Vyhledat: 

VIDEO: Betonování MIAKO stropu

Správná příprava stropu před betonováním je nutná, pokud nechcete, aby beton popraskal. Beton jsme po ukládání rovnali speciálním svépomocným přípravkem, jehož výrobu uvidíte podrobně ve videu. 

Strop nad garáží i domem jsem měl připraven z POT nosníků a keramických MIAKO vložek. Garáž má strop o jednu řadu cihel níže než dům (rozdíl výšek 250 mm). Z tohoto důvodu bylo nutné betonování stropu rozdělit na dvě etapy.

V prvním kroku jsme provedli betonáž stropu garáže a v druhém následné vybetonování stropu nad obytnou částí.

Před ukládáním betonu je třeba provést důkladné navlhčení MIAKO vložek. Cílem navlhčení je zajistit, aby MIAKO vložky nevysály příliš rychle vodu z betonu a ten následně nepopraskal. Ideální je pro tento případ zahradní hadice a velmi důkladně vložky prolít vodou.

Při betonování stropu nad garáží stačilo navlhčení MIAKO vložek provést jednou, před začátkem betonáže. Když později došlo na betonování stropu domu, bylo již nutné provést vlhčení stropu před každým nově přistaveným MIXem betonu.


Postup betonování stropu garáže – počet pomocníků

Na pomoc s betonováním jsme pozvali 3 brigádníky. Jeden měl za úkol manipulovat s hadicí pumpy a ukládat beton, dva pomocníci jej rozhrnovali do přibližné roviny a já následně prováděl jeho rovnání pomocí stahovací latě a speciálního svépomocného přípravku vyrobeného z KG trubky a střešních latí.

Jednoduchým pohybem se beton krásně uhladil do roviny a po zavadnutí nastoupila opět fáze kropení, aby se beton nepřehříval a nepopraskal. Na garáž jsme spotřebovali 7m3 betonu C20/25.


Betonování stropu domu

Přibližně po jednom týdnu od vybetonování stropu garáže jsme dokončili bednění pro strop nad obytnou částí domu a objednali ve společnosti CEMEX další betonáž. Podle výpočtu jsme měli připraveno 24 kubíků betonu s označením C20/25.

Beton jsme ukládali za pomoci pumpy a na stavbě měli připravené totožné složení brigádníků, jako při předchozím betonování.

Z důvodu pozdějších rozvodů rekuperace jsme se rozhodli vytvořit ve stropě předem otvory, které jsme zabednili kusy polystyrenu.

Původně jsem si myslel, že připravené polystyreny budou výhodné, neboť nebude nutné v další etapě vrtat otvory. Praxe mi ovšem ukázala, že se při rovnání betonu všechny připravené prostupy pouze pletou a komplikují rovnání betonu.

Při betonáži dalšího stropu nebudeme prostupy připravovat a vytvoříme je pomocí jádrového vrtání. Chceme zkusit, co bude jednodušší a zda se nám samozřejmě vyplatí půjčení jádrové vrtačky.


Další zkušenost: Větší přípravek na rovnání betonu nám zpomalil práci

Nápad na zvětšení domácího rovnacího přípravku ze střešních latí a KG trubky se ukázal, jako nešťastné řešení. Při betonování stropu garáže měla KG trubka délku 1 m.

Na betonování stropu domu jsme délku upravili na 2 metry, ale rychlost práce se oproti očekávání snížila. Manipulace s přípravkem byla komplikovanější a vyčerpávající. Dlouho nevydržely ani úchyty vytvořené ze střešních latí.


Závěrem

Strop jsme po vybetonování několikrát denně pravidelně kropili a po 14 dnech se pustili do zakládání obvodového zdiva. O postupu založení zdiva se více rozepíši v dalším článku.

Beton jsme poptali a nakoupili zde >>

 

TIP: V předchozím videu jsme dělali přípravu na betonování prvního stropu. V příštím videu provedeme zakládání první řady zdiva v 2.NP.


Otázka

Líbí se vám svépomocný přípravek na rovnání betonu a zkusíte jej také použít? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Video

 

Náklady

Název položky Cena
Beton na desku 31 m3 (1601 Kč/m3) 49 631 Kč
Doprava betonu (435 Kč/m3) 13 485 Kč
Čerpání betonu 8 240 Kč
Celkem 71 356 Kč

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy CEMEX

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:12

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Obvodové zdivo + stropy

Obvodové zdivo + stropy
V předchozím článku jsem psal, že 10.10. jsme zalili základovou desku a chystali jsme se zdít.

Stropy

Stropy
Dne 16. července jsem objednal stropy spiroll od společnosti Prefa. Bylo mě řečeno, že stropy na první patro budou cca za 6 týdnů. V klidu jsme udělali věnec a dělali…

Konečně to začíná vypadat jako DŮM

Konečně to začíná vypadat jako DŮM
Velmi a velmi dlouhá doba utekla od doby zakoupení našeho vysněného pozemku nedaleko Plzně. Tak akorát velkého na jedne akorát velký dům s akorát velkým psem. A akorát velkým zbytkem…

Diskuzní fórum

  • Vazba rohu
  • Tak správně, kdyby jste měl doplňkové cihly by to mělo být jak na obrázku, vlevo první...
  • Autor lto | 20. dub 2018 13:08
  • Rozvody centrálního vysavače
  • S centrálním vysavačem jsme taky dlouho váhali nakonec jsme ho i realizovali. Cena rozvodů v...
  • Autor MaCe | 20. dub 2018 10:55