Vyhledat: 

VIDEO: Rozměření a založení obkladových pásků TERCA

Rozměření a správné založení obkladových pásků je tou nejdůležitější částí, která vás během realizace čeká. Cílem je, abychom prováděli minimum řezání a aby pásky vypadaly kompaktně a všechny stejně dlouhé. Mým průvodcem založení obkladových pásků byl odborník Pavel Korous ze společnosti Wienerberger, který mi na našem vzorovém domě ukázal, kde s lepením a měřením začít, nebo o kolik pásky zkrátit, aby založení dobře vyšlo.

V minulém díle jsme si povídali o typech obkladových pásků, řekli jsme si, jaký je rozdíl mezi raženými a taženými cihlami a jak se vyrábí obkladové pásky. Po troše teorie je čas na praktickou ukázku, a tak jsme se vrhli na rozměření a založení pásků TERCA na stavbě.

Začínáme v prostoru nadpraží

S měřením a zakládáním začínáme vždy v prostoru nad okny a dveřmi, takzvaným nadpražím. Prvním krokem je nalepení obkladových rohových pásků na nadpraží. Od nich se pak odpočítá plocha špalet a od špalet nahoru k terénu se rozpočítají pásky tak, aby vyšly nejlépe na celé kousky a nemusely se řezat.

mini 1 kopie

Nejprve založíme protější rohy

V našem případě jsme se rozhodli nadpraží vyřešit rovnými pásky namísto těch rohových. I v tomto případě byl však postup stejný. Prvním nalepeným páskem byl pásek v levé horní části špalety, který byl vzdálen tak, aby pásky nalepené na překladu zakryly šířku pásků nalepených právě v nadpraží.

Další lepení pásků jsme provedli až po založení protějšího rohu a až jsem zjistili, jaké mezery mezi pásky při lepení zvolit. Po rozměření jsme nalepili protější rohový pásek a poté dokončili lepení zbývajících pásků v celé řadě.

mini 3

Lepidlo nanášíme na každý pásek zvlášť, jak mě Pavel upozornil, je to z toho důvodu, že se lepení často provádí v letních měsících a nanesení většího množství lepidla může způsobit opadávání pásků. Nanášení provádíme pomocí ozubeného hladítka, takzvaného hřebenu.

Měření vzdálenosti mezi rohy

Dokonalé urovnání jednotlivých pásků má smysl až po nalepení celé řady. Teprve při pohledu na celek uvidíme velikosti spár, které je třeba případně upravit. Rohový pásek na protější straně otvoru můžeme osadit na stěnu delší či kratší stranou. Záleží, jak bude vycházet skladba pásků ze založeného protějšího rohu.

mini 4

S pomocí dvou pásků zjistíme, která ze spár na druhé straně pro nás bude výhodnější. Po nalepení rohového pásku na opačné straně jsme si změřili vzdálenost otvoru mezi rohovými pásky a spočítali, na jakou velikost potřebujeme pásky zkrátit.

Zkracování pásků

Ideální je zkracovat pásky o 2 až 3 centimetry, na první pohled nebude vidět, že nejsou všechny stejně dlouhé a obklad vaší fasády bude působit jako dokonalý celek. Pro řezání využívají profesionálové velké pily chlazené vodou. Při realizaci svépomocí probíhá zkracování pásků nejčastěji úhlovou bruskou.

Ideální spára mezi pásky by měla mít 10 milimetrů. Abychom se vyhnuli řezání, můžeme tuto spáru o 2 milimetry zvětšit nebo zmenšit a pomoci si tak trochu při rozměřování pásků.

mini 2

Řezání pro otvory

Přestože úpravou velikosti spár mezi pásky zajistíme celistvý vzhled, nevyhneme se řezání v místech, kde budou na stěně umístěny kohouty na vodu, větrací potrubí atd. Všechny vývody bychom měli mít již hotové před obkládáním.

Po rozměření špalet, nadpraží a nalepení pásků na všechny tato místa můžeme postupovat v lepení rovných pásků na celé ploše stěny domu.

Video

Naposledy změněno úterý, 16 květen 2017 11:11
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Finálka fasáda

Finálka fasáda
Dneškem dostal náš domeček konečně honosnou fasádu. Ještě sokl dostane z kamínků kabát a je finiš. Budeme pokračovat zhruba za 14dní na severní straně-blíže k silnici - vsakem.

Krabičky, voda, finálka, fasáda

Krabičky, voda, finálka, fasáda
Po velmi dlouhé odmlce, v které jsme stíhli 3týdenní krásnou odpočinkovou dovolenou, jsme se zase do toho dali s velkou vervou. Dneska nastoupil známej na vodu a usadil geberit a…

ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: Na stavbu druhého domu mám méně času

ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: Na stavbu druhého domu mám méně času
Svépomocník Pavel staví jíž druhý rodinný dům. Zároveň je velkým fanouškem webu Svépomocí.cz, své příspěvky s ostatními čtenáři sdílí již od roku 2008. Rozhodli jsme se jej proto vyzpovídat, jak…

Diskuzní fórum

  • elektrika
  • Dobry den. Toto není elektroměrový sloupek pro Vás, ale sloupek, kde budou umístěny nožové...
  • Autor Bunny | 23. čen 2018 14:31
  • Obvodové zdivo
  • Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro...
  • Autor lto | 22. čen 2018 13:22