Vyhledat: 

VIDEO: Lepení a spárování obkladových pásků TERCA

Po výběru obkladových pásků přišlo na řadu jejich obkládání. V článku se dozvíte, jak postupovat při obkládání a proč je lepší nanášet lepidlo přímo na obkladové pásky a nikoli na stěnu domu. Také zjistíte, který typ spárování je určen do rukou svépomocníků a který se hodí pro profesionály.  

Po rozměření obkladových pásků jsme si na stěně domu udělali takzvanou brnkačkou pole, která jsou od sebe vzdálena na výšku čtyř řad obkladových pásků. Před nalepením pásků v každé čtvrté řadě jsme získali vodící čáru, podél které provedeme nalepení pásků a ostatní pásky na zbylé menší plochy snadno naskládáme.

Pavel Korous, specialista na obkladové pásky TERCA ze společnosti Wienerberger mi poradil, jaké lepidlo k lepení pásků použít. „Doporučuji používat kvalitní flexibilní lepidla třídy C2TE. Naše společnost spolupracuje s výrobcem lepidel Excelmix.“

mini1

Při rozmíchávání lepidla bychom měli přesně dodržovat množství záměsové vody uvedené na obalu. Lepidlo by mělo být hustší konzistence, aby na pásku dobře drželo.

Nanášení lepidla

Zajímalo mě, zda je lepší nanášet lepidlo na stěnu domu nebo rovnou na pásky. „Oba systémy jsou možné. Z praktického hlediska je ale lepší namazat každý pásek zvlášť. Při namazání velké plochy může totiž docházet k vysychání lepidla a nedostatečnému spojení pásků a následnému odpadávání,“ doporučil mi Pavel.

mini2

Pokud bychom lepidlo nanesli rovnou na stěnu, mohlo by také dojít k zanesení kladačského pole, které jsme si pomocí brnkačky vyznačili. Lepidlo nanášíme ozubeným hladítkem s výškou zubu 8 mm na zadní stranu pásku, ten přitiskneme k domu a několikrát posuneme nahoru a dolů.

Kolik metrů čtverečních zvládneme za jeden den nalepit? Pavel odhaduje, že zkušený obkladač zvládne 5–10 m2, ale samozřejmě to záleží na složitosti plochy, počtu špalet a řezání.

Mokré a suché spárování

Mezi lepením a spárováním bychom měli dodržet 24 hodinovou technologickou přestávku. Pro spárování pásků TERCA používáme pouze výrobcem předepsaný typ spárovací hmoty. Více o výběru obkladových pásků se dočtete zde.

mini 4

Existují dva typy spárování – mokré a suché. Při mokrém spárování je konzistence směsi řídká. Toto spárování je určeno ale spíše do rukou odborníků, protože hrozí zašpinění fasády. Laikům Pavel doporučuje suchou variantu, která je ale pracnější. Každou spáru musíme vtlačit spárovačkou do spáry a nechat 20-30 minut vytvrdnout, proškrábnout a očistit košťátkem.

Realizace svépomocí

Samozřejmě jsem se Pavla ptal, co si myslí o realizaci svépomocí. „Šikovný stavebník to jistě zvládne sám, je ale zapotřebí si před lepení zjistit informace o zaměřování a podobně.“

mini 5

Plocha, na kterou byly aplikovány pásky činí zhruba 170 m2. Realizace trvala profíkům pět dní a nikde nedošlo k zašpinění fasády domu. Celou realizaci sledujte ve shrnujícím videu.

Video

Naposledy změněno úterý, 02 leden 2018 13:37
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

5. FÁZE - VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ OMÍTKY

5. FÁZE - VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ OMÍTKY
Přišlo jaro a tak jsme se v dubnu pustili za rozumných teplot do vnitřních i vnějších omítek. Vnitřní stěny jsme srovnali lepidlem a poté vše štukovali Hasitem.

Perlinka, prostupy pro rekuperaci

Perlinka, prostupy pro rekuperaci
Po delší době opět čas na pár řádek. Záklopy z OSB desek dodělané a přelepené. Čekáme na kotvy na pergolu, nějak nevyzbyl šedý polystyren, čekáme na dodání.

Navaření ipy a lepení polystyrenů

Navaření ipy a lepení polystyrenů
Od 28.11. jsme se pustili do protahování kabelů skrz zdi ven. Za dva dny jsme stihli všechny otvory vyvrtat, protáhnout, dost nám pomohlo využití ,,péra,,. Není nad historické, časem ošlehané…

Diskuzní fórum

  • Interiérové dveře
  • Dobrý den, my máme dveře i s kováním od firmy Atex Planá - www.atex-plana.cz/ . Byla s...
  • Autor StandaS | 20. led 2018 22:50
  • Projekt bungalovu
  • Dobrý den, s dovolením bych rád reagoval na problém: záchod, dveře, obytná místnost. Nevím...
  • Autor Petr | 20. led 2018 17:57