Vyhledat: 

VIDEO: Zateplení základů a soklu

V dalším díle věnovanému zateplování domu se zaměříme na základy a sokl. Dozvíte se, jaký typ polystyrenu na tuto část domu použít. Ukážeme si postup lepení polystyrenu ISOVER EPS SOKL 3000 a Karel Sedláček poradí, jak ošetřit izolant před zahrnutím zeminy.

Výhody perimetrického polystyrenu

K zateplení základů a soklu se používají perimetrické typy polystyrenu. Jedná se o běžný expandovaný polystyren, stlačený při výrobě pod výrazně vyšším tlakem a vyráběný ve formě. Na rozdíl od klasických polystyrenů, které se řežou z velkého bloku se perimetrické polystyreny díky formě vyrábějí přesně na míru.

Výška soklu je minimálně 30 cm

Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby. Pokud plánujete dům v horských oblastech, doporučuje Karel Sedláček, zastupující značku ISOVER provést hydroizolaci a zateplení soklu do výšky 50 cm, aby nedošlo k nasáknutí vlhkosti z tajícího sněhu do stavby.

sokl 2 mini

PUR pěna a cementové lepidlo

Spodní část domu se často zatepluje speciální polyuretanovou pěnou, montáž s ní je trochu snazší a rychlejší, ale je možné použít i normální lepidlo.

Při nalepování polystyrenu ISOVER SOKL 3000 jsme používali kombinaci nízkoexpanzní PUR pěny s označením DEKFOAM ETICS a cementového lepidla Weber therm elastik. Pěna skvěle drží na asfaltovém pásu a cementové lepidlo nám umožní lepší korekce s deskou izolantu.

sokl 4 mini

Základy a sokl kolem garáže jsou zatepleny v tloušťce 10 cm a prostor kolem domu v tloušťce 28 cm.

Fasádní polystyren do soklu nepatří

Zajímalo mne, co se stane, když místo soklového polystyrenu použijeme klasický fasádní polystyren? Karel Sedláček mi vysvětlil, že klasický polystyren má větší nasákavost, což v podzemní části, kde se může objevovat voda trvale, může být problém. Polystyren do sebe totiž vodu absorbuje a ztrácí tak své vlastnosti. Z toho důvodu se používají extrudované nebo perimetrické polystyreny, které mají nižší nasákavost. Na to, jaké typy polystyrenových izolací existují, se podívejte ve videu.

 sokl 5 mini

Karel Sedláček na závěr ještě upozorňuje na jednu důležitou zásadu, a to kotvit polystyren až nad hydroizolací. Pokud bychom kotvili níže, narušíme celou izolaci. 

Video

Naposledy změněno neděle, 06 srpen 2017 10:06
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Zateplení už se rýsuje

Zateplení už se rýsuje
Pomalu už se to rýsuje, nejdelší strany jsou hnedle hotové a v týdnu už by se mohlo pomalu finišovat. Záklopy nám jdou pomaleji, ale už nám zbývají dát jen 3…

Shrnutí jeden a půl roku stavby na přednášce v Brně

Shrnutí jeden a půl roku stavby na přednášce v Brně
Připomeňte si v přednášce veškeré zásadní okamžiky stavby pasivního domu, který stavíme v Rostoklatech v rámci Projektu Svépomocí ŽIVĚ. Přednáška se uskutečnila během dubnového konání Stavebních veletrhů Brno.

Blower door test

Blower door test
Tak nastal den D a ukáže se, jak je stavba kvalitně provedená, veškeré prostupy jsou utěsněny-elektrikáře jsem poučil a pohlídal, vodaři byli zkušení, tak by neměl být problém. Vzt rovinu…

Diskuzní fórum