Vyhledat: 

VIDEO: Příprava na lití podlahy

Pro realizaci podlah jsme zvolili anhydritový litý potěr, který bude ve všech místnostech našeho vzorového domu. Aplikace této směsi je díky vysoké tekutosti snadná a rychlá bez nutnosti hutnění, vyztužování a pracného rovnání povrchu. Jak se připravit na lití podlah a kde anhydritovou směs objednat, jsem si povídal se specialistou Petrem Hoke ze společnosti Cemex.

Petr Hoke, specialista ze společnosti CEMEX, nám doporučil anhydritový litý potěr jako ideální volbu pro realizaci podlahy s podlahovým topením. „Anhydritový potěr se zvýšenou tepelnou vodivostí je nejvhodnější do rodinné zástavby. Můžeme jej použít po celém domě, tedy i v koupelně či v garáži. Pouze v místech se zvýšeným rizikem vlhkosti je důležité potěr chránit, například hydroizolační stěrkou,“ vysvětlil.

Na základě Petrova doporučení jsme vybrali anhydritový litý potěr s označením Anhylevel 20 do celého domu, včetně koupelen i garáže. Před pokládkou dlažby nás tedy v těchto místnostech čeká aplikace hydroizolační stěrky.

mini 1

Minimální tloušťka lité podlahy

Zajímalo mě, jaký je rozdíl mezi anhydritovým potěrem s označením Anhylevel 20 a Anyhlevel 30 a také to, jaká musí být minimální tloušťka vrstvy lité podlahy.

„Anhylevel 20 a 30 představuje stejný druh potěru, rozlišujeme je podle pevnostní třídy od 20 do 30 Megapascalů. V případě pevnosti 30 MPa, činí minimální tloušťka potěru 30 mm, u pevnosti 20 MPa je minimální tloušťka 35 mm. Tloušťku měříme nad horní hranou trubky podlahového topení,“ vysvětlil Petr Hoke.

mini 3

Jako nejvyšší možnou výšku lité podlahy odborníci doporučují 80 mm. V případě, že bychom tuto hranici překročili, hrozí sesedání materiálu při vysychání a také značné prodloužení doby vysychání.

Poptávka a kalkulačka nákladů

Co je potřeba připravit před poptávkou anhydritového potěru? Důležité je vědět, jaká bude tloušťka lité směsi, dále se domluví finální zaměření na stavbě, kde se přeměřují výšky polystyrenů, dilatační pásky atd. Zaměření a kontrola podkladu by měla být provedena nejpozději tři dny před plánovaným litím podlahy.

mini 2

Objednávku andydritové lité podlahy lze provést na webových stránkách www.podlaha.cz, na webu společnosti CEMEX nebo přímo v některé z poboček společnosti. Pro náš vzorový dům jsme si v kalkulátoru na webových stránkách spočítali, že nás plocha o rozloze 213 m2 a výšce lité směsi 60 mm bude stát zhruba 83 858 Kč.

Pochozí je druhý den

K následnému lití podlahy není potřeba na stavbě elektřina ani voda. Lití podlahy a objednávku materiálu je vhodné udělat s předstihem dvou až tří týdnů.

Petr odhadl, že samotné lití podlahy o ploše 100 m2 při tloušťce vrstvy 35 mm bude trvat 2-3 hodiny. „Materiál je pochozí po 24–48 hodinách, v závislosti na podmínkách pro vysychání. Běžně lze po podlaze druhý den chodit a lehce ji zatěžovat,“ doplnil.

mini 5

Po čtyřech týdnech od vylití podlah následuje broušení. Před ním je nutné provést měření vlhkosti a následně před lepením dlažby dvě nátopové zkoušky systému podlahového topení.

Jak probíhá lití podlah se dočtete v dalším článku. 

Video

Naposledy změněno čtvrtek, 19 říjen 2017 12:16
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Moderní tepelný design v koupelně

Moderní tepelný design v koupelně
Jako doplnění k podlahovému vytápění nebo jako výkonově silný solitér - koupelně vhodně přizpůsobený designový radiátor je v dnešní době samozřejmostí.

Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!
Dokážete si představit dokonalý pocit při nášlapu, nový rozměr luxusu Vaší místnosti a bezstarostnou údržbu podlahy v jednom? My tuto Vaší představu měníme v realitu. Kolekce vinylových podlah ClickElit Vás…

Z čeho jsme postavili a proč...

Z čeho jsme postavili a proč...
Z čeho ten dům uděláme?  Co jsem od domu očekával: Akumulační schopnost, difuzní otevřenost, dobrou zvukovou izolaci, jednoduchost, bez nutnosti dodatečně izolovat a vejít se do NZÚ.

Diskuzní fórum

  • Komunikace mezi pozemky
  • Zdravím, děkuji za odpovědi všem. V rohu pozemku stoji malý domek, ve kterém je elektrika,...
  • Autor Romča | 22. kvě 2018 12:32
  • prostor mezi trámy
  • Co bude pod strechou? Vytapeny prostor? Tak potom vatu. Nevytapeny prostor? Tak klidne nic.
  • Autor Pavel | 21. kvě 2018 22:49
  • Cena domečku
  • Pokud to chcete jen orientačně těch >1000m3 kolem 5 milionu jen stavba bez terasy apod. Může...
  • Autor cbk3 | 21. kvě 2018 11:28