Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Víceúrovňová základová deska - základové pasy

Ihned po vydání stavebního povolení, jehož proces jsem popisoval v předchozím článku, jsme se pustili do práce. Základovou desku nechtěl nikdo z ČR realizovat, tak jsem nechal vypracovat nabídku místní firmy. Výsledek - cena 70.000Eur za desku, v případě vzhotovení i vstupní snížené plochy se schůdky a bílé vany bazénu 107.000Eur.. Cena v českých poměrech dle rozpočtáře pak činila cca 1.1Mil. Všechno tak drahé, že nezbývalo nic jiného než se pustit do díla svépomocí.

Vydal jsem tedy týden dovolené, na 4 dny jsem k tomu sehnal 3 spolehlivé pomocníky. Objednal jsem místního bagristu - skorosouseda v cenách 50Eur/hodina a začali jsme..

Naše základová deska není vlastně základová deska, ale jsou to základové pasy jak se tomu dle architekta má správně říkat. V našem případě má podlaha přízemí několik úrovní a tedy bylo jasné, že to na jeden zátah nepůjde. Začali jsme tedy nejprve se základovými pasy pod celým domem a napojením na kanalizaci. Pomocí vytyčených laviček, ocejchovaných geodetem jsme vyznačili po sejmutí ornice sprejem na zem tvar základových pasů. Příjemným překvapením při hloubení byla skutečnost, že pod tenkou vrstvou ornice se nachází na některých místech téměř čistý kačírek. Stavební materál rovnou na pozemku nám tedy uspořil docela slušnou částku, neboť jsme jej poté používali na dosypávání a hutnění. Pasy se podařilo vykopat vcelku přesně, stačilo tedy jen začistit, na některých místech dobednit a bylo hotovo. Před samotným vylitím jsme ještě připravili prostupy na vodu a elektro fotmou flexibilních hadic určených do betonu a prostupy kanalizace skrz základové pasy jsem provedl vložením trubky 150mm do míst, kudy bude kanalizace poté natažena. Taktéž jsem protáhl zemnící pás od jednoho rohu domu k druhému - dům je dostatečně velký a tak nebylo dle odborníka nutné protahovat zemnění kolem dokola. Hned následující den jsme pak ručně vykopali rýhy pro kanalizaci a protáhli ji skrz tyto o velikost větší prostupy.

Další etapa bylo bednění desky v severní části domu, kde byly v projektu dvě úrovně lišící se jen o 18cm. Bednění bylo provedeno pouze za pomoci latí, trámků a prken. Na celou plochu pak byly položeny armovací sítě a pečlivě provázány a podloženy. Současně s tím jsme bednili a vzlívali další část jižní strany domu, která má výšku o 50cm výše. Při vzlévání jsme narazili na potíže našeho amatérského počínání - tlak betonového sloupce širokého 70cm a vysokého 80cm je tak ohromný, že bezproblému ohýbal i trámky a bednění na několika místech praskalo či se kousek posunulo..

Po vylití jsme nechali základně zatvrdnout cca 15 hodin a začali jsme stavět další bednění - rozhodl jsem se obě zbývající úrovně základů vylít najednou a tedy nám v jednom místě vzniklo bednění, ke kterému se lil beton z obou stran. Přední část domu jsme za pomocí jeřábu doplnili kačírkem a kamenivem vykopaným ze základů a pečlivě zhutnili. Následovalo opět vyvazování kari sítí a pečlivá kontrola bednění abychom neměli opět další trhnily či posuny. Pro zarovnání do stejné výšky jsem připavnil po celém obvodu desky latě podle rotačního laseru a při vylívání pumpou jsme zapůjčili k zarovnávání vibrátor do betonu. Vše jsme dělali s manželkou pouze ve dvou, výsledkem není sice perfektně rovná plocha, ale rozdíly výšky v nejzazších bodech desky 2cm považuji za zcela uspokojivý výsledek.

Deska byla komplet hotova během devíti dní, nutno podotknout, že tyto dny jsem na desce pracoval bez přestávek cca 14-16 hodin denně.

Video

Deska dokončena..
 

Náklady

Název položky Cena
Zemní práce - bagr, jeřáb atp.. 52 000 Kč
Výpomoc 17 000 Kč
Spojovací materiál 3 000 Kč
Řezivo 29 000 Kč
Armování, trubky kanalizace 51 000 Kč
Beton vč pumpy a dopravy 101 m3 297 000 Kč
Celkem 449 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

MATFYZAK

Lukas Hudec

Věk: 34
Koníčky: Cestovani
Zaměstnání: IT

Detaily domu

Kraj: Plzeňský
Velikost pozemku: 857 m2
Zastavěná plocha domu: 190 m2
Podlahová plocha domu: 270 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 8 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 680 000 Kč

Související články

Základová deska

Základová deska
Konečně máme desku! Po dokončení a obsypání kanalizace jsem se společně s otcem vrhnul na rozhrnování hlíny mezi ZB. Následovalo hutnění 35kN deskou. Doporučuji s reversním pohonem, protože tahat rukama 205…

Základy a deska

Základy a deska
Už je tady zas! Jak by řekl pan Werich. Po 14 dnech se hlásím se staronovými informacemi. Abych tedy navázala tam, kde jsem naposledy skončila. Po vyřízení úvěru se mohlo začít s…

Základová deska od A do Z

Základová deska od A do Z
Pár dní uběhlo, základní beton zaschl, děti dělali kraviny v základech...Teď příjde to nejtěžší. Tím, čím mne Honzík celou dobu strašil, mám už nyní za sebou. Vzpomínky jsou ale zatím v…

Mohlo by Vás zajímat

Základové pasy

Základové pasy
Tak, vše nachystáno, můžeme opravdu začít. Kdo nám vykope základy?

Diskuzní fórum