Vyhledat: 

VIDEO: Workshop – aplikace sádrové omítky Baumit Ratio Glatt L

V rámci projektu Svépomocí ŽIVĚ se uskutečnil další z řady workshopů, tentokráte věnovaný strojní aplikaci sádrové omítky. Také tato akce se vydařila, protože dorazilo 30 svépomocných stavebníků, kteří chtěli načerpat rady od profesionálů a vyzkoušet si na vlastní kůži aplikaci omítky značky Baumit Ratio Glatt L.

Hned po podpisu prezenční listiny, byl přítomný technik, Luděk Roubal ze společnosti Baumit, zahrnut dotazy na sádrové omítky, které se budou aplikovat. Každý z návštěvníků dostal k dispozici katalog s ceníkem produktů, v němž jsou uvedeny nejen vlastnosti použité omítky, ale také spotřeba materiálu a ceníková cena.

Příprava stěny

Pro aplikaci omítky byla připravena stěna o ploše 30 m2 se třemi okny. Pracovníci realizační firmy si nejprve omítku nastříkali na špalety, nadpraží oken a také na kritická místa, na která je třeba aplikovat armovací síťovinu pro sádrové omítky.

Každý z přítomných stavebníků měl možnost podívat se z blízka na rohovou omítníkovou lištu, která na stěně již byla předem připravena společně s okenními připojovacími profily, na něž se lepí zakrývací igelit. Zde si dovolím doporučiení - při nákupu zakrývacího igelitu sáhněte po dražší variantě s vyšší gramáží. Máte u něj jistotu, že se neponičí a vaše okna i dveře zůstanou bezpečně ochráněna.

Strojní aplikace

Jakmile stavebníci "okoukali" od profesionálů správný postup, dostali možnost vyzkoušet si strojní aplikaci na vlastní kůži. Během pár minut byla celá stěna pokryta vrstvou lehčené sádrové omítky Baumit Ratio Glatt L.

baumit w 1

Jeden z pracovníků prováděl aplikaci omítky na stěnu a druhý mezi tím již rovnal omítku na špaletách. Pro tyto účely měli pánové vyrobený přípravek z odříznuté strhávací latě. Všem stavebníkům se líbilo, jak je aplikace rychlá a obvodová stěna postupně mizí pod vrstvou bílé omítky. Jak je to s ruční aplikací sádrové omítky, se dozvíte ve videu Výběr vhodné omítky do interiéru.

První stahování omítky háčkovou latí

Na řadu přišlo první rovnání háčkovou latí, po kterém se na stěně objeví místa, na něž je třeba omítku doplnit. Pokud při aplikaci omítky narazíte na jiný odstín stříkané směsi, nemusíte mít obavu. Luděk Roubal nás ujistil, že se jedná nejčastěji pouze o odlišné zbarvení písků, který se při míchání omítkové směsi používá. Po vyzrání a dokonalém vyschnutí bude i tato omítka čistě bílá.

První stahování omítky háčkovou latí si rovněž vyzkoušeli přítomní svépomocní stavebníci, kterým to šlo skvěle. Po přibližně 60 až 90 minutách následovalo stržení omítky trapézovou latí.

baumit w 2

Aby měli stavebníci svou zkušenost z workshopu kompletní, využili jsme nutnou dobu pro zrání omítky k ukázce přípravy rohových lišt kolem otvorů.

Fáze rozfilcování a gletování

Po stržení omítky trapézovou latí přišla na řadu fáze rozfilcování. Profesionálové používají velké houbové hladítko přichycené na dlouhé násadě, aby bylo možné rozfilcovat najednou celou plochu stěny bez použití štaflí. Nejprve stěnu namočí vodou a poté rozfilcují. Posledním krokem je gletování, které vytvoří dokonale hladký povrch stěny.

Co na to svépomocníci?

A jak zhodnotili workshop na závěr samotní svépomocníci? Vybíráme z komentářů: „Workshop se mi líbil, zjistil jsem, že je aplikace výrazně těžší, než jsem si myslel.“  Nebo: „Mně se workshop velmi líbil, neboť jsem viděl, jak za krátkou dobu dosáhnout, dle mého názoru, perfektního výsledku.“ Další svépomocník konstatoval: „Potěšilo mě, že jde tato omítka aplikovat také na betonové stropy, protože nechci dělat sádrokartonové.“ Co dalšího říkali stavebníci, se podívejte ve videu.

Děkujeme všem zúčastněným! 

Video

Naposledy změněno pátek, 04 srpen 2017 10:54
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!
Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se…

Nová samočistící omítka DuoCem s Rosa efektem

Nová samočistící omítka DuoCem s Rosa efektem
Jak zajistit, aby si fasáda domu na dlouho udržela původní barvu a čistotu? Cemix má v nabídce novou fasádní omítku DuoCem se samočistícím efektem.

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele našeho webu za uplynulý rok. Chceme proto připomenout jeho stavební příběh, který začíná prohlídkou přízemního rodinného domu z roku 1908, jehož kouzlu s manželkou Andreou…

Diskuzní fórum