Vyhledat: 

VIDEO: Zdění obvodových zdí na pěnu

Po přesném založení obvodového zdiva bylo na čase pustit se do zdění. Po minulé stavbě, na které jsem také používal broušené zdivo, ale zdil na maltu, jsem se těšil na zdění pěnou s vidinou, že na začátku ani v průběhu dne nemusím nic míchat a na konci dne umývat.

Počáteční představa a očekávání od zdění na pěnu se naplnila bezezbytku. Práce šla velmi rychle od ruky a i největší obava, kterou jsem na začátku měl, „vítr“, nebyla úplně pravdivá. Často jsem se v diskuzích setkával s tím, že pokud fouká, nelze na pěnu zdít. Má zkušenost je ovšem trochu jiná.

Každou řadu cihel jsme před zděním důkladně otírali štětcem s vodou a zbavovali ji tak prachu a kousků nečistot vzniklých při broušení a následné manipulaci na stavbě. Když byla pěna nanesena na takto očištěné cihly, odolala i běžnému foukání větru.

Foto-01-nanesena-pena

 

Toto se mi ovšem vymstilo v okamžiku, kdy nefoukalo tak úplně běžně. Silný vítr o rychlosti 13m/s se ukázal jako dostatečně silný na to, aby obě housenky nanesené pěny nanesl na můj zánovní pracovní oděv, a ten se v tu ránu stal oblečením určeným v podstatě na vyhození. Při takto silném větru zdít opravdu už nešlo. 

Dále jsme měli možnost vyzkoušet několik pistolí na pěnu, a jako nejlepší se ukázala pistole, kterou jsme si koupili přímo od zakládacích techniků z firmy Wienerberger. Pouze tato pistole vydržela po celou dobu stavby. Ostatní, které jsme zkoušeli, se většinou ucpaly nebo z nich začala pěna po čase utíkat v místě, kde se na pistoli nasazuje tuba s pěnou.

U broušených cihel neplněných se pěna nanáší ve dvou řadách a u plněných cihel s označením Porotherm T Profi, tedy cihel plněných minerální vatou, se pěna nanáší ve 4 řadách.

Abychom mohli později napojit vnitřní nosné a nenosné stěny k obvodovým, zabudovali jsme již při zdění obvodových stěn nerezové pásky, takzvané kotvy. Pro kotvy jsme vždy vytvořili pilníkem nebo flexou drážku. Prostor vyplnili pěnou pod i nad kotvou a kotvu ihned přezdili další řadou zdiva.

Obdobně je možné kotvy umístit do zdiva dodatečně a připevnit pomocí hmoždinek.

Foto-02 nerezova-kotva

 

Při zakládání rohů se mi osvědčil postup, při které jsem si rohovou cihlu položil na zdivo pouze na sucho a poté ji přesně urovnal do vodováhy. Následně rohovou cihlu naklonil a nanesl pod ni zdící pěnu Dryfix. Tímto způsobem byla cihla vždy v rovině a nebylo nutné provádět žádné další korekce v okamžiku, kdy byla pod cihlu nanesena pěna.

foto-03-rohova-vihla

 

Pro řezání cihel jsme na začátku stavby pořídili elektrickou pilu zvanou Aligator. Při předchozí stavbě jsme cihly řezali flexou a dořezávali ruční pilou. Rychlost a jednoduchost řezání, kterou elektrická pila nabízí, je ovšem bezkonkurenční.

foto-04-rezani-cihel

 

V místech dořezů mezi cihlami jsme vyplnili mezery obyčejnou montážní pěnou. Abychom nemuseli stále pěny v pistoli vyměňovat, koupili jsme na stavbu dvě pistole a na každé měli jednu pěnu. Při zdění jsme tímto způsobem eliminovali případné tepelné mosty v místech dořezů a všechny mezery řádně vyplnili.

 

TIP: V předchozím videu najdete záznam z workshopu, na kterém jsme zakládali první řadu cihel. V příštím videu uvidíte postup zakládání a zdění vnitřního obvodového zdiva. Zakládání jsme provedli svépomocí a potřebné nástroje si zapůjčili v půjčovně Stavebnin DEK.

 

OTÁZKA

V kolika lidech jste prováděli (plánujete provést) zdění hrubé stavby? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Video

 

Náklady

Název položky Cena
Kamion broušených cihel 51 865 Kč
Celkem 51 865 Kč

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Wienerberger

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 09:53
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

 • Odkaz Komentáře Ehe neděle, 05 červen 2016 12:26 napsal(a) Ehe

  Dobrý den, budu stavět z broušených cihel porotherm 50 eko+ a nemůžu se rozhodnout mezi pěnou nebo lepidlem.
  Co by jste doporučil ohledně kvality do budoucna?
  Děkuji

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Obvodové stěny a věnce

Obvodové stěny a věnce
Deska zrála a my jsme zalévali. A  nakonec dozrál čas, a ze stavebnin začali navážet cihly. 

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec, zateplení sklepa
Po zatvrdnutí základové desky jsme pozvali pána, který nám udělal hydroizoloci celé desky. Zvolili jsem kvalitní gumovou (zeleno žlutou) izolaci, z toho důvodu, že máme podsklepený dům. Nejdříve položil geotextilii,…

Hrubá stavba

Hrubá stavba
Po dokončení desky jsme se vrhli na hrubou stavbu. Na založení stavby jsme si pozvali odborníka od Wienerbergeru, domluvil se datum, nechali navézt cihly a pustili jsme se do práce.…

Diskuzní fórum

  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32
  • prostor mezi trámy
  • Co bude pod strechou? Vytapeny prostor? Tak potom vatu. Nevytapeny prostor? Tak klidne nic.
  • Autor Pavel | 21. kvě 2018 22:49
  • Cena domečku
  • Pokud to chcete jen orientačně těch >1000m3 kolem 5 milionu jen stavba bez terasy apod. Může...
  • Autor cbk3 | 21. kvě 2018 11:28