných površích, velmi s tím...
  • Autor Blanka Cabovská | 22. lis 2017 10:23